DEM Partili Gevaş Belediyesi 36 işçinin daha işine son verdi

DEM Partili Gevaş Belediyesi’nin 36 işçinin daha işine son vermesinin ardından kentte belediyelerde işten çıkarılan çok sayıda işçi eylem başlattı.

SİYASET 08.07.2024, 14:43 09.07.2024, 15:10 Şeyda Gül
DEM Partili Gevaş Belediyesi 36 işçinin daha işine son verdi

DEM Parti’li Van Büyükşehir Belediyesi ile İpekyolu Belediyesi’nin 1 Mayıs İşçi Bayramı’ndan 1 gün sonra çok sayıda işçinin iş akdine son vermesinin ardından işçilerin, HAK-İŞ Van Şubesi öncülüğünde başlattıkları eylemleri 67 gündür devam ediyor. Edremit Belediyesi, Tuşba Belediyesi ve son olarak Gevaş Belediyesi’nde işlerine son verilen işçilerin eklendiği eylemde, Gevaş Belediyesi’nin işine son verdiği işçilerin 4-5 yıldır hizmet verenlerden oluştuğu ifade ediliyor.

36 arkadaşımızı işten çıkardılar

HAK-İŞ Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada eylemlerinin 67’inci gününde olduklarını belirtti. İşinden olan işçilerin yeniden ekmeğine dönmesi için mücadele verdiklerini ifade eden Akdeniz, Van’ın Gevaş ilçesindeki belediyede 36 kişinin daha işten çıkarıldığını söyledi. İşten çıkarılanları her birinin 4-5 yıldır çalışanlar olduğunu belirten Akdeniz, geçtiğimiz iki gün içinde Gevaş Belediyesi’nin de işçi kıyımına başladığını dile getirdi. İşçi çıkışları daha DEM Parti tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Akdeniz, müzakere çağrılarına herhangi bir olumlu yanıt gelmediğini belirtti. “Eylemelerimizin sonlandırılacağını umuyorlar. Ama böyle bir ümide kapılmasınlar. Bu insanlar da bir an önce ekmeklerine geri dönsünler” diyen Akdeniz, işçi kıyımlarının yavaş yavaş diğer çalışanlarında başlarına da geleceğini vurguladı. Akdeniz, “Bunlar 7-10 yıllık işçilere yavaş yavaş sirayet ediyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)