Kılıçdaroğlu: “Türkiye, freni patlamış kamyon gibi” 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun medya temsilcileriyle Ankara’da bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, gündem hakkında açıklamalar ve değerlendirmelerde bulunurken odak noktasında yeni ekonomi modeli vardı. Kur korumalı TL vadeli mevduat sistemini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bu ekonomi modeli yürütülemez. Dünyadaki hangi ülke faizi dolara endeksliyor? Bu süreçte al-sat yaparak rant sağlayanların belirlenmesi için meclis araştırma önergesi hazırlıyoruz, yakın zamanda sunacağız.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı hakkında ise yeşil ışık yaktı. 

SİYASET 24.12.2021, 15:00 26.12.2021, 09:45 Başak Çetin
Kılıçdaroğlu: “Türkiye, freni patlamış kamyon gibi” 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileriyle Başkent’te buluştu. Gündeme ilişkin açıklama ve değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.  Kılıçdaroğlu’nun gündeminde çoğunlukla yeni ekonomi modeli ve döviz kuru vardı: “Doların yükselmesi ve düşmesi arasında al-sat yaparak kimler zenginleşti, kimler rant sağladı? Bu kur değişiminden kimler yararlandı? Bunların tespit edilmesi için meclis araştırma önergesi hazırladık. Hükümet partisi, yaptıkları her şeyin şeffaf olduğunu ve kimsenin rant sağlamadığını belirtiyor. Eğer gerçekten öyleyse bu önergenin kabul edilmesi gerekir. İktidarın kimseye avantaj sağlamadığını duymak istiyoruz. Faiz ve döviz ekseninde yürüyen ekonomi mevcut. Tahterevallinin bir ayağında faizciler diğer ayağında dövizciler oturuyor. Bunlar büyük paralar kazanırken Sayın Erdoğan da bunları izlemekle yetiniyor.” 

“Bu ekonomi modeli sürdürülemez” 

“Para politikaları kısa sürelidir, önemli olan maliye politikalarıdır. Bu ekonomi modeli sürdürülemez. Bundan sonra artık enflasyon ve buna bağlı zamlar peşi sıra gelecek. Şu andaki anlayış ile ekonominin uzun süre ayakta kalması mümkün olamaz. Dünyada başka hangi ülke faizi dolara endeksliyor? Havaalanlarının, otoyolların, köprülerin dövize, dövizin de faize endekslenmesi kimin aklına gelir? Bu hükümet, bu yolun altından kalkamaz. Oldukça iyi niyetle söylüyorum ki ülkenin bu tablodan çıkması gerekir. Sandık bir an önce gelmeli. Türkiye şu anda freni patlamış kamyon gibi ilerliyor. 84 milyon perişan halde. Umutsuz değiliz, en geç 6 ay içinde çarkları yeniden döndürebiliriz.” “Memur ve emeklilerine yüzde 50 zam uygulanmalı” 

Kılıçdaroğlu: “AK Parti iktidarı ne yaparsa yapsın güven sorunu asla çözülmeyecek. Ne zaman ki iktidar halka güven verirse çarklar o zaman yeniden döner. Asgari ücret zammının ardından memur ve memur emeklilerine zamlar görüşülmeli. Memur ve emeklilerine en az yüzde 50 oranında zam yapılmalı.” 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekildeydi: 

“HDP, bizden randevu istedi. Gelecek hafta görüşeceğiz. Parlamentoda tüm siyasi partilerle görüşen ve hepsini dinleyen tek siyasi parti biziz. Bunun, demokrasi açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.” 

“Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala neden hapiste? Onlar hapisteyken ülkede demokrasi var diyorlar. Tam bir aldatmaca.” 

“İttifak görüş birliği içerisinde olursa cumhurbaşkanlığına aday olmak onurlu bir görevdir. Erken seçim kararı alınırsa ittifakımız adayını hızlı şekilde belirleyecektir. Tahmin ediyorum ki her genel başkanın aklında bir isim vardır. Millet İttifakı, parlamenter sisteme, demokrasiye ve ekonomiye dönüş konusunda büyük mutabakat sağladık. İktidara geldiğimizde hangi kararları hangi sürede alacağımız şimdiden belirleniyor. Kamu yönetimine hızlı şekilde liyakatli kişileri atayacağız. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme hızlı şekilde geçiş olacak. Çalışmalarımız şu anda hızlı şekilde ilerliyor. Millet İttifakı’na başka partinin dahil olup olmayacağı ise ittifak ortakları tarafından alınacak bir karar.” 

Yorumlar (0)
-4
parçalı bulutlu