"Libya bizim için gelecek konusudur"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin, "Türkiye aleyhine olan gelişmelere sessiz mi kalacaktı? Libya bizim için tarih, coğrafya ve gelecek konusudur." dedi.

SİYASET 14.01.2020, 10:45 14.01.2020, 11:37 Hakan Öksüz
"Libya bizim için gelecek konusudur"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçirdiği sağlık probleminden sonra 2020 yılının ilk TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. 

"Sağlığım üzerinden spekülasyona yeltenenler..."

Geçirdiği sağlık problemine ilişkin Bahçeli, "Sağlığım üzerinden spekülasyona yeltenenler kötü temennilerini şifreli mesajlarla servis edenler bilsinler ki biz şer kişilere değil edepli gönüllere bakarız. Demir tavında dövülür toprak tava gelince ekilir zamanı okuyan tohumu çatlatan filiz filiz büyüyen bir fikrin önünde hiçbir muhalif güç duramaz. Düşmemizi bekleyenler Allah'ın izniyle kurumuş ağaca dönecekler. Daha çok bekleyeceklerdir. Tuzak kuranlar bilmelidir ki tuzaklara tuzak kuran vardır Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır." dedi. 

"İdlib'de ateşkes henüz tam olgunlaşmış değil"

Bahçeli, 11-12-13 Ocak tarihlerinde merkez yönetim kurulu ve il başkanları ortak toplantısının Ankara'da gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "Var olan tüm sorunlara karşı ilkesel bir duruşumuz söz konusudur. Faziletle fikriyatın eşlik etmediği her mücadele şekli maceradır, şiddet yüklüdür. 2019'da Türkiye yüksek bir beka mücadelesi vermiş, zalim kuşatmayı yarmak için azim sergilemiştir. İnsan haysiyeti insan hakları ,insani emanetler ucuzlamıştır. İstanbul'da katledilen Cemal Kaşıkçı davası, Kasım Süleymani, 176 insanı taşıyan bir yolcu uçağının kazaen vurulması, azgınlaşan teröristler kaygılandırmıştır. Bombayı eline alan silahı beline kuşanan ya cinayet nöbetine girmektedir. Suriye'de yaşananlar, Irak ve İran'a ambargo koyan ilkellikle başka bir şey düşünmemize engeldir. Hafter ikna edilmiştir. İdlib'de tesis edilmiş ateşkes sevindirici olmakla birlikte henüz tam olgunlaşmış değildir. Türkiye atak bir dış politikayla sabırla her konuda konuşmuş sabrının meyvelerini toplamıştır." ifadelerini kullandı. 

"Libya anlaşmasıyla güç kaymaları yaşandı"

Libya ile yapılan anlaşmayla güç kaymalarının yaşandığını kaydeden Bahçeli, "İki ülke arasında petrol ve doğalgaz çalışmalarında deniz yetki şeridi çekilmiştir. Bu şerit Kıbrıs Rum yönetiminin de alanını kısıtlamıştır. Dışişleri Bakanlığı hakça paylaşım temelli haritayı 13 Kasım 2019'da BM'ye bildirmiş. Çok geçmeden Yunanistan ve AB buna itiraz etmiştir." diye konuştu.

"Tezkere düşmanları çatlatmıştır"

Bahçeli, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin, "Türkiye aleyhine olan gelişmelere sessiz mi kalacaktı? Libya bizim için tarih, coğrafya ve gelecek konusudur. Libya mutabakatı ile yeni bir jeostratejik denge ortaya çıkmıştır. Libya’ya asker gönderilmesini esas alan tezkere düşmanları çatlatmıştır." dedi. 

"Doğu Akdeniz'deki varlığımızdan Kılıçdaroğlu da rahatsız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Libya meselesindeki tutumunu eleştiren Bahçeli, "Türkiye'nin menfaatlerini tarihi haklarını egemenlik çıkarlarını savunmaktan aciz düşenler bize neyi anlatmaya çalışıyorlar. Buzlu camın arkasından neyi göstermeye çalışıyorlar? Böylesi bir tutum vatanseverlikle nasıl bağlanacaktır. Kılıçdaroğlu biliyorsa söylesin Orta Doğu olmadan Libya'daki kanamayı dindirmeden Anadolu'da nasıl tutunacağız? Emri kimden alıyorlar? CHP kimin tarafındadır? Doğu Akdeniz'deki varlığımızdan Hafter, Sisi, Yunanistan rahatsız, Suudi Arabistan velihatları rahatsız şu tuhaf işe bakın ki Kılıçdaroğlu da rahatsız. Hafter'in diretmesine rağmen Libya'da ilan Edilen geçici ateşkesin sürmesi bölgedeki geçici durumdan CHP rahatsız. Kılıçdaroğlu'na ve CHP yöneticilerine diyorum ki Türkiye'nin bekasına destek olmak sizi MHP'li veya AK Partili yazmak korkmayız. Sizi adam yapar." açıklamasını yaptı. 

"Demirtaş'ın kitabından tiyatro çıkanlar milletin ruh köküne yabancı olanlardır"

Bahçeli, Selahattin Demirtaş'ın kitabından tiyatro uyarlanmasına ilişkin, "Kabuktan öze inemeyenler karakterlerinde özgüven eksiği olanlardır. Terörist Demirtaş'ın Devran isimli sözde kitabından tiyatro çıkarıp buna övgü çıkaranlar bu milletin ruh köküne yabancı olanlardır. CHP'ye diyorum ki çadır tiyatronuzu ya Kandil'de kurum ya da Pensilvanya'ya açın. Müslüman mahallesinde salyangoz satmayın, satmaya çalışmayız, zira müsaade etmeyiz. Diyeceklerin Kılıçdaroğlu'nun kulağına küpe olsun." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
-3°
parçalı az bulutlu