"Merkez Bankası Başkanı ayrıcalıklı değil"

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasına ilişkin, "Merkez Bankası’nın bağımsızlığı başka bir şey, başkanın kurumsal hedeflere ulaşamadığından dolayı hükümet tasarrufuyla görevden alınması başka bir şeydir. Merkez Bankası Başkanı ayrıcalıklı değildir." ifadelerini kullandı.

SİYASET 09.07.2019, 11:43 09.07.2019, 11:58 Banu Fırıncılar
"Merkez Bankası Başkanı ayrıcalıklı değil"

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli'nin konuşmasından önemli satır başları şöyle:

"Hiç ibret alınsaydı tarih tekerrür eder miydi?"

"Dışarıdan gelip yenemeyenlerin içeriden çözme denemelerine hala karşı çıkıyoruz. Tarihten ibret aldığını söyleyenlere sormak isterim ki hiç ibret alınsaydı tarih tekerrür eder miydi? Miadı dolan devlet ve siyaset adamları gözden düşmek şöyle dursun kah idamlara sürgünlere maruz kalmışlardır. İnanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. Siyaseti kavga ve çıkar çatışmalarının merkez üssü haline getirmenin vahameti hepimize ağır fatura çıkaracaktır. Türk tarihinin çekim alanından koparsak derin uçurumların önümüze açıldığını görmemiz kaçınılmaz hale gelecektir."

"Hedefimiz kızıl elmadır"    

"Milli kararlılık sayesinde Türkiye'nin bölgesinde bileği bükülmez güç haline gelmesi konusunda Cumhur İttifakı 2023 hedeflerine kilitlenmiştir. Hedefimiz kızıl elmadır."

"Yeni hükümet sistemi ile kalıcı siyasi istikrarın kilidi açılmıştır"

Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin şunları söyledi:

"Tam 1 yıl önce 9 Temmuz 2018'de Sayın Cumhurbaşkanı TBMM'de yemin ederek görevine başlamış, ardından kısa süre içinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin birinci Bakanlar Kurulu'nu açıklamıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 2053 ve 2071 hedeflerinin temellerini kazacaktır. Geride kalan 1 yıllık sürede sistem tutmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde hükümet krizleri yoktur. Yeni hükümet sistemi ile birlikte kalıcı siyasi istikrarın kilidi açılmıştır. Sistemin bütün kurum ve kuralları ile oturması olgunlaşma aşamasına geçmesi ana hedefimizdir. Bu hedef için seferber edilecek anayasal imkanların saptanıp en verimli şekilde kullanılması beka düzeyinde önemlidir."

"Cumhuriyet tarihinde  tek bir tarafsız cumhurbaşkanı göstersin"

"CHP'nin ucuz siyasi kafasına göre Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıymış. Sayın Kılıçdaroğlu eğer biliyor ve inanıyorsa Cumhuriyet tarihinde bize tek bir tarafsız cumhurbaşkanı göstersin. Yüreği varsa tek bir numune isimden bahsetsin. Devlet demek hukuk demektir. Sahnenin önünde tarafsız, arkasında siyasi ve ideolojik saiklerle hareket eden Cumhurbaşkanları dönemi kapanmıştır.

Sayın Kılıçdaroğlu İBB Başkanının hıyarım var diyen kim varsa tuz alıp koşmasından anlaşılan biraz ürkmüş. Ne oluyoruz sorusunu zannederim kendisine sormaya başlamıştır. Diyor ki eski sisteme dönülmesiyle ilgili bir talebimiz olmadı. Sayın Kılıçdaroğlu için bazen hüzünleniyorum. Kılıçdaroğlu için çember daralıyor suyu ısınıyor.

Yeni sistem olmuştur. CHP'nin takoz koyma hevesleri ters tepecektir. Türkiye'yi heba ettirmeyeceğiz. Hodri meydan bu vatan bölünmeyecek."

"TSK üzerinde hain planlar yapılmıştır"

"Türkiye sistem tartışmalarını uzlaşmayla bağlamış, seçim süreçlerini huzurla tamamlamıştır. MHP bu süreçte Cumhur İttifakı'nın varlığını müdafaa için demokrasi mücadelesini sürdürecektir. Ergenekon Davası'nda mahkeme tüm sanıklar için beraat kararı vermiştir. Darbe hazırlığı yapan, darbeye niyetlenen kim varsa haklarında tüm cezai tahkikatın yapılması mecburidir. Ergenekon Davası'nın ilerleyen safhalarında görülmüştür ki TSK üzerinde hain planlar yapılmıştır. FETÖ'cülerin yargı ve hukuk alanındaki ihanetleri hazin mahkumiyetlere neden olmuştur. FETÖ'cü alçaklar şerefli Türk askerine kara çalmak için adeta saldırıya geçmiştir. Bu dönem geride kalmıştır. Hiçbir kurum ve kuruluş milli iradenin üstünde değildir."

"Merkez Bankası Başkanı ayrıcalıklı değildir"

MHP lideri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bahçeli, "Hiçbir kurum ve kuruluş milli iradenin önünde ve üstünde değildir. Merkez Bankası başkanının görevden alınmasıyla başlayan tartışmaların tehlikeli seviyelere ulaştığı görülmektedir. Merkez Bankası başkanı bir bürokrattır görevini layıkıyla yapan kalır yapamayan gider. Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı'nı siper yapıp ekonomide felaket senaryosu yazanlar en hafif tabirle utanmasını kaybetmiş densizlerdir. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı başka bir şey, başkanın kurumsal hedeflere ulaşamadığından dolayı hükümet tasarrufuyla görevden alınması başka bir şeydir. Merkez Bankası Başkanı ayrıcalıklı değildir. CHP'li sözcüler dedikodu yapmak yerine şu sıralar moda haline gelen 'Yeni doğmuş sütle beslenen sığır yavrusuna ne ad verilir?" sorusunun cevabını aramaya koyulmalıdırlar. CHP inkar etse de Türkiye ekonomisi saldırı altındadır." diye konuştu. 

"BM'nin PKK'lı bir teröristle masaya oturması alçalmadır" 

"BM Cenevre Ofisi skandal görüşmeye sahne olmuştur. YPG/PKK'lı bir teröristle masaya oturması tarifi olmayan bir alçalmadır. Türkiye gerekli girişimlerde bulunmuştur. Bir diğer skandal da PKK'lı teröristin Washington Post'ta makale yayınlamasıdır. Hiçbir oyun Türkiye'yi tarihsel hak ve tezlerinden caydıramayacaktır. Hiçbir tuzak Türkiye'ye boyun eğdiremeyecektir. 

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu