Erdoğan’dan enflasyon mesajı: “Boynunu kıracağız”

İhracatta rekor kırarak 300 milyar dolara yaklaşıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon için ise "Yılbaşından itibaren boynunu kırmış olacağız" dedi.

SİYASET 08.12.2022, 11:21 09.12.2022, 08:05 Merve Yüksel
Erdoğan’dan enflasyon mesajı: “Boynunu kıracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir video mesaj yayınlayarak gündeme dair konulara değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enflasyon için yılbaşını işaret ederken, “enflasyonun boynunu kıracağız” dedi. İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Ekonomi modelimiz sayesinde zorlukları rahatlıkla geçtik”

Dünya üzerinde salgınla başlayan büyük bir ekonomik gerilim olduğunu ifade eden Erdoğan, “Son dönemlerde en yüksek seviyelerini gören hammadde, gıda ve enerji ile bunlara bağlı şekilde ortaya çıkan enflasyon problemi herhangi bir ayrım bulunmadan bütün ekonomileri zor bir süreçten geçiriyor. Diğer bir taraftan faizleri yükselterek enflasyonu inişe geçirme üzerinde kurulu olan klasik işlemlerin şu ana kadar istenileni vermediğini görüyoruz. Bu şekilde politikalar ile enflasyonu durdurmaya çalışan birçok ekonomi, şimdi de hayat pahalılığı dışında istihdam kayıpları ile de mücadele veriyor.

Son 20 senede sisteme soktuğumuz sağlam altyapı, ihracat, istihdam, sağlam altyapı ile beraber üretim ve cari fazla biçimiyle büyümeyi sağlayan ekonomi modelimizle birlikte hamdolsun bu zorlu zamanı diğer ülkelere göre rahat geçirdik. İhracat noktasında her ay içinde rekor kırdık ve 300 milyar dolar seviyesine yaklaştık” dedi.

“Önlemlerin etkisi ile beraber enflasyonun boynunu kıracağız”

İstihdam alanında da ilk defa 31 milyon düzeyinin geçildiğini aktaran Erdoğan, “Milli ve yerli elektrikli otomobilimiz olarak Togg'un imalatı için tesisinin açılış törenini Cumhuriyetimizin 99. senesinde büyük bir gurur ile düzenledik. Dünya üzerinde bulunan en büyük 5. barajı olarak bilinen Yusufeli Barajı'nın açılışı ile beraber enerji adımımızı bir adım daha öteye attık. Karadeniz'de bulmuş olduğumuz 540 metreküplük doğal gazı halkımızın emrine verme uğraşlarımız hız kesmeden devam ediyor.

Amerika ve Avrupa’da içerisinde olmak üzere birçok ülkenin gündeminden düşmeyen enflasyon ve hayat pahalılığı hususunu da adım adım çözüme ulaştırıyoruz. Önlemlerin etkisi ile beraber inşallah gelecek yılbaşından itibaren enflasyonun boynunu kıracağız. 'Türkiye Yüzyılı' vizyonumuzu bütün unsurları ile sisteme sokana kadar asla durmayacak, çalışmalarımızı kesintisiz olarak devam ettireceğiz. Bu önemli süre içerisinde ne küresel bölgelerin oyunlarına ne terör örgütlerinin davranışlarına ne de mandacı ekonomistlerin gittiğimiz yoldan bizlere alıkoymasına asla izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)