MHP lideri Bahçeli ateş püskürdü: Akıllarını alırım onların

Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları içinde Kürdistan diye bir yer olmadığının altını çizen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Var diyen alçakların karşılarında bulacağı kudret Türk milletidir. Akıllarını başlarına alsınlar, akıllarını alırım onların” ifadelerini kullandı.

SİYASET 31.10.2023, 12:02 Şeyda Gül
MHP lideri Bahçeli ateş püskürdü: Akıllarını alırım onların

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında hitap etti. Türkiye Cumhuriyeti devleti hızla akan tarih sürecinde 20123'e kadar uzanacak yeni bir yüzyıla girdiğini ifade eden Bahçeli, bugün cumhuriyetimizin yeni yüzyılının ilk grup toplantısını heyecan içinde gerçekleştirdiklerini söyledi. 29 Ekim 1923'e kolay gelinmediğini anlatan Bahçeli, “Birinci Meclis binası inşaat halinde bir binaydı, pencereleri camsız, iç sıvası, elektriği yoktu. Gaz lambaları tavandan sarkıtılmıştı. Ali Fuat Paşa'nın seccadesi o çatlağa örtülmüş, mekteplerden sıralar getirilmiş, odun sobası kurulmuştu. Dönemin mebusları öğretmen okullarında yatıp kalkıyordu ve Meclis tutanakları kese kağıtlarına yazılıyordu. Bu şartlarda yedi düvele boyun eğilmedi ve cumhuriyet doğdu. Türkiye'nin yönetim şeklinin cumhuriyet olduğu belirlenmiştir” dedi.

Türk milleti cumhuriyetle bütünleşmiştir

Hedef olmayan, heves olmayan, heyecan olmayan bir mücadelenin başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını söyleyen Bahçeli, ağır sorunlara teslim olmak yerine onlarla başa çıkma dirayeti gösteren milletimizin ülkesine ve devletine sahip çıkmaktan asla vazgeçmediğini söyledi. Zamanda ve mekanda üstünlüğün Türkiye'ye geçeceğini anlatan Bahçeli, bunu sağlayan gücün cumhurla birlikte Cumhur İttifakı olduğunu belirtti. Türkiye Yüzyılı’nın başladığına dikkat çeken Bahçeli, “Türk milleti cumhuriyetle bütünleşmiştir. 29 Ekim 2023 Pazar günü kutlamalar şölen ortamında yapılmıştır. İl ve ilçelerimizde düzenlenen fener alayları milli mücadelemizin sönmeyecek meşalesi gibi parlamıştır. Vatanımızın her yöresi bayraklarla donatılmıştır” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun cumhuriyet ifadelerine tepki

Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde muhalefette aynı anda benzer cümlelerle demokrasi sorgulaması işitildiğini kaydeden Bahçeli, demokrasiden bihaber olanlar söz oyunları ile esasen cumhuriyete yönelik hazımsızlıklarını bir kor halinde kafalarının içinde yer ettiğini söyledi. “Bu zevata kulak verirseniz buram buram sahte cumhuriyet sevgisi duyulacak” diyen Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun görevimiz cumhuriyeti taçlandırmaktır dediğini hatırlattı. Hayat gerçeğinden bahsetmek mümkün olmadığını vurgulayan Bahçeli, “Atatürk'ün sözünü Kılıçdaroğlu hiç duymadı mı? Cumhuriyeti kurduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu'nun bir yanlışı vardır. Cumhuriyeti yıkmak için zilletin Atatürk'ün eserlerinden ders almadıkları saklanamaz boyutta” dedi.

