Davutoğlu'ndan Yargıtay yorumu: "Yerel seçime giderken..."

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi'nin grup toplantısında İsrail ordusunun, Gazze'deki Şifa Tıp Merkezi'ne yaptığı saldırıdan, Can Atalay konusunda AYM ve Yargıtay arasındaki gerilime kadar birçok konuya değindi. Anayasa'nın 153. maddesine göre AYM'nin kararlarının bağlayıcı olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Yerel seçime giderken Türkiye'de kriz ortamı oluşturarak taktik yapıyorlar. Yargıtay'ın kararının, yasada da teamülde de yeri yok." dedi.

SİYASET 15.11.2023, 15:20 15.11.2023, 15:36 Hakan Öksüz
Davutoğlu'ndan Yargıtay yorumu: "Yerel seçime giderken..."

Saadet Partisi'nin Meclis Grup Toplantısı'nda kürsüye çıkan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ordusu tarafından Gazze'deki Şifa Tıp Merkezi'ne yapılan saldırının "yüreklere yazıldığını" söyledi.

"Şifa Hastanesi'nde hayata başlayamadan ölen çocuklar var"

Jeneratör bulunmadığı için entübe olan ve yaşamını yitiren yeni doğmuş bebeklerin yüzlerini görünce çok etkilendiğini kaydeden Davutoğlu, "1991 yılında Rabbim, 6 günlük yavrumu almıştı. Aklıma o geldi. Şifa Hastanesi'nde hayata başlayamadan ölen çocuklar var. Avrupalı liderler ile İslam İşbirliği Teşkilatı, o çocukların fotoğraflarına iyi baksın. Riyad'da toplanıp hiçbir karar alamadan dağılan İslam dünyası liderleri, çocuklar ölürken konuşmaktan başka bir şey yapamadı." ifadelerini kullandı.

Can Atalay konusu

Tutuklu yargılanan TİP milletvekili Can Atalay'ın bireysel başvurusu sonrası Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Yargıtay arasında yaşanan krize değinen Davutoğlu, "Milletvekillerinin yeri, millet meclisleridir. Daha önce AYM kararıyla Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Enis Berberoğlu serbest bırakılmıştı. Meclis Başkanımıza dün bir ziyaret gerçekleştirdim. Türkiye'nin, otokrasi ve demokrasi arasındaki yol ayrımında olduğunu söyledim. Gizli bir el, Türkiye'de otoriterliği kurumsallaştırmaya çalışıyor." vurgusunu yaptı.

Anayasa'nın 153. maddesini hatırlattı

Anayasa'nın 153. maddesine atıfta bulunan Davutoğlu, "Hüküm son derece açık. Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır. Bütün kurumlar, buna uymalı. Daha önce AYM kararlarını uygulayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, birden ortaya çıkıp 'Bunlar suç işliyor' iddiasında bulunuyor. Madem öyleydi, niye şimdiye kadar bir şey yapmadınız? Yasada da teamülde de Yargıtayın, AYM'yi suçlu görmesi diye bir şey yok. Türkiye'de bir kriz ortaya çıkarmak, yerel seçime giderken de AYM düşmanlığı üzerinden seçimi kazanmak istiyorlar. Adeta taktik yapıyorlar." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)