"Damat başka alemlerde"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı işaret ederek, "Yetki damada verilmiş, damat başka alemlerde. 'Bana yetki verin bu enflasyonla, fiyat artışlarıyla, faizle nasıl mücadele ediyorum' diyordu. Yetkiyi aldın, ne oldu?" eleştirisinde bulundu.

SİYASET 02.07.2019, 14:31 02.07.2019, 17:15
"Damat başka alemlerde"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

Madımak'ta bir insanlık katliamı yaşandı

Kılıçdaroğlu, 2 Temmuz 1993'te Pir Sultan Abdal Etkinlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ve 53 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin, şu açıklamalarda bulundu:

"Bugün 2 Temmuz. Madımak olaylarına gelmek istiyorum. İnsanlar sazlarıyla sözleriyle bir şeyler anlatmak istediler. 2 Temmuz'da Madımak'ta bir insanlık katliamı yaşandı, insanlar diri diri yakıldı. Bunu unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bir insanı yakamazsınız, öldüremezsiniz. Kini ve öfkeyi de asla yüreğimizde tutmamalıyız. Kini ve öfkeyi bir tarafa bırakacağız."

Ailelerin çektiği dramın hesabını kim verecek? 

CHP lideri, 'Ergenekon örgütü' adı altında bir örgüt olmadığı gerekçe gösterilerek, 'örgüt kurmak, yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık' suçlarından tutuklu bulunan sanıkların tümünün beraatine karar verilmesine ilişkin, şunları söyledi:

"2007'de Ergenekon Balyoz operasyonları başladı. Tamamının yalan olduğu mahkeme kararı ile sabit oldu. 12 yıl sonra 'pardon' diyoruz, özür diliyoruz. 12 yılda bu ailelerin çektiği dramın hesabını kim verecek? Atacaksın aylarca içeriye bir kısmı içeride ölecek kanser olacak ben bu davaların savcısıyım diyeceksin 12 yıl sonra beraat kararı veriyoruz diyeceksin. Bu mudur hak hukuk?" 

Yargı reformundan söz edilmesi adaletin olmadığını gösteriyor

Kılıçdaroğlu, Yargı Reformu Stratejesi Belgesi'ne ilişkin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yargı reformundan söz ediliyor. Gayet güzel. Yargı adalet reformundan söz edilmesi bu ülkede adaletin olmadığını gösteriyor. Adaletin güven vermesi lazım. Bunu istiyoruz ama şunu sormaktan kendimizi alamıyoruz. Getireceğiniz adalet paketinde Eren Erdem dışarı çıkacak mı? Eren Erdem'in ne suçu var? FETÖ'cü diyorlar FETÖ'cülerle ilgili kitap yazmış. 

Osman Kavala neden içerde? Askeri öğrenciler de var. Sırrı Süreyya Önder... Önemli bir entelektüel neden içerde? Nazlı Ilıcak, Selahattin Demirtaş neden içerde? Adalet sadece bizim için değil. Herkes için adalet istiyoruz."

Trump'ın talimatıyla papaz serbest bırakıldı

Japonya'daki G-20 Liderler Zirvesi kapsamında gerçekleşen Erdoğan-Trump görüşmesine değinen Kılıçdaroğlu, "Osaka'da fotoğrafı görmüşsünüzdür. Trump ile Erdoğan yan yana. Arada bayraklar var. ABD heyeti var önünde not defterleri. Bizim ekibin önünde hiçbir şey yok. Bunu görünce Trump, bu arkadaşlarla Hollywood'da film çekebiliriz diyor. Erdoğan'a teşekkür ediyor, papazı serbest bıraktığı için. Trump'ın talimatıyla papaz serbest bırakıldı. Bunun adı adalet midir? Adaletten yanaysan bir daha AK Parti ve Erdoğan'a oy vermezsin." dedi.

Gıda fiyatlarının arttığı tek ülke Türkiye

"Komşumuz açken yardım etmek zorundayız. Siyasal iktidarlar da işsizliğe çare bulmalıdır. Bütün dünyada gıda fiyatları düşüyor, artan tek ülke Türkiye. Bütün dünyada düşerken Türkiye'de hangi gerekçeyle artıyor. Kim yönetiyor Türkiye'yi. Bir bakanımız var, arada bir mizah unsuru oluyor. Açıklama yapmış 2021 sonuna kadar et ithalatı olmayacak diye. Bu yılın 6 ayında 251 bin büyükbaş hayvan ithal ettik."

Vatandaşa edepsiz diyemezsin

"Birisi siyasal olarak bocalıyorsa saraya davet ediliyor. Çiftlik çünkü orası. Eski abiler para alıyor. Baktılar yeni parti kurulacak bunları saraya davet ettiler. 13 bin lira para mı dediler 18 bin liraya yükselttiler. Bülent Bey bu tartışmayı yapanlara edepsiz diyor. Daha makamınıza oturmadan aylığınızı 18 bin liraya çıkarıyorlarsa sen vatandaşa edepsiz diyemezsin.

Yetki damada verilmiş, damat başka alemlerde

CHP lideri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı şu sözlerle eleştirdi:

"Freni patlamış bir kamyonda yokuş aşağı gidiyoruz. Yetki damada verilmiş damat başka alemlerde. 'Bana yetki verin bu enflasyonla, fiyat artışlarıyla, faizle nasıl mücadele ediyorum' diyordu. Yetkiyi aldın, ne oldu? Asgari ücret 2 bin 20 lira açlık sınırı 2 bin 60 lira. Her şeye zam gelecek. Emekli kardeşim senin dertlerini en çok dile getiren benim. Emeklisin ve seni bu hale getiren iktidara neden oy veriyorsun. Sen de düşün sen de adalet ara." 

Enflasyon verileri ile oynanıyor

"Çarşamba enflasyon verileri açıklanacak. Ondan yola çıkarak emeklilere zam yapılacak. Zamları sonraya ertelediler, emekli ve işçiye az zam yapmak için. Enflasyon verileri ile oynanıyor daha düşük çıkması için."

Yorumlar (0)