Dışişleri Sözcüsü Bilgiç’ten Çekya’ya “Yunanistan” tepkisi

AB Dönem Başkanı niteliğiyle Çekya Dışişleri Bakanlığının ve farklı birtakım AB kurumlarının Türkiye’ye yönelik gerçekleştirdikleri açıklamaların ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bu durumun bir değeri ve anlamı olmadığını ifade etti.

SİYASET 06.09.2022, 10:42 06.09.2022, 11:18 Merve Yüksel
Dışişleri Sözcüsü Bilgiç’ten Çekya’ya “Yunanistan” tepkisi

Birtakım AB kurumlarının ve AB Dönem Başkanı niteliği olan Çekya Dışişleri Bakanlığının Türkiye hakkındaki açıklamalarına değinen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

“Yunanistan şımarık bir tavır sergiliyor”

Konu ile ilgili açıklamasında Sözcü Bilgiç, “AB Dönem Başkanı niteliğiyle Çekya Dışişleri Bakanlığının ve farklı birtakım AB kurumlarının Türkiye’ye yönelik gerçekleştirdiği açıklamaların bizim tarafımızdan bir değeri ve anlamı yoktur. AB’nin üyelik iş birliği sebebiyle Yunanistan’a Akdeniz ve Ege anlaşmazlıklarında sorgusuz sualsiz yardım etmesi hem uluslararası hukuka hem de AB’nin kendi müktesebatına aykırıdır. Şımarık bir tavır sergileyen Yunanistan’ın bu davranışı çözüm olmayacaktır. Tam tersine çözümsüzlüğe itmektedir. Yunanistan’ın maksimalist önerilerin ardından gitmesine yardımcı olmaktadır. Söz konusu açıklamaları gerçekleştirenlerin Yunanistan’ın ülkemize karşı tahrik, tehdit, taciz, ihlal, tehditkâr söylem ve eylemlerine karşı göz kapamaları, uluslararası hukuka aykırı uygulama ile eylemlerine kayıtsız durmaları tam anlamıyla bir garabettir.” dedi.

“Çıkarlar ve haklar korunmaya devam edecektir”

Bilgiç, AB diyaloğunun ya da Çekya Dönem Başkanlığının konu ile ilgili teşvik edilmesi adına AB-Türkiye ilişkilerinin esas alınması ve AB dayanışmasının dar görüşlü, baltalayıcı olduğunu aktardığı Rum/Yunan vetosunun kötüye kullanımından çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’de çıkarlar ile hakların kararlılıkla korumayı sürdüreceklerine dikkat çekti.

Yorumlar (0)
17
açık