Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa mesajı: Unutmayacağız

Srebrenitsa soykırımının insanlık tarihine kapkara bir leke olarak geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Benzer bir mezalimin dünyanın hiçbir yerinde tekrar yaşanmaması için Srebrenitsa'yı unutmayacağız ve unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

SİYASET 11.07.2024, 13:44 Şeyda Gül
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa mesajı: Unutmayacağız

Srebrenitsa soykırımının 29. yılı dolayısıyla düzenlenen anma törenine video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sevgili Bosnalı Hersekliler, değerli annelerimiz ve şehit aileleri, aziz kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Srebrenitsa'yı unutmayacağız ve unutturmayacağız

“Bugün insanlık tarihine kapkara bir leke olarak geçen Srebrenitsa Soykırımı'nın 29. sene-i devriyesini idrak ediyoruz. Bu hüzün dolu günümüzde şehitlerimizin kederli ailelerine ve tüm Boşnak kardeşlerimize şahsım ve milletim adına bir kez daha en içten taziyelerimi iletiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı’nın büyük fikir ve dava devlet adamı merhum Aliya İzzetbegoviç'in “Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” sözündeki hikmeti ve acı gerçeği akıllarından çıkarmadıklarını söyledi. Benzer bir mezalimin dünyanın hiçbir yerinde tekrar yaşanmaması için Srebrenitsa'yı unutmayacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Unutturmayacağız. Şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun diyorum. Rabbim tüm şehitlerimizi cennetiyle cemaliyle müşerref eylesin diyorum” şeklinde konuştu.

Tasarıyı kabul edenlere teşekkür etti

“Srebrenitsa'da yakınlarını kaybeden annelerimizin ve kardeşlerimizin acılarının dün gibi taze olduğunun farkındayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, her 11 Temmuz'da acıları yenilenen şehitlerin ailelerine ve Boşnaklara Mevla'dan sabrı cemil niyaz ettiğini kaydetti. “Bilindiği üzere Türkiye'nin eş sunucularından olduğu 11 Temmuz'un Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Uluslararası Günü olarak ilan edilmesine dair karar tasarısı 23 Mayıs'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildi” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kararın hazırlanmasından kabul edilmesine kadar tüm aşamalarında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

Srebrenitsa'da yaşanan vahşetin bir benzerine Filistin halkı maruz kalıyor

Srebrenitsa Soykırımı'na benzer bir karanlığın dünyanın hiçbir yerinde tekrarlanmaması için bu kararın ibret olması gerektiğine inandıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak 29 yıl önce Srebrenitsa'da yaşanan vahşetin bir benzerine bugün Gazze'de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında Filistin halkı maruz kaldığını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 40 bin masum insanın katledilmesini uluslararası kurum ve kuruluşlar tıpkı 29 sene evvel olduğu gibi sadece seyrediyor” şeklinde konuştu.

Gazze'deki barbarlığın sorumluları da er ya da geç hesap verecek

Tüm dünya olarak insanlık ve samimiyet imtihanından geçildiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki barbarlığın sorumlularının da aynı Srebrenitsa'da olduğu gibi uluslararası hukuk önünde er ya da geç hesap vereceğinin bilinmesini istediğini belirtti. Türkiye olarak adaletin tecellisi ve katliamın faillerinin hesap vermesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası mahkeme kararlarına rağmen Bosna Hersek'teki soykırımı hala inkar edenleri ve savaş suçlularını yüceltenleri esefle karşıladığımızı burada bir kez daha ifade etmek istediğini söyledi. Ayrıca savaş sonrası evlerine geri dönen kişilere yönelik saldırı ve tacizleri de endişeyle takip ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hangi etnik kökenden olursa olsun her bir Bosna Hersek vatandaşının yaşadığı yerde kendisini emniyette hissetmesi için yerel makamların üzerlerine düşen görevi yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Desteğimizi daima sürdüreceğiz

Bosna Hersek'te kalıcı barış ve istikrarın muhafazası için her türlü nefret söylemini artık tamamen geride bırakmalı, barış, hoşgörü ve uzlaşma kültürünü yaymanın yollarının aranması gerektiğini savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'te tüm kesimleri kapsayan bir iç uzlaşının hakim kılınması en samimi temenni olduğunu dile getirdi. Çatışma ve gerilimden kimsenin kazançlı çıkmayacağını herkesin aklında tutması gerektiğinin bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, Bosna Hersek'in bir istikrar, barış ve refah havzasına dönüşmesi için üzerine düşeni yapmaya devam edecektir. Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü, siyasi birliği ve egemenliğine yönelik koşulsuz desteğimizi daima sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)