Erdoğan'dan Esed'e yeşil ışık: İkili devlet ilişkileri yeniden mi başlayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Beşar Esed, Türkiye ile ilişkileri iyileştirmek adına bir adım attığında, biz de ona karşı olumlu bir yaklaşım sergileyeceğiz. Davetimizi yapacağız ve umarım bu davetle birlikte Türkiye-Suriye ilişkilerini eski haline getirebiliriz" dedi.

SİYASET 07.07.2024, 17:21 Melina Ay
Erdoğan'dan Esed'e yeşil ışık: İkili devlet ilişkileri yeniden mi başlayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kayseri'deki provokatif olaylarla ilgili bir soruya Erdoğan, "Bu tür olaylarda mutlaka bir provokatör vardır. Türkiye olarak bu tür provokasyonlara karşı her zaman güçlü durduk ve gereken cevabı verdik. İçimizdeki siyasetçilerin akıllı hareket etmesi gerekiyor. Türkiye'nin gücü sayesinde PKK, PYD, KCK, FETÖ gibi terör örgütlerini çökerttiğimiz gibi, bu tür provokatörleri de çökertiriz. Beşar Esed, Türkiye ile ilişkileri iyileştirme noktasında bir adım attığında, biz de ona karşı olumlu bir yaklaşım sergileriz. Suriye ile ilişkilerimizi eski haline getirmek istiyoruz. Davetimiz her an olabilir. Türkiye'de görüşme olması konusunda Putin'in ve Irak Başbakanı'nın yaklaşımları var. Sınırımızdaki komşumuzla neden arabuluculuk yapmayalım?” diye yanıt verdi.

“İsrail’e baskılar artmalı”

Gazze'deki ateşkes gelişmelerini değerlendiren Erdoğan, “Son iki üç gündür Gazze konusunda olumlu gelişmeler yaşanıyor. MOSSAD'ın başkanı Doha'da Hamas yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde kalıcı ateşkesi öngören adımlar atıldı. Artık ateşkes an meselesi. Ancak bu tamamen Netanyahu'nun tutumuna bağlı. İsrail'in bu vahşeti daha fazla sürdürememesi gerekiyor. Uluslararası toplumun ve özellikle Batılı ülkelerin, İsrail'e baskılarını artırması şart oldu. İsrail'in insan haklarını ve uluslararası hukuku ihlal eden tutumuna son vermesi gerekiyor. Türkiye, en başından beri barıştan yana olmuştur ve 1967 sınırlarında iki devletli çözümün kalıcı barışı sağlayacağını savunmuştur” ifadelerini kullandı.

“Türkiye-İran ilişkilerinin daha iyi olacağını umuyorum”

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Mesud Pezeşkiyan'ın seçilmesinin iki ülke ilişkilerine nasıl yansıyacağı sorusuna, "Mesud Pezeşkiyan, Azeri kökenli bir Türk. Tebriz'de Türkçe, Kürt bölgelerinde Kürtçe, Farsça da konuşabiliyor. Kendisiyle iletişime geçip tebrik edeceğim. Türkiye-İran ilişkilerinin daha iyi olacağını umuyorum. İran bizim tarihi ve kültürel bağlarımız olan önemli bir komşumuzdur. Yeni dönemde ikili ilişkilerimizin olumlu yönde gelişmesini bekliyorum" yanıtını verdi.

“Türkiye-İngiltere arasındaki ilişkileri son derece köklü”

İngiltere'deki seçim sonuçları hakkında konuşan Erdoğan, “Rishi Sunak'ın uyguladığı politikalar ve İngiltere'nin ekonomik sıkıntıları, seçim kaybının ana sebeplerinden biri. İşçi Partisi, 14 yıl sonra ilk kez büyük bir başarı elde etti. İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ı tebrik edeceğim ve Türkiye-İngiltere ilişkilerini nasıl geliştirebileceğimizi konuşacağız. Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkiler son derece köklüdür ve yeni dönemde de bu ilişkileri geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)