HDP yerel seçimler için kararını verdi

Yerel seçimlere 8 aylık bir süre kala HDP, kararını verdi. 31 Mart'ta yapılması planlanan yerel seçimler için stratejisini belirlemeye başlayan HDP’nin, bu kez yazılı bir ittifak talep ettiği konuşuluyor.

SİYASET 03.08.2023, 17:06 04.08.2023, 13:28 Şeyda Gül
HDP yerel seçimler için kararını verdi

HDP, 14 ve 28 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 6'lı masanın altında yer alan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemişti. Yerel seçimlerde HDP’nin herhangi bir ittifak içerisinde olup olmayacağı merak konusu oldu. Kulislerde partinin resmiyete dökülen 'yazılı bir ittifak' olmaması halinde her ilde kendi adaylarıyla seçime gireceği konuşuluyor.

Milletvekili seçimindeki sonuç yerel seçim tutumunu etkiledi

Milletvekili seçimlerinde 100 milletvekili hedefleyen HDP, 61 sandalyede kaldı. Başarısız olarak kabul edilen seçim sonuçlarının ardından HDP’den gerçekleştirilen toplantılarda, yerel seçimlere ilişkin tutum büyük ölçüde belirlendi.

HDP yeni ve sembolik yönetimini belirleyecek

BirGün gazetesinde yer alan habere göre, HDP seçimlerin ardından öz eleştiri sürecine girdi. Ağustos ayı içerisinde olağanüstü kongresini toplayacak olan HDP, kapatma davasına kadar yeni ve sembolik yönetimini belirleyecek. Mevcut HDP yöneticileri, milletvekilleri ve diğer partililer, Eylül ayında düzenlenecek Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kongresi ile bu partiye geçecek.

Yerel seçim yol haritası belli oldu

Partinin isminin ve tüzüğünün yenilenmesinin ardından yeni parti yönetimi, yerel seçimler için çalışmalara start verecek. HDP yönetimi, halk buluşmaları aracılığıyla seçmenleri ile bir araya gelerek yeni dönem yol haritasını oluşturdu. Ayrıca cezaevindeki ve yurtdışındaki siyasetçilerle de temas kuran yönetim, önerilerini aldı. Bu kapsamda yerel seçim yol haritasını çıkaran HDP, bölge illerinin tamamında güçlü ve tabanda karşılığı olan isimleri aday gösterme kararı aldı. Parti yönetimi batı illeri içinse ittifaka tamamen kapıları kapatmadı.

Dışarıdan aday desteklenmeyecek

Tabanla buluşan HDP, görüşmelerin ardından çeşitli kriterler belirledi. HDP, 2019’daki yerel seçimlerde ve 14 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı’nda yer almasa bile çoğu belediyede ve cumhurbaşkanı adaylığında Millet İttifakı’nın adayını dışarıdan desteklediği formülden tamamen vazgeçti.

Resmi görüşmeler talep edilecek

Yerel seçimler için 81 ilde aday belirleme çalışması yürütecek HDP yönetimi, batı illerindeki büyükşehirler için başta CHP başta olmak üzere muhalefet partileriyle bu kez resmi görüşecek. Partilerin kendileri ile iletişime geçmesi durumunda resmi görüşmeler yürütmeyi talep edecek olan HDP’nin bazı büyükşehirlerde, çeşitli ilçe belediyeleri karşılığında aday gösterilmeyebileceği bildirilecek. Ancak görüşmeler çerçevesinde çeşitli şartlar yazılı bir metin şeklinde sıralanacak.

İttifak metni imzalanacak

HDP ile görüşmek isteyen partilerden görüşme talebini tamamen resmi duyuru ile yapmaları ve seçmenlerine anlatmaları istenecek. Akabinde bir ittifak masası oluşturulması halinde, HDP de bu masada yerini alacak. Resmi ittifak görüşmelerine dahil edilmemesi durumunda HDP yönetimi, kesinlikle o kesimin adayı desteklenmeyecek. Ayrıca yerel seçimlerle ilgili olası anlaşmaların tamamı bir mutabakat metni ile yazılı hale getirilecek. Bu metin kamuoyu ile paylaşılacak ve HDP ile yan yana görüntü vermek istemeyen partilerle “aracılar vasıtası ile” de görüşülmeyecek. Anlaşma yapılmayacak ve bu partilerin aday gösterdiği her yerde aday çıkarılacak.

Yorumlar (0)