İYİ Parti: "İttifakımızda HDP'ye yer yok"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu, HDP Grup Başkanvekili Kurtulan'ın, "HDP'nin oylarıyla o koltuklarda oturuyorsunuz" ifadesine yanıt verdi. Ağıralioğlu, seçim sürecinde CHP ile ittifak yaptıklarını ve ittifak bileşenlerinin arasında HDP'nin bulunmadığını söyledi.

SİYASET 05.07.2019, 17:21 05.07.2019, 17:27 Banu Fırıncılar
İYİ Parti: "İttifakımızda HDP'ye yer yok"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, "Biz seçim sürecinde CHP ile ittifak yaptık ve ittifak bileşenlerimiz arasında HDP yok. HDP'nin siyasi meşruiyet sorunu olduğunu her fırsatta dile getirdik." dedi.

Meclis Basın Kapısı önünde basın toplantısı düzenleyen Ağıralioğlu, bir akademisyenin İmralı adasına giderek terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşmede bulunması ve terör örgütü mensubu Osman Öcalan'ın TRT ekranlarında konuşturulması hakkında Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdiklerini hatırlattı.

Ağıralioğlu, İYİ Partinin kurulduğu günden beri meşruiyet vurgusu ile siyaset yaptığını kaydetti. 

"İttifak bileşenlerimiz arasında HDP yok"

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan'ın, "HDP'nin oylarıyla o koltuklarda oturuyorsunuz" sözünün AK Parti ve MHP tarafından sevinçle karşılandığını belirten Ağıralioğlu, "Devlet dedikodularla değil, kanun ve kurallarla idare edilir. Biz seçim sürecinde CHP ile ittifak yaptık ve ittifak bileşenlerimiz arasında HDP yok. HDP'nin siyasi meşruiyet sorunu olduğunu her fırsatta dile getirdik. Terörle arasına mesafe koyamayan organizasyonların mutlaka terör kapsamında değerlendirileceğini söyledik." ifadelerini kullandı.

Ağıralioğlu, AK Parti'li ve MHP'li milletvekillerinin "İYİ Parti HDP'lilerin oyları ile geldi" ifadesini hatırlatarak, "İmralı'da Abdullah Öcalan'dan medet uman bir devlet algısını kapatmak ve Osman Öcalan'ın vereceği mesajlarla Kürt seçmeni konsolide etmek için algı yapıyorlar. Biz İYİ Parti olarak Türk siyasetinin meşruiyet alanının Meclis olduğunu her kürsüde söyledik ve söylemeye devam edeceğiz." diye konuştu. 

"Terör örgütüne finansman sağlamaktan suçlu olursunuz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman "PKK eşittir HDP" ifadesini kullandığına dikkat çeken Ağıralioğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın yapması gereken şey miting meydanlarında konuşmak değil, devlet ciddiyetiyle mahkemeye gidip gerekenleri yapmaktır. 'HDP eşittir PKK' gibi kesin yargıya sahipseniz seçim yardımı ile terör örgütüne finansman sağlamaktan suçlu olursunuz. Bunlara kırmızı plaka vermek ve Mecliste alan açmakla suçlu olursunuz." değerlendirmesinde bulundu.

Ağıralioğlu, Meclis'e hak ederek girdiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Aldığımız 5 milyon oyun içinde devletine, milletine sadakatsizlik hissesi düşmüş bir oy bile yoktur. Aldığımız oylar içinde PKK'lılardan bir oy bile hissemize düşmemiştir. TBMM'de bir yıldır PKK'lıların herhangi birini ima yoluyla bile muhafaza edecek cümle ağzımızdan çıkmamıştır."

"Kandil'e selam duranlardan oy beklemiyoruz"

HDP'nin iddialarına cevap veremediklerine dair eleştirileri de kabul etmeyen Ağıralioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz bir yıldır konuşuyoruz. 'Biz herkesin oyuna talibiz ama PKK'yı sevenlerden oy istemiyoruz, vermesinler' dedik. Kandil'e selam duranlardan oy beklemediğimizi açıkladık. Biz bu memleketin bütünlüğüne kastetmiş insanların oyuna hiçbir zaman talip olmadık. Devlet düşmanlarından gelen oylardan kazanmaktansa kaybetmeyi isteyen bir siyasi partiyiz."

"İmralı canisine mektup yazdıran ve medet bulan Cumhur İttifakı'dır"

Ağıralioğlu, AK Parti ile HDP'nin siyasi müttefik olduğunu ileri sürerek, "AK Parti'nin verdiği sözlerden dönmesi HDP'de kızgınlığa neden olmuş. Kendi başlarına AK Parti'yi cezalandırmaya yetmeyeceğini anlayınca bizim belli merkezlerde, CHP ile birlikte AK Parti'yi mağlup edeceğimiz yerlerde Tayyip Bey'e olan kızgınlıklarını göstermiş olabilirler. Bu onların problemi. Biz Alevi, Kürt, Sünni gibi bir tasnife gitmeyiz. Seçimi 800 bin farkla aldık. İmralı canisine mektup yazdıran ve medet bulan Cumhur İttifakı'dır. Bu Mecliste hiç kimse PKK'yı övemez. TBMM çatısı altında neden Sayın Öcalan ifadeleri kullanılıyor? Neden buna önlem almıyorlar?" şeklinde konuştu.

TBMM'de her türlü fikrin açıklanmasına olanak sağlanabileceğini ancak terör örgütü propagandasına izin verilmeyeceğini ifade eden Ağıralioğlu, terör örgütleriyle aralarına mesafe koyamayan partilerin kapatılması gerektiğini, böyle bir düzenleme yapılması durumunda destekleyeceklerini bildirdi. 

Yavuz Ağıralioğlu, HDP'nin Türk siyasetinin meşru bir partisi olabilmesi için PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesi gerektiğini söyledi. 
 

Yorumlar (0)
-3°
kapalı