İYİ Parti lideri Meral Akşener Hamas'ı hedef gösterdi: Direnişin sözcülüğü Hamas’a devredilemez

Partisinin grup toplantısında İsrail'in Filistin'e yönelik gerçekleştirdiği saldırılar hakkında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Hamas'ı hedef gösterdi.

SİYASET 01.11.2023, 11:48 Şeyda Gül
İYİ Parti lideri Meral Akşener Hamas'ı hedef gösterdi: Direnişin sözcülüğü Hamas’a devredilemez

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında hitap etti. Cumhuriyetimiz, bizim için başka hiçbir ülkede olmayan, derin ve çok özel bir anlam taşıdığını ifade eden Akşener, hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Cumhuriyetimizin, bu kıymetini, bir an olsun unutturmayacaklarını söyledi. “Atamızın, en büyük emanetine, her şart ve koşulda, sahip çıkacağız” diyen Akşener, cumhuriyetimizi, ilelebet payidar kılacaklarının altını çizdi. Böyle kutlu bir miras bırakan kahramanlara ne kadar dua etsek az olduğunu belirten Akşener, “İşte Filistin’de yaşananları görüyoruz. Bizim kadar kısmetli olmayan, mazlum milletlerin, ne acılar çektiğine, özellikle son dönemde, tüm çıplaklığıyla, şahit oluyoruz” dedi.

Baş psikopat Netanyahu'dur

Gazze’de yaşanan Netanyahu terörünün hız kesmeden devam ettiğini kaydeden Akşener, her geçen gün yüzlerce çocuğun vicdansızca atılan bombaların hedefinde can vermeye devam ettiğini söyledi. Ne yazık ki, her yüzyılda İnsanlığın başına bela olmuş birkaç psikopat çıktığını anlatan Akşener, içinde bulunduğumuz yüzyılın baş psikopatının da hiç şüphesiz ki Netanyahu olduğunun altını çizdi. “Umuyorum ki Netanyahu son olsun. Umuyorum ki bu teröristin eylemleri, bir an önce son bulsun” ifadelerini kullanan Akşener, savaş tarihinin bugüne kadar gösterdiklerini anlattı. Akşener, “Büyük savaşlar her seferinde bir kumpas ve kışkırtmayla tetiklenmiştir. Çünkü bir toplumu topyekûn bir savaşa ikna etmek için en elverişli yol toplumdaki intikam ve korku duygularını tetiklemektir” ifadelerini kullandı.

Hamas'ı hedef gösterdi

“Hamas’ın terör saldırısı da İsrail toplumuna korku saldığı gibi Netanyahu’ya da gözü dönmüş gaddarlığını sergileyeceği bir bahaneyi hediye etmiştir” diyen Akşener, Hamas’ın sivilleri katleden eylemlerinin Filistin’in uluslararası hukuktan doğan, haklarını gölgelediğini dile getirdi. Hamas’ın Netanyahu’nun kirli ajandasına hizmet ederek en büyük darbeyi Filistin halkına vurduğunu vurgulayan Akşener, Hamas’ı Filistin’i temsil eden meşru bir siyasi yapı olarak tanımlamanın Filistin hükûmetini yok saymak olduğunu kaydetti. İYİ Parti lideri Akşener, “Hamas’ı Filistin’in yegâne temsilcisi görmek Filistinli sivilleri dünyaya terörist olarak göstermeyi hedefleyen Netanyahu’nun insanlık dışı tezlerine dolaylı destek vermektir” şeklinde konuştu.

Direnişin sözcülüğü Hamas’a devredilemez

“Elbette ki topraklarını, İsrail işgaline karşı savunmak Filistinlilerin, en doğal hakkıdır” değerlendirmesinde bulunan Akşener, bu haklı direnişin sözcülüğünü Hamas’a devretmek Filistin’e değil, Netanyahu’ya yapılan bir hizmet olduğunu savundu. Netanyahu’ya hizmet eden bir dış politikanın da barışı getirmeyeceğini aktaran Akşener, hiçbir çocuğun hiçbir kadının ve hiçbir sivilin canını da kurtarmayacağını belirtti. “Her şeyden önce şunu söylemek isterim ki Hamas’ın saldırılarının, zamanlaması, her türlü şüpheye açıktır” ifadelerini kullanan Akşener, kime ve neye hizmet ettiklerinin de şüpheli olduğunu anlattı. Bu saldırıların Netanyahu’nun toplumsal desteğinin adeta eridiği bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çeken Akşener, “İsrail’in yıllardır sürdürdüğü zulmün bizzat İsrail toplumu tarafından eleştirildiği bir dönemde gerçekleşti. Kalıcı barıştan yana bir tavrın İsrail’de iktidara gelmesinin hemen öncesinde gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)