Erdoğan: Bu saldırı yeni bir dönemin miladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de rejim unsurları tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerlerine yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin, "Bu saldırı Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır. Türk askerinin kanının aktığı bir yerde hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin veremeyiz.'' dedi.  

SİYASET 05.02.2020, 11:27 05.02.2020, 12:37
Erdoğan: Bu saldırı yeni bir dönemin miladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına ''Önceki gün İdlib'de uğradıkları alçakça saldırı sonucu şehit olan 7 askerimize ve 1 sivil personelimize Allah'tan rahmet diliyorum. Türkiye'nin Suriye politikası hakkında kapsamlı değerlendirme yapmak istiyorum. Türkiye'nin Suriye'deki varlığı keyfekeder bir tercih sonucu ortaya çıkmış değildir. Suriye'de 2011 yılında başlayan iç çatışmalardan uzak durmak için yıllarca sabrettik. Rejimin saldırılarından kaçan Suriyeli kardeşlerimize kapılarımızı açmakta tereddüt etmedik." ifadeleriyle başladı.

" Adana Mutabakatı, Türkiye'ye operasyon hakkı tanıyor"

2015 yılından itibaren Suriye'deki krizin tamamen kontrolden çıktığını kaydeden Erdoğan, "Rusya ile yaşadığımız ve bir provakasyon olarak kabul ettiğimiz, FETÖ'nün bizzat içinde olduğu uçak krizi, bizim açımızdan Suriye meselesini daha da karmaşık hale getirdi. Adana Mutabakatı, Türkiye'ye gerektiğinde Suriye topraklarında operasyon yürütme hakkı tanıyor. Bazıları 'Sizin Suriye topraklarında ne işiniz var' diyor. Amerika'yı da davet etmedi. Elimizde kapı gibi Adana Mutabakatı var. Biz bu anlaşma gereği oradayız." dedi.

"Terör koridoru oluşturma gayretleri hiç durmadı"

Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 4 bin 500'ü bulduğunu aktararak, "İdlib'de gözlem noktası kurduk. Tüm bu süreçleri Amerika ile Rusya ile birlikte en üst düzeyde tesis ettiğimiz temaslarla yürüttük. Güney sınırlarımız boyunca terör koridoru oluşturma gayretleri hiç durmadı. Aslında dert petrol kuyularıydı. Kimin iştahını kabarttığı da ortadaydı. 2019 Ekim ayında Amerika ile mutabakatı sağlayarak Barış Pınarı Harekâtı'nı başlattık." diye konuştu. 

"Bu saldırı Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır"

İdlib'de rejim unsurları tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askerlerine yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin Erdoğan, "Bu saldırı Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır. Türk askerinin kanının aktığı bir yerde hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin veremeyiz. Her kim, 'Türkiye'nin Suriye'de ne iş var' diye soruyorsa bilin ki ya gafildir ya da taammüden bu milletin ve ülkenin hasmıdır.'' açıklamasını yaptı. 

"Rejim çekilmezse gereği yapılacak"

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde İdlib'de rejimin bir an önce Soçi mutabakatı sınırlarına çekilmesi gerektiğini söylediğini hatırlatarak, "12 gözlem noktamızın ikisi rejim hattının gerisinde kalmıştır. Rejim şubat ayı içinde gözlem noktalarımızın gerisine çekilmezse Türkiye bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacaktır." ifadelerini kullandı.

"Tel Rıfat teröristlerden temizlenerek Suriye halkı yönetimine bırakılmalı"

Askerlere yönelik her saldırıya herhangi bir ikaz yapılmadan yanıt verileceğine dikkat çeken Erdoğan, "Türkiye her ne yapacaksa bunu hiçbir masumun canına, malına zarar gelmeden yapma prensibi ile hareket ediyor. Medeniyetimizin ve kültürümüzün bize gösterdiği yol zalimin başını ezmek, mazluma sahip çıkmaktır. Tel Rıfat teröristlerden temizlenerek Suriye halkı yönetimine bırakılmalıdır. Rejim, nasıl muhalif grupların en küçük bir ihlaline, sivilleri de hedef alan ağır saldırılarla karşılık veriyorsa bundan sonra rejimin ihlalleri de askeri unsurlarına yönelik olarak mukabil şekilde cevaplandırılacaktır." dedi. 

