Kılıçdaroğlu'ndan kritik 'Suriye' açıklaması

Kılıçdaroğlu, Suriyeli göçünden en fazla etkilenen şehirlerden biri olan Hatay’da, “Suriyeli kardeşlerimiz var, dönem dönem onlardan şikayet edilir. Suriyeli kardeşlerimize asla kızmayacağız, onları buraya getirenlere kızacağız. Onların ne suçu var?” dedi.

SİYASET 27.09.2021, 00:01 27.09.2021, 00:07 Koray
Kılıçdaroğlu'ndan kritik 'Suriye' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, biz dizi ziyaret için geldiği Hatay’da, EXPO 2021 Hatay’ın tanıtım toplantısına iştirak etti.

CHP lideri, Suriyeli göçünden en fazla etkilenen illerden biri olan Hatay’da, “Suriyeli kardeşlerimiz var, dönem dönem onlardan şikayet edilir. Suriyeli kardeşlerimize asla kızmayacağız, onları buraya getirenlere kızacağız. Onların ne suçu var? Ama göreceksiniz, inşallah iktidarımızda Suriyeli kardeşlerimizi onların gönül rızasıyla kendi ülkelerine göndereceğiz. Suriye’de barışı, huzuru sağlayacağız.” ifadelerini kullandı. 

"Tüm komşularımızla barışacağız"

Suriye’de karşılıklı büyükelçilikler açacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “AB'ye (Avrupa Birliği) diyeceğiz ki ‘Suriyeli kardeşlerimizin evleri yok, okulları yok, yolları yok, kreşleri yok, hastaneleri yok...' Tüm bunların yapılması gerekiyor. Bunları hepsini yapacağız. Bunlar yeterli mi? Hayır. Büyükelçilikler yeterli mi? Hayır. Aynı zamanda Suriyeli kardeşlerimizin çalışmaya da gereksinimleri var, güvenceye de gereksinimleri var. O güvenceyi de sağlıyor olacağız. Kendi ülkelerinde huzurla yaşayacaklar. Gaziantep'teki, Hatay'daki yatırımcıları teşvik edeceğiz, Suriye'de istihdam sağlayacağız. Tüm komşularımızla barış içerisinde yaşayacağız. 'Yurtta sulh, cihazda sulh.' kadar güzel bir şey yok. Kavganın kazananı olmaz, komşu ülkelerimizde de barışı muhakkak sağlayacağız." sözlerini sarf etti.

"Onları getirene kızacağız"

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ülkemizin problemleri var, biliyorum. Bu problemlerin hepsi aşılabilir. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, göreceksiniz, güzel ülkemizi hep birlikte inşa edeceğiz, buna inanmanızı istiyorum. Suriyeli kardeşlerimiz var, dönem dönem onlardan şikayet edilir. Suriyeli kardeşlerimize asla kızmayacağız, onları buraya getirenlere kızacağız. Onların ne suçu var? Ama göreceksiniz, inşallah iktidarımızda Suriyeli kardeşlerimizi onların gönül rızasıyla kendi ülkelerine göndereceğiz. Suriye’de barışı, huzuru sağlayacağız.”Yorumlar (0)