Fidan’dan KKTC'de BM ile yol gerilimi açıklaması: Sonuna kadar destekliyoruz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, KKTC'deki Pile-Yiğitler yolu projesine ilişkin yaptığı açıklamada “BM'nin tarafsızlığının yitirildiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

SİYASET 22.08.2023, 13:27 Şeyda Gül
Fidan’dan KKTC'de BM ile yol gerilimi açıklaması: Sonuna kadar destekliyoruz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Başkent’te Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde BM ile yol gerilimine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Fidan, "BM'nin tarafsızlığının yitirildiğine inanıyoruz" dedi.

İstenmeyen olaylar vuku buldu

Türk toplumuna gerekli insani yardımı ulaştırmak için Yiğitler Köyü’nden bir yol yapımı projesinin her zaman gündemde olduğunu belirten Bakan Fidan, Pile’de bulunan Rum nüfusa yönelik yapılan yolun BM’nin hiçbir zaman için kınamasına ve engellemesine tabi olmadığını söyledi. Fakat aynısı Türk tarafına olunca BM’nin Ada’daki görevlilerinin adeta BM görevlisi rolünü bırakıp birer şahin edasıyla bu insani yol projesini engelleme yolunda ciddi adımlar attığını gördüklerini söyleyen Bakan Fidan, “Maalesef ayın 18’inde de istenmeyen olayların olmasına vuku bulmuştur. BM’nin Ada’daki sivil ve askeri varlığının kendi içinde bir koordinasyonsuzluk içinde olduğunu biz gözlemlemekteyiz” ifadelerini kullandı.

BM’nin tarafsızlığını bu olayda yitirdiğine inanıyoruz

Sivil temsilciyle KKTC yetkilileri arasında çok uzun süredir bu yol yapımıyla ilgili devam eden görüşmeler olduğunu kaydeden Bakan Fidan, onlara bu yolun yapımına ne zaman başlanacağı bildirilmiş olduğunu söyledi. Buna rağmen hiç alışılmadık bir şekilde tartışmalı bölgeye BM’nin ‘ara bölge’ KKTC’nin ise kendi toprağı olarak nitelendirdiği tartışmalı bölgeye birdenbire BM araçlarının yığılmasının açıkçası hoş karşılaşılan bir tavır olmadığını belirten Bakan Fidan, “Biz bu hareketle BM’nin tarafsızlığını bu olayda yitirdiğine inanıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız sürecek ve KKTC’nin bu konudaki haklı pozisyonunu sonuna kadar destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci

Türkiye AB üyeliği konusundaki taahhüdünü, Mayıs ayında Cumhurbaşkanımızın tekrar seçilmesiyle güçlü bir şekilde tekrar vurgulayan Bakan Fidan, “Hem AB hem de bölgemize yeni fırsatlar sunmakta. Yeni fırsat penceresinin kapanmadan Avrupalı liderler tarafından kullanılmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ise açıklamalarında düzensiz göçe dikkat çekti.

Yorumlar (0)