Kılıçdaroğlu, Merdan Yanardağ’ı “Aydın” olarak nitelendirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir programda teröristbaşı Abdullah Öcalan'a övgüler yağdıran ve tutuklu bulunan Merdan Yanardağ'ı "aydın" olarak nitelendirerek “Merdan Yanardağ'a sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum” ifadesini kullandı.

SİYASET 17.09.2023, 09:07 Şeyda Gül
Kılıçdaroğlu, Merdan Yanardağ’ı “Aydın” olarak nitelendirdi

Tele 1'in Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, geçtiğimiz aylarda terör elebaşı Abdullah Öcalan'a övgüler yağdırmıştı. Programda teröristbaşı Öcalan’ın serbest kalması gerektiğini açıklayan Merdan Yanardağ, “70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan 25 yıldır kesintisiz hapiste. Türkiye'de en uzun süre yatan siyasi mahkumdur. Normal infaz yasaları geçerli olsa serbest bırakılması gerekiyor ve Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu, çünkü okumaktan başka bir şey yapmıyor. Siyaseti doğru okuyan, doğru gören, doğru çözümleyen son derece zeki birisidir” şeklinde konuşmuştu.

Gözaltına alınarak tutuklanmıştı

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı öven sözlerinin ardından gözaltına alınan Merdan Yanardağ, 'terör örgütü propagandası yapma' ile 'suçu ve suçluyu övme' suçlarından hakkında soruşturma başlatılmıştı. Tele1 genel yayın yönetmeni olan Yanardağ, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kılıçdaroğlu'ndan bir destek daha

Teröristbaşı Öcalan'ı övmekten geri durmayan Merdan Yanardağ'a bir destek de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Katıldığı bir programda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Yanardağ'dan "aydın" olarak bahsetti.

Yanardağ'a sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum

Bu ülkenin aydınlarının, karanlığa karşı mücadele ederlerse her türlü karanlığı yener ve ellerindeki meşale ile toplumu ve zihinleri aydınlatacağına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Aydınların böyle bir sorumluluğu var. Bu aydınlardan birisi de Merdan Yanardağ'dır. Dolayısıyla, Merdan Yanardağ'a sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)