İYİ Parti'den 'yerel seçim' kararı

Kürşad Zorlu, "Ülke genelinde 81 ilde ve ilçelerinde İYİ Parti kendi adaylarının, teşkilatlarının görüşlerine ek olarak her seçim çevresinde aday adaylarımıza dönük halkın tercih ve eğilimlerinin dikkate alınarak belirlenmesi yönünde karar verilmiş olup, sürecin yönetiminde İYİ Parti Başkanlık Divanımız yetkilendirilmiştir." ifadesini kullandı.

SİYASET 13.09.2023, 19:19 14.09.2023, 08:24 topcu
İYİ Parti'den 'yerel seçim' kararı

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, partisinin genel merkezinde yaklaşık olarak üç saat süren GİK (Genel İdare Kurulu) toplantısının akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve sualleri cevapladı.

Yerel seçime dair Zorlu, "Ülke genelinde 81 ilde ve ilçelerinde İYİ Parti kendi adaylarının, teşkilatlarının görüşlerine ek olarak her seçim çevresinde aday adaylarımıza dönük halkın tercih ve eğilimlerinin dikkate alınarak belirlenmesi yönünde karar verilmiş olup, sürecin yönetiminde İYİ Parti Başkanlık Divanımız yetkilendirilmiştir." dedi."Yerel seçimin parlayan yıldızı olacağız"

Bir basın mensubunun, "Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş desteklenecek mi?" sualine şu yanıtı verdi:

"GİK toplantısı neticesinde hazırlanan metin çok açık ve net. İfade ettiğiniz bütün kişi ve tartışmalardan azade bir şekilde metni olduğu gibi okuduğunuzda her şey çok açık ve net. Allah'ın izniyle İYİ Parti yerel seçimin parlayan yıldızı olacak."

Zorlu, alınan kararın oy birliğiyle alınıp alınmamasına dair suali de "Arkadaşlarımızdan birkaçının farklı görüşleri vardı. Yüksek oranda oy çokluğu diyebiliriz." diye cevapladı."Kıskaç siyaseti sona erecek"

"CHP için yerel seçime dair tüm kapılar kapandı mı?" suali üzerine de Zorlu, şu ifadeleri paylaştı:

"Bu sualler gerçekten aslında Türk siyasetinin ne denli zorlu bir dönemeçten geçtiğinin göstergesi. Biz ülkemizin bu ittifaklar mekanizmasıyla, milletimizin bir kıskaç siyasetine alınmasının karşısındayız ve biz bu yolculuğu Türk milletinin hep beraber onların desteğiyle ve sesiyle yapacağımızı düşünüyoruz. An itibarıyla odaklandığımız şey kendi adaylarımızı Türkiye genelinde belirleyerek vatandaşlarımızın karşısına çıkabilmektir. Türk milleti partimize destek vererek bu desteğini devam ettirip artırdığı ölçüde de göreceksiniz ülkemizde bu kıskaç siyaseti sona erecek.""Birkaç aday belirlendi"

Zorlu, GİK toplantısı neticesinde muhtemel ittifaklar için İYİ Parti lideri Meral Akşener'e inisiyatif kullanma ve görüşme yetkisinin verilip verilmediği ile ilgili suale de "İYİ Parti Başkanlık Divanımıza bu yetki verildi. Hatta il belediye başkan adayımızdan birkaçının tespit edilmesi mevzubahis. Bunlara ilişkin Sayın Akşener'in belki ilerleyen günlerde açıklamaları olabilir. Fakat somut olarak GİK, İYİ Parti Başkanlık Divanımızı yetkilendirdi. Divan ise önümüzdeki hafta veyahut günlerde bu gündemle bir araya gelebilir." cevabını verdi."Partimizi kuvvetli yapan da bu"

Karar noktasında Akşener'in rolüne dair suale karşılık ise Zorlu, "Sayın Akşener GİK'in görüşünü almadan hareket etmiyor. Ve bu, gerçekten de İYİ Parti'yi kuvvetli yapan bir unsur." dedi.

"Yapılan toplantıda itirazların yoğunlaştığı bağlam neydi?" suali üzerine ise Zorlu, "Sanıyorum, dört arkadaşımızın bu yönde bir görüşü oldu. Orada dile getirilen şeyler de aslında bu okuduğum metnin tamamen reddedilmesi manasına gelmeyen, bazı bölümlerini kapsayan bir farklı görüşün önerisiydi." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)