DSP’den temel gıdada KDV indirimine ret: “Vergiden feragat çözüm değildir”

DSP Lideri Önder Aksakal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu temel gıda ürünlerinde KDV indirimi hakkında açıklamalarda bulundu. Vergi oranını düşürmenin hiçbir şekilde köklü çözüm getirmeyeceğini savunan Aksakal, köklü çözüm için tarım sektörüne yatırım yapılması gerektiğini yineledi.  

SİYASET 14.02.2022, 16:40 Başak Çetin
DSP’den temel gıdada KDV indirimine ret: “Vergiden feragat çözüm değildir”

Demokratik Sol Parti Lideri Önder Aksakal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu duyurduğu “temel gıda ürünlerinde KDV oranının düşürülmesi” hakkında değerlendirmeler yaptı: “Hükümet geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı’nın kararıyla temel gıda ürünlerinden alınan yüzde 8’lik verginin yüzde 1’e düşürüldüğünü açıkladı. İndirim, bugünden itibaren uygulanmaya başlandı. Toplumu ve yaşamı doğrudan etkileyen fiyat artışlarının etkileme gücünde bu şekilde azaltma yapılması sağlandı ve vergiden feragat edildi.” 

“Vergi feragatı başta rahatlama yaratacaktır” 

“Vergiden yapılan feragat başta rahatlama sağlayacaktır. Fakat bu yöntem hiçbir şekilde kalıcı değildir. Hayat pahalılığı ortadadır ve vergiden feragat etmek bu pahalılığı ortadan kaldırmayacaktır. Ortaya atılan bu çözüm, kalıcı bir çözüm değildir. Hayat pahalılığı karşısında en iyi çözüm, tarım sektöründedir. Üreticinin, besicinin ve çiftçinin desteklenmesi ve bu sektörlere daha geniş yer ayrılması gerekir. Bu sayede kalıcı çözüm elde edilebilir.” “Yaşadığımız bu açığı kasım ayında öngördük” 

“2021 senesinin kasım ayında başlayan ve aralık ayına kadar devam eden döviz kurlarındaki hızlı yükseliş, fahiş zamlar ve yüksek enflasyon ile birlikte şu anda vereceğimiz açığı daha o zamandan öngörmüştük. Tüm bunlar, 2022 bütçesinde ve vergi gelir kalemlerinde eksilme olacağını bize anlatmıştı. Şu anda yaşadıklarımız da ileride daha büyük sıkıntıları beraberinde getirecektir.” 

“2022 bütçesi derhal güncellenmelidir” 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde en yakın zamanda güncellemeye gitmelidir. Gerekirse ‘Ek Bütçe Kanunu’ Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilmelidir. Bunların yapılmaması halinde önümüzdeki süreçte kamu harcamalarının çoğunluğu karşılanamaz hale gelecektir. Karşılanamayan harcamaların başında da çalışanların maaş ödemeleri yer alacaktır. Derhal düzenleme yapılmaması halinde zafiyet kaçınılmazdır." 

Yorumlar (0)
24
açık