Dışişleri Bakanlığı'ndan Ukrayna açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, stratejik ortak Ukrayna ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30'uncu yıl dönümünü kutlarken yapılan açıklamada, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğini vurguladı.

SİYASET 03.02.2022, 11:35 03.02.2022, 12:16 Ömer Aksan
Dışişleri Bakanlığı'ndan Ukrayna açıklaması

Bakanlık, Ukrayna ile diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 30. yıl dönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. 

‘İlişkilerin tesisinin 30’uncu yıl dönümü’

Stratejik ortak Ukrayna ile diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutlayan Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, Ukrayna ile kurulan ilişkilerde karşılıklı güven, anlayış, ortak menfaat ve güven temelinde son dönemde ilerleme olduğuna dikkat çekildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemekte, bu kapsamda Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamakta, Donbas'ta uluslararası hukuka uygun barışçıl bir çözümü desteklemektedir.”

“İkili ilişkiler daha da güçlendi”

Türkiye ile Ukrayna arasında iş birliği ve dostluk köprüsü kuran Kırım Tatar Türklerinin menfaat ve haklarının korunması için sergilenen çabaların Ukrayna-Türkiye ilişkilerini daha da güçlendirdiği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Kiev'de bugün Cumhurbaşkanı'mızın katılımlarıyla gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey 10. Toplantısı esnasında ve önümüzdeki süreçte çeşitli vesilelerle atılacak adımlar, ikili iş birliğimizin çerçevesinin derinleşmesine ve genişletilmesine katkı sağlayacaktır. Diplomatik ilişkilerimizin kurulmasının 30. yıl dönümünde, halklarımızın esenliği ve refahı için iş birliğimizi her konuda daha da geliştirme irademizi tekrar ediyoruz."

3 Şubat 1992’de temelleri atıldı

Türkiye ve Ukrayna yakın ilişkileri, diplomatik ilişkilerin kurulduğu 3 Şubat 1992'den beri güçlenerek sürüyor. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Türkiye 16 Aralık 1991'de, Ukrayna'yı tanıyan ilk devletlerden biri oldu ve iki devlet arasında 3 Şubat 1992'de ilk defa diplomatik ilişkiler tesis edildi. 1993’te "Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” onaylandı. 2011'de iki ülke arasında kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey mekanizmasıyla söz konusu ilişkiler, stratejik ortaklık seviyesine yükseltildi. 2017'den beri Türkiye ve Ukrayna arasında vize muafiyeti ve kimlikle seyahat sistemine geçildi. 

Diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yılı vesilesiyle bugün 10. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey, devlet başkanlarının katılımıyla Kiev'de toplanacak.

Yorumlar (0)
21
açık