Kılıçdaroğlu: Bu halkın yüzde 91'i darbe anayasasına "evet" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları tarafından düzenlenen toplantıda gündemin önemli konu başlıklarını değerlendirdi. Sadece seçim sonuçlarına bakarak bir iktidarın meşruiyet kazanamayacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Darbe sonrası 82 Anayasası buna örnektir. Darbe anayasası bu halkın yüzde 91,37'sinin onayını aldı. Ben ise 'hayır' diyen yüzde 8'in içindeydim." dedi.

SİYASET 23.08.2023, 17:13 Hakan Öksüz
Kılıçdaroğlu: Bu halkın yüzde 91'i darbe anayasasına "evet" dedi

CHP Kadın Kolları, parti merkezinde "Eşitlik Gelecek" başlıklı bir toplantı düzenledi. Toplantıya katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış konuşmasını yapan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'dan sonra kürsüye çıktı.

"1934'te kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdik ama..."

Türkiye'de 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Fransa'nın bu hakları tanıması, 1944 yılını buluyor. Japonya 1945'te kadınlara bu hakları verdi. Meksika, İtalya ve Arjantin gibi ülkelerde ise kadınlara seçme ve seçilme hakkı 1946'da tanındı." dedi.

Erken dönemde seçme ve seçilme hakkının verilmesine rağmen kadınların TBMM'de yeterince temsil edilmediğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Ciddi mağduriyetler yaşıyorlar. Kadın örgütlenmesi, bu mağduriyetleri ortadan kaldıracaktır. Kadınların yaşadığı dramı sona erdirmek için ciddi bir örgütlenme şart." ifadelerini kullandı.

"Kadınlar çalışıyor ama sosyal güvenceleri yok"

Türkiye'de okuma yazma bilmeyen kadın sayısının yaklaşık 3 milyon olduğunu vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğitimde çeşitlilik sağlanarak bu sayı azaltılabilir. Kırsal bölgelerdeki kadınların sosyal güvenlik haklarıyla ilgili de ciddi sıkıntılar var. Hepsi çalışıyor ancak sosyal güvenceleri yok." değerlendirmelerinde bulundu.

"Tek kuruş vergi bile vergi ödemediler"

Herkesin mali gücü ölçüsünde vergi ödemesi gerektiğine dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu, "Kur korumalı mevduat sahiplerine ne kadar faiz ödendi biliyor musunuz? 717 milyar lira! Bu kadar fazla faiz geliri elde ettiler ama tek kuruş vergi bile ödemeden kurtuldular. CHP kadın kolları il başkanı olarak bunu anlatmalısınız. Yoksa görevinizi eksik yapmışsınız sayılır." ifadelerini kullandı.

"Madem sınır namustur..."

Son yıllarda ülkenin gündeminde yer eden sığınmacılar konusuna da değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sınır illerdeki görevli kadın arkadaşlarıma sesleniyorum. Sınıra gittiğinizde 'sınır namustur' yazılı bir tabela var. Eğer öyleyse sınırlar niye yol geçen hanına dönüştü? Milyonlarca kişi dertsiz tasasız ülkeye giriyor." dedi.

"Sadece seçimle birlikte bir iktidar meşruiyet kazanamaz"

14 Mayıs'taki Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde montaj videoların kamuoyuna servis edildiğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu videolarla seçime giriyorsunuz. Yaptığınız sahtekarlığı televizyondan kabul ediyorsunuz. Montaj olduğunu kabul ettiğiniz videolar üzerinden kampanya yürütüyorsunuz, sonra çıkıp meydanlarda zafer naraları atıyorsunuz. Bunu yapanın siyasi ve ahlaki meşruiyeti yoktur. Sadece seçimle birlikte bir iktidar meşruiyet kazanamaz. Darbe sonrası 82 Anayasası buna örnektir. Darbe anayasası bu halkın yüzde 91,37'sinin onayını aldı. Ben ise 'hayır' diyen yüzde 8'in içindeydim." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)