Kurtulmuş, “Önümüzdeki döneme daha güçlü bir şekilde giriyoruz” diyerek açıkladı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ABD'de 'Türk Toplumuyla Buluşma' programında yaptığı konuşmada Türkiye'nin yeni döneme daha güçlü bir şekilde girdiğini vurguladı. Kurtulmuş, “Dünyanın bütün ülkeleriyle iyi ilişkiler geliştireceğiz” dedi.

SİYASET 08.07.2024, 01:23 Şeyda Gül
Kurtulmuş, “Önümüzdeki döneme daha güçlü bir şekilde giriyoruz” diyerek açıkladı

ABD’de Türk toplumuyla bir araya gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, buradaki konuşmasında, çatırdayan müesses nizamın Türkiye için riskleri ve fırsatlarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu. “Şimdi karşımızda çok kutupluluk denen yeni bir dönemin başlangıcı var” diyen Kurtulmuş, çok kutupluluk, birçok alanda önümüze çok yeni imkanlar, çok yeni tehditler, çok yeni fırsatlar sunduğunu söyledi.  Çok kutupluluğu iyi anlamak ve ona göre mücadele etmek zorunda olduklarını belirten Kurtulmuş, “Türkiye olarak dünyanın en zor bölgesinde yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye yeni dünya düzenine güçlü giriyor

Önümüzdeki döneme çok daha güçlü bir şekilde girdikleri kaydeden Kurtulmuş, Türkiye olarak karşılarına çıkan tehditlerden yılarak değil, bir takım gelişmelerden çekinip geri adım atarak değil, önlerindeki fırsatları değerlendirerek yola devam edeceklerini ifade etti. Türkiye bütün farklı bölgelerde, iş birliğini geliştirebilme potansiyeline sahip dünyadaki ender ülkelerden bir tanesi olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Türkiye 300 milyon Türk dünyasının yaşadığı bir coğrafyanın parçasıdır. Türkiye aynı zamanda NATO'nun üyesi” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya - Ukrayna'daki savaşta iki ülkeyle görüşebilen tek ülke Türkiye

“Türkiye İİT'nın bir parçası. Türkiye, BRICS ve Şangay iş birliği örgütleriyle birtakım temaslar içinde olan bir ülke” diyen Kurtulmuş, hiçbir zaman at gözlüklerini takmaksızın dünyanın bütün ülkeleriyle iyi ilişkiler geliştireceklerinin altını çizdi. Rusya - Ukrayna'daki savaşta iki ülkeyle görüşebilen tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Türkiye, önümüzdeki dönemde çok kutuplu dünyanın kendisine sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirecek” dedi.

Yorumlar (0)