İYİ Partili isimden Millet İttifakı itirafı: Kılıçdaroğlu kendi çıkarı için oluşturdu

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, Millet İttifakı'nın çıkar için kurulduğunu itiraf ederek “Kılıçdaroğlu ve etrafındaki çıkar grupları, kendi geleceklerini milletimizin menfaatlerinin önüne koydu” dedi.

SİYASET 18.09.2023, 14:55 Şeyda Gül
İYİ Partili isimden Millet İttifakı itirafı: Kılıçdaroğlu kendi çıkarı için oluşturdu

Seçim öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında oluşturulan 6'lı Masa’nın seçimi kaybetmesinin ardından çıkan tartışmalara yeni itiraflar eklendi. İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6’lı Masa’ya adaylığını dayattığı için kaybettiklerini söyledi.

Bu strateji neden yanlış inşa edildi?

Partiler ve siyasi aktörlerin seçim sonrası yeni yollar arayışında olduğunu söyleyen Yılmaz, “Burada doğruyu bulabilmek için teşhisin doğru yapılması şart. Kolay kazanılacak bir seçimi yanlış strateji yüzünden kaybettik. Peki, bu strateji neden yanlış inşa edildi” dedi.

Seçim AK Parti’ye adeta hediye edildi

Aslında cevabın çok basit olduğunu kaydeden Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve etrafındaki çıkar gruplarının, kendi geleceklerini milletin menfaatlerinin önüne koyduğunu ve kendi çarklarını döndürecek şekilde ittifakı tasarladıklarını söyledi. Sürecin dürüst ve şeffaf bir şekilde yürütülmediğinin altını çizen Yılmaz, son düzlükte ortakların yapıcı önerilerini reddeden bir tek adam dayatmasıyla ardı ardına hatalar yapıldığını ve seçimin AK Parti’ye adeta hediye edildiğini vurguladı.

Türkiye sahipsiz değildir, muhakkak ki çözüm üreteceğiz

Benzer stratejileri uygulayıp farklı sonuçlar beklemeyi bırakmaları gerektiğini savunan Yılmaz, hemen her partide bulunan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ittifak modelini merkeze alan anlayış ile daha fazla yol yürüyemeyeceklerini belirtti. Reddettikleri modelin, kusursuz işleyen ve başarılı bir ittifak olmadığını söyleyen Yılmaz, aksine istisnasız bütün ittifak partilerini zayıflatan ve başarısızlık karşısında sorumluların maliyet ödemediği problemli bir yapı olduğunu kaydetti. Toplumdaki karamsarlığı ve çaresizliği kıracak, özellikle gençlere umut verecek formüllere, politikalara her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu aktaran Yılmaz, “Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Türkiye sahipsiz değildir, muhakkak ki çözüm üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)