Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli Gazze çağrısı: Bugün değilse ne zaman?

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı dünyasının İsrail'in katliamını seyrettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Kasım'da İstanbul'da Gazze için uluslararası toplantı yapılacağını duyurdu.

SİYASET 09.11.2023, 12:38 09.11.2023, 12:40 Şeyda Gül
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli Gazze çağrısı: Bugün değilse ne zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'nde hitap etti. Enerji ve gıda fiyatlarındaki aşırı yükselişin tetiklediği enflasyonun son 60-70 yılın zirvesine çıkarak sıkıntıları daha da artırdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu zorluklar karşısında etkin mücadelenin yollarını ararken işgal edilmiş Filistin topraklarında başlayan çatışmaların hepimizin yüreğini dağladığını belirtti. Bugün itibarıyla İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 34'üncü günü geride bırakıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail tarafından acımasızca öldürülen 11 bine yakın Gazzelinin yüzde 73'ünün kadın ve çocuklardan oluştuğunu söyledi.

Batılı ülkeler ise İsrail'in tüm bu katliamlarını uzaktan seyrediyor

Batılı ülkelerin tam desteğini alan İsrail yönetimi, insanlığa dair ne kadar değer varsa hepsini çiğneyerek okulları, camileri, kiliseleri, hastaneleri, üniversiteleri, sivil yerleşim yerlerini bombalamaya devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çocukları dahi katletmeyi meşrulaştıran bir fanatizmle karşı karşıya kalındığını aktardı. Sürekli insan hak ve hürriyetlerinden, demokrasiden bahseden batılı ülkelerin ise İsrail'in tüm bu katliamlarını uzaktan seyrettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkeler ve kuruluşların bırakın çocuk katillerini eleştirmeyi, ateşkes çağrısı dahi yapamayacak kadar acziyet içinde olduklarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'i yakanlara fikir özgürlüğü bahanesiyle göz yumanlar, Filistin bayrağına dahi tahammül edemiyorlar” dedi.

Diplomatik girişimlerimizi sürdürüyoruz

7 Ekim'den beri şahit olunan ikiyüzlülük örneklerini artırmanın mümkün olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelişmelerin Müslümanlar olarak birliğimizi güçlendirmemiz gerektiğini bizlere bir kez daha göstermekte olduğunu söyledi. İnsani ateşkesin sağlanması ve çatışmaların yayılmasının engellenmesi için diplomatik girişimleri sürdürdüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgeye insani yardım ulaştırmak için de yoğun şekilde çalıştıklarını vurguladı. Bugüne kadar 230 tonu aşan 10 uçak dolusu insani yardım malzemesini Mısır’ın da desteğiyle El Ariş Havalimanı'na sevk ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 sivil insani yardım gemisinin bölgeye gönderilmesiyle ilgili hazırlıkların devam ettiğini dile getirdi. “Eşimin himayesinde inşallah 15 Kasım tarihinde İstanbul'da devlet ve hükümet başkanlarının eşlerinin katılımıyla uluslararası bir toplantı gerçekleştirilecek” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylece Gazzeli kardeşlerimizin yaşadığı acıların dindirilmesi için güçlü bir dayanışma sergileneceğini belirtti.

Şu an 11 bin çocuk, kadın öldürüldü, dünya sessiz

Akan kanın durması noktasında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı olarak sergilenen duruşun çok çok önemli olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin davamızın savunulmasında birlikte sesimizin yükseltilmesi çok ama çok mühim olduğunu söyledi. “Hatırlayın Charlie Hebdo olayında 25 kişi öldürülmüştü. Dünya liderleri Paris'te hep birlikte yürüyüş yaptılar” hatırlatması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu an 11 bin çocuk, kadın öldürüldüğünü ve dünyanın buna sessiz kaldığını ifade etti. Başta Amerika ve Batı’nın hep birlikte sessiz kaldıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çocuk ve kadın… Bunları her gün televizyonlarda izliyoruz. Burada özellikle Ekonomik İşbirliği Teşkilatı olarak hep birlikte Müslümanlar olarak sesimizi bugün çıkarmayacaksak, yükseltmeyeceksek sesimizi ne zaman yükselteceğiz” ifadelerini kullandı.

İşbirliği potansiyelimizi güçlendirmeliyiz

Daha şeffaf, daha adil bir uluslararası ekonomi ve finans sistemine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak mevcut konjonktürde uluslararası ekonomik sistemdeki bu aksaklıklara karşı insan odaklı girişimlerin sürdürüldüğünü söyledi. 500 milyonluk nüfusu ve 1,5 trilyon doları bulan toplam geliri ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bu açıdan şüphesiz önemli bir konuma sahip olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla birlikte teşkilat üyelerinin birbirleri ile ticaretinin sadece 85 milyar dolara tekabül etmesinin düşündürücü olduğunu vurguladı. “Bu rakamın bizlere yakışmadığına inanıyorum. Ticaret hacmimizi ilk etapta 100 milyar dolar seviyesine çıkarmak için gayretlerimizi artırmalıyız. Ticaretten enerjiye, ulaştırmadan çevreye kadar işbirliği potansiyelimizi güçlendirmeliyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2025 vizyon belgemizin de stratejik hedefleri arasında yer alan ve maalesef 20 yıldır hayata geçirilemeyen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret Anlaşması'nı artık yürürlüğe koyulması gerektiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul'da ev sahipliği yaptığımız Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Yatırım Bankası EKOBANK'ın tüm üyelerin katılımıyla daha faal hale getirilmesi bu maksada hizmet edecektir” şeklinde konuştu.

Sizleri de bu vesileyle medeniyetler kavşağı Erzurum'a davet ediyorum

Turizm ve seyahat sektöründe de işbirliklerini güçlendirmek gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turizm Bakanlığınca Ekim ayında düzenlenen toplantıda bu konular geniş şekilde ele alındığını belirtti. Toplantıda Erzurum'un Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2025 yılı Turizm Başkenti seçilmesine verdiğiniz destek dolayısıyla teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizleri de bu vesileyle medeniyetler kavşağı Erzurum'a davet ediyorum” dedi.

Unutmayın birlikten kuvvet doğar

TANAP başta olmak üzere son yıllarda gerçekleştirdiğimiz ciddi enerji altyapı yatırımları sayesinde gerek ülkemizin gerek bölgemizin enerji arz güvenliğine önemli katkıda bulunduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ülkeleri olarak birlikte atılacak adımlarla bu alanda daha fazla rol alınabileceğini söyledi. “Unutmayın birlikten kuvvet doğar. Bu şiarla enerji alanında yeni teknolojilerin geliştirilmesi, yenilenebilir enerji ve hidrojen gibi daha temiz girişimler için müşterek yatırımlarımızı artırmamız bu manada faydalı olacaktır.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm üyeleri Türkiye'nin imzaladığı, Bakü'de kurulacak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Temiz Enerji Merkezi Şartı'nı imzalamaya davet etti.

Yorumlar (0)