Mansur Yavaş'tan 'Bozkurt' açıklaması

Avusturya maçında attığı golün ardından 'Bozkurt' işaretiyle sevinen Merih Demiral'a UEFA'nın çifte standart uygulayarak 2 maç men cezası vermesine tepki gösteren CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Bu sembol, siyasi bir partiye ya da ırkçılığa atfedilmemelidir” dedi.

SİYASET 06.07.2024, 01:49 Şeyda Gül
Mansur Yavaş'tan 'Bozkurt' açıklaması

CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Euro 2024 son 16 turunda A Milli Takım'ın Avusturya ile kozlarını paylaştığı maça ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Attığı golün ardından yaptığı 'Bozkurt' işareti nedeniyle UEFA'nın çifte standardına maruz kalarak 2 maç men cezası alan Merih Demiral'a destek veren Yavaş, UEFA'ya tepki gösterdi.

Yavaş’tan UEFA'ya tepki

Uzun süre sonra sessizliğini bozan Yavaş, UEFA'nın bu kararının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Yavaş, bozkurt sembolünün siyasi bir parti ya da ırkçılığa atfedilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bozkurt sembolü, Türk kültüründe binlerce yıldır var olan milli bir semboldür

Bozkurt sembolünün Türk kültüründe binlerce yıldır var olan milli bir sembol olduğunu kaydeden Yavaş, Gagavuzya'dan Anadolu'ya, İran'dan Orta Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada Türklerin kimliğini temsil ettiğini belirtti. Bu sembolün siyasi bir partiye ya da ırkçılığa atfedilmemesi gerektiğini aktaran Yavaş, UEFA'nın verdiği bu kararın kabul edilemez olduğunu belirtti. Yavaş, “Diğer katılımcı ülkelerin milli sembollerine herhangi bir ceza verilmezken asıl bu kararın kendisi ayrımcılığa sebep olmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)