Bu hain gruba çok katlandık

İYİ Parti başkanı Akşener’in ülkemizin demokrasi krizinde olduğunu söylediğini anımsatan Bahçeli, siyaset ve fikir yoksunu olduğunu gözler önüne serdiğini ifade etti. “Kriz, kimlik kaybına uğramış partilerdedir” diyen Bahçeli, kongresinde arkadaşlarına kahrolun diyenin Müslüman ülkelere aynı üslupla yaklaşmasının utanç verici olduğunu savundu. Canını cebine koyar Gazze'ye gidersin sözlerine şaşırmamanın elde olmadığını dile getiren Bahçeli, kendisinde cebe koyulacak cüzdan gibi can değil gerektiğinde feda edilecek can olduğunu söyledi. Bu sözleri yakayı ele veren kötü alışkanlıkların itirafı olduğunu savunan Bahçeli, HEDEP eş başkanlarının "Cumhuriyeti demokratikleştirmek tarihsel görevimizdir" dediğini hatırlattı. Demokratik cumhuriyet İmralı canisinin tezi ve teklifi olduğunu kaydeden Bahçeli, yok etmek istiyoruz diyemeyip demokratik cumhuriyet dediklerini aktardı. “Milletimizin bilgeliğini hafife alıyorlar. İlk yüzyılımızda bölücülükten çok çektik. Bu hain grubuna çok katlandık. Yeni yüzyıl bölücülüğü yok etme yüzyılıdır” diyen Bahçeli, terörle mücadele meşru güçlerimizin tüm imkanları ile yürütüleceğinin altını çizdi. Bahçeli, “Yeni yüzyıl bölücülüğün kökünü kurutma yüzyılıdır, Başarı ise kesinlikle alınacak. Bölge halkı ile terör ayrımı yapılacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Akıllarını alırım onların

Karşılarında yine devleti ve kanunları bulacaklarının altını çizen Bahçeli, gereken tüm siyasi ve tedbirlerin tereddütsüz alınması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin güvenliğinin üçüncü tarafların inisiyatifine bırakılmayacağını vurgulayan Bahçeli, her kademedeki teröristler için çıkış yolunun belli olduğunu söyledi. “Terör eylemlerine son vermek, silahları ile dağdan inip teslim olmak, Türk adaletinin vereceği hükme razı olup cezalarını çekmektir” ifadelerini kullanan Bahçeli, bunlara riayet etmezlerse tepelerine bomba yağacağını vurguladı. Türkiye’nin terör sevicilerinin propaganda yeri olmadığını kaydeden Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları içinde Kürdistan diye bir yer olmadığının altını çizdi. MHP lideri Bahçeli, “Var diyen alçakların karşılarında bulacağı kudret Türk milleti ve onun sevdalısı MHP'dir. Akıllarını başlarına alsınlar, akıllarını alırım onların. MHP'nin her mensubu doğruya doğru diyecek tutarlılıktadır. Azgın güruh bize usul ve üslup dersi veremez” şeklinde konuştu.

Gerçekleri anlatmaya başlarsak Diyarbakır'da dahi gezemezler

Türkiye’nin sadece bir coğrafi bölgenin adı olmadığını üstüne basa basa ifade eden Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin tek, ülkesi ve milletinin bir olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin sahibinin Türk milleti olduğuna dikkat çeken Bahçeli, adı, kuruluş ahlakı ve milli kimliği değişmeden sonsuza kadar yaşatılacağını anlattı. Türkiye'nin içinden geçtiği bu hassas tutumun, MHP'nin siyasi duruşunun özü olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Gerçekleri anlatmaya başlarsak Meclis'te değil Ankara'da değil Diyarbakır'da dahi gezemezler. Tarihimiz Türk milletinin her türlü tehdidi bertaraf ettiğinin sayısız örneği ile doludur ve neoliberal tehditleri aşa aşa başaracağız. Cumhuriyetimizi bağımsız, güçlü hedefleri ile buluşturmak MHP'nin sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.

Netanyahu ateşle oynamaktadır

“İsrail'in soykırımında 25. gündeyiz. İsrail savaş suçlusudur. Küresel adalet bir gün hükmünü verecektir” ifadelerini kullanan Bahçeli, saldırılarda can veren Filistinlilere Allah'tan rahmet dilediğini söyledi. Gazze'deki saldırılara elbette sessiz kalmayacaklarının altını çizen Bahçeli, Cumartesi günü toplanan kalabalığın İsrail saldırılarını lanetlediğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi mesajlarının Türk milletinin mesajları olduğunu kaydeden Bahçeli, Türk milletinin zalimin karşısında mazlumun yanında olduğunu söyledi. Netanyahu’nun ateşle oynamakta olduğunu belirten Bahçeli, “120 ülke İsrail saldırılarına karşı çıkmıştır. Ateşkes kaçınılmaz bir hedef olmalıdır. 28 Ekim'deki gösterilerin Cumhuriyet kutlamalarını örtbas etmek için yapıldığı soysuz bir iftiradır” dedi.

Yorumlar (0)