MHP'den flaş kanun teklifi: Sosyal medyaya kimlik numarasıyla girilsin!

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) "internet ortamında yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi"ne ilişkin hazırladığı kanun teklifinde, kullanıcıların sosyal medyaya kimlik numaraları ile girmesi önerildi. 

SİYASET 30.04.2020, 16:34
MHP'den flaş kanun teklifi: Sosyal medyaya kimlik numarasıyla girilsin!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), "internet ortamında yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi" hakkında hazırladığı kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sundu.

Söz konusu kanun teklifi ile sosyal medyadan yararlanmak isteyen kişilerden kimlik numarası isteme zorunluluğunun getirilmesi ve Türkiye'de sahte hesap açılmasının engellenmesi hedefleniyor. 

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, sosyal medya platformlarında dolaşıma giren yalan haberler ile sahte hesaplar nedeniyle birçok internet kullanıcısının mağdur olduğunu belirtti. 

MHP Kırıkkale Milletvekili Öztürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemde dahi durum değişmemiş, sahte hesaplar üzerinden yapılan algı yaratmaya yönelik korku salıcı haberler yüzünden zaman zaman toplumda endişeler yükselmiştir. Bu bağlamda, tüm sosyal medya mecraları için 2018'de yapılan genel bir araştırma sonucuna göre Türkiye 'Sahte habere en çok maruz kalan ülkeler' kategorisinde yüzde 49 ile ilk sırada yer almaktadır. Sosyal medya platformu Facebook'tan yapılan açıklamada 2018'in ilk 3 ayında dünya genelinde 1.2 milyar sahte hesap silinirken, 2019'un aynı döneminde 2.2 milyar sahte hesap silindiği belirtilmiştir. Tüm dünyanın sahte hesaplarla başı ağrımaktadır." ifadelerini kullandı. 

Öztürk, kanun teklifinin içeriğine ilişkin, şunları söyledi:

"Türkiye'den günlük erişimi 500 binden fazla olan, yurt içi veya yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye'de temsilcilik açma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmekte, sunmuş oldukları hizmetten yararlanmak isteyenlerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası isteme zorunluluğu getirilerek Türkiye'de sahte hesap açılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Diğer taraftan kimlik numaralarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunması öngörülürken, yaptırımlara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarına ağır idari para cezaları uygulanması da teklifimizde yer almaktadır."

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur