"Esad koltuğundan indirilmedikçe barış mumla aranacak"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Esad gitmeden koltuğundan indirilmeden barış ve huzur mumla aranacaktır. Anaların ağıtları bitmeyecek, umutlar yeşermeyecektir." dedi. 

SİYASET 18.02.2020, 10:50 18.02.2020, 11:33
"Esad koltuğundan indirilmedikçe barış mumla aranacak"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

Bahçeli, "Siyaset bir akıl işidir. Devlet yönetimi ise adalet ve ahlak üzerine bina edilmelidir. Dünden bugüne Türk devlet felsefesinin dayandığı zamanlar ötesi esasların dayanağı bunlardır. Geleceğini planlamayan devletlerin herhangi bir geleceği olamaz. Türkiye'nin içine çekilmek istendiği anafora aklın hukuku ile müdahale etmek başlıca görevimizdir. Kararmış emellerin yıkılması ortak irade, birlik ve beraberlikle mümkündür. Rotamız kutlu bir yükseliş olmalıdır." ifadelerini kullandı. 

"Şu anki mücadele partiler üstüdür"

MHP lideri, Türkiye'nin çok cepheli, çok etkili ve çok yönlü bir mücadelenin ortasında olduğuna dikkat çekerek, "Bu gerçeği inkâr etmek akıl fukaralığına işarettir. Mücadelemiz bekamızla doğrudan ilgili. Milli birlik ve bağımsızlığımızla yakından ilişkilidir. Şu anki mücadele partiler üstüdür. Türkiye bir yandan sınır ötesinde diğer yandan sınır içinde kesintisiz ilerleyen milli bir direniş halindedir." dedi.

"Hiçbir komşu ülkenin taşında toprağında gözümüz yoktur"

Pençe, Kapan ve Kıran operasyonları ile terörün belinin kırıldığını kaydeden Bahçeli, "14 Şubat'ta Van'da teröristler HDP'li milletvekillerinin araçlarında propaganda yapmaya cüret etse de güvenlik güçlerimiz hadlerini bildirmektedir. Türk devleti hainlerin ensesindedir. Hiçbir komşu ülkenin taşında toprağında gözümüz yoktur." diye konuştu.

"İdlib ateş çemberine alınmış durumda"

Bahçeli, Türkiye'nin işgal amacı taşımadığının altını çizerek, "Türkiye'nin Suriye'de ve Libya'da neden olduğunu sorgulayan küresel güçlere sizin ne işiniz var demek hakkımızdır. Olan biten çirkeflikleri görmeyelim mi? Taşın altına gövdemizi koymayalım mı? Kaderimize razı olup kulağımızın üzerine yatmamız mı bekleniyor. İblis'in fazla mesai yaptığı İdlib ateş çemberine alınmış durumda. Türkiye sınırında kurulan çadır kentin nüfusu 500 bine ulaştı. Çocukların feryadı kulaklarda yankılanıyor. Hiçbir suçu günahı olmayan yüzbinler çadırlarda birbirlerine sarılarak ısınmaktadır." açıklamasını yaptı. 

"Yeni sığınmacı dalgası ülkemizin kaldıramayacağı bir yüktür"

Türkiye'nin insani sorumluluğunu yerine getirdiğini belirten Bahçeli, "Sınır kapıları aralanmıştır. Ama yeni sığınmacı dalgası ülkemizin kaldıramayacağı bir yüktür. Kapasitemiz dolmuştur. Esad gitmeden koltuğundan indirilmeden barış ve huzur mumla aranacaktır. Anaların ağıtları bitmeyecek, umutlar yeşermeyecektir." dedi. 

"Yeni şehit haberleri Esad'a pahalıya mal olur"

Bahçeli, İdlib'deki gözlem noktalarının taciz ve tahrik kıskacında olduğunu ifade ederek, "Esad direk Rusya da endirekt şekilde Türkiye'nin karşısında mevzilenmiştir. Hani Soçi mutabakatı? Rejim unsurlarının gözlem noktalarının gerisine bu ay sonuna kadar çekilmesi barış ortamı için mecburiyettir. Türkiye'nin şakası yoktur. Yeni şehit haberleri Esad'a pahalıya mal olur. Türk heyetinin Moskova'daki görüşmeleri makul bir hamle. Rejim unsurlarının geri çekilmesi kendi hayırlarına." ifadelerini kullandı. 

"Hiç mi vicdan azabı duymuyorsun?"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Bahçeli, "Biz İdlib'deysek bu Anadolu'nun savunulması içindir. Sayın Kılıçdaroğlu söyler misin: İdlib'de sıkışanlar kimlerdir? Esad'ın propagandasına alet olmaktan hiç mi vicdan azabı duymuyorsun? Nüfus kütüğünü Suriye Arap kütüğüne mi aldırdın? İdlib'de sıkışan yok ama sıkıştırılmak istenen ülkenin Türkiye olduğu nettir. Sen hangi işbirlikçinin fermanını okuyorsun? CHP'nin başındaki utanç vesikası Türk ve Türkiye düşmanlarının kadrosuna geçmiştir." şeklinde konuştu. 

"Biz Rusya'yı 93 Harbi'nden biliriz"

Bahçeli, Rusya'nın kriz siyasetini Türkiye'nin sınırlarında yürüttüğünü ifade ederek, "Herkese başka konuşan Rusya'yı hiçbir makyaj gizleyemez. İran desen Esad'ı Türkiye'ye kışkırtmayı iş edinmiştir. Rusya Devlet Başkanı Esad'ın yüzüne sıçrayan kanı süratle temizleyip aklanmalıdır. Kimse bize maval okumasın. Biz Rusya'yı 93 Harbi'nden biliriz. Biz Rusya'yı Yalta Konferansı'ndan biliriz. Biz sıkacağımız eli, atacağımız yumruğu biliriz." dedi.

"ABD, YPG için para yardımı ayırmaktan utanmamıştır"

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin, İdlib'de rejim unsurları tarafından düzenlenen saldırılar sonucu şehit olan Türk askerlerine ilişkin "şehitlerimiz" ifadesini kullanması hakkında Bahçeli, "ABD'nin algı operasyonuna inanacak yoktur. ABD Türkiye'nin yanında olduğu açıklamıştır. Ama YPG için para yardımı ayırmaktan da utanmamıştır. Suriye Özel Temsilcisi Rusya ve Esad'ı kınarken YPG'li teröristlerle üs kurdular. Rusya Esad'ın hamisi ABD de PKK/YPG'yi kontrol ediyor." açıklamasında bulundu.

"İdlib demek Hatay demektir"

Bahçeli, Rusya ve ABD'nin güç rekabeti içerisinde olduğunu kaydederek, "Suriye'nin toprak bütünlüğünü isteyen sadece Türkiye'dir. İdlib demek Hatay demektir. Ankara'nın güvenliği Bağdat'ın güvenliğinden geçmektedir. Bizim ne kalıcı dostumuz ne kalıcı düşmanımız vardır. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
15
açık