"Rusya'dan tek beklentimiz Suriye'deki hassasiyetlerimizi daha iyi anlaması"

Erdoğan, Rusya ile olan dostluğun ve iş birliğinin devam etmesine önem verildiğini belirterek, "Bizim hiçbir müttefikimizle karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz kesinlikle söz konusu değildir. Rusya'dan tek beklentimiz Suriye'deki hassasiyetlerimizi daha iyi anlamasıdır. Suriye ve Libya'daki beklentilerimizi Putin'e ifade ettim. Suriye'de Amerika, Rusya İran kimi Avrupa ülkeleri koalisyon güçleri adı altında var Körfez ülkelerinden bazıları var PKK terör örgütü var az da olsa bırakılmış DEAŞ kalıntıları var. Suriye'de herkes var elbette Türkiye de var." şeklinde konuştu. 

"Sen kimin partisinin olduğunun bile farkında değilsin"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Erdoğan, "Ne işimiz var orada diyor Bay Kemal. Bay Kemal; Misak-ı Milli'nin altında kimin imzası var önce onu bir araştır. Sen hep diyorsun ya 'CHP Atatürk'ün partisidir' Ama sen kimin partisinin olduğunun bile farkında değilsin." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin Suriye'de bulunmaya hakkı var"

Erdoğan, Adana Mutabakatı ile Türkiye'nin Suriye'de en çok bulunma hakkına sahip ülke olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin Suriye topraklarında ilanihaye kalmak gibi bir niyeti yoktur. Onların derdi, 'biz PYD, YPG'yi yani PKK'yı nasıl fazla silahlandırırız, öyle silahlandıralım ki bunlar Türkiye'ye karşı orada ayakta durabilsinler.' Dertleri bu." dedi. 

"Bu bir işgal ve ilhak planıdır"

ABD Başkanı Donald Trump'ın tek taraflı Orta Doğu barış planına ilişkin Erdoğan, "Bu bir barış değil işgal ve ilhak planıdır. Kudüs davasına sahip çıkıyoruz tarihimizin gereği neyse yaptık yapacağız. Birbirlerine düştüler. Trump Pelosi'nin elini sıkmıyor. Pelosi Trump'ın konuşma metnini yırtıyor atıyor. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Açıklanan planın yegane hedefi, 70 yıldır aralıksız süren İsrail'in işgal, yıkım ve gasp politikalarına meşruiyet kazandırmaktır." ifadelerini kullandı. 

"Filistin davasına ve Kudüs'ü Şerif'e sahip çıkma günüdür"

Erdoğan, plana göre Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkına sahip olmadığını belirterek, "Bunlar işgalci. Demek ki Trump bu işgalcilerin arkasında duruyor. Kudüs'ün Filistin'in İsrail'e peşkeş çekilmesini kim içine sindirebilir? Şu anda maalesef Amerika gerek şahsıma, gerek istihbarat başkanıma yönelik tehditler savuruyor ve Türkiye'deki bazı finans kuruluşlarını da tehdit altına alıyor. Ne yaparsanız yapın, bunu kesinlikle başaramayacaksınız. Planla ilgili ikircikli ifadeler kullanan kimi devletler tepkiler karşısında farklı tutum almaya başladı. Gün sessizliğe bürünme değil, Filistin davasına ve Kudüs'ü Şerif'e sahip çıkma günüdür. Filistinli kardeşlerimizin razı olmadığı bir plana asla destek vermeyeceğiz." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu