Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Almanya açıklaması: Köklü ilişkilerimize büyük önem atfediyoruz

Türk-Alman Üniversitesi’nin kutlamalarına mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dost ve müttefik Almanya ile siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve insani boyutları bulunan köklü ilişkiye büyük önem atfettiklerini vurguladı.

SİYASET 30.10.2023, 16:53 31.10.2023, 16:52 Şeyda Gül
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Almanya açıklaması: Köklü ilişkilerimize büyük önem atfediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk - Alman Üniversitesi Eğitimde 10. Yıl Kutlamaları ve Merkez Kütüphane Açılış Töreni’ne mesaj gönderdi. Mesajında katılımcıları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan Merkez Kütüphanesi'nin üniversiteye hayırlı olması temennisinde bulundu. Kütüphaneye Mevlüde Genç'in isminin verildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevlüde Genç hanımefendiyi ve 1993 Solingen faciasında kaybettiğimiz aile fertlerini rahmetle yad ediyorum. Bu sene 10. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Türk-Alman Üniversitesinin bütün mensuplarını kutluyor, her birine ayrı ayrı üstün başarılar temenni ediyorum” dedi.

Köklü ilişkilerimize büyük önem atfediyoruz

Mesajında Almanya ile dostluk konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dost ve müttefik Almanya ile siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve insani boyutları bulunan köklü ilişkilerimize büyük önem atfettiklerini belirtti. Almanya'da yaşayan 3 milyondan fazla insanımızı iki ülke arasında beşeri bir köprü olarak gördüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye yerleşen Alman vatandaşları ve günden güne büyüyen ticari ilişkilerimiz aramızdaki dostluğun en bariz göstergeleri olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İki ülke arasındaki işbirliğini akademiye taşıyan Türk-Alman Üniversitesi bugün 5 fakülte, bir yüksekokul ve iki enstitüsü ile kuruluş hedeflerini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlemekte olduğunun altını çizdi. Tarih boyunca her zaman iletişim, işbirliği ve dayanışma içinde olmuş Türkiye ile Almanya arasındaki dostça münasebetlerin bundan sonra daha da güçleneceğine yürekten inandığını anlatan Erdoğan, “Bu duygularla eğitimde 10'uncu yılınızın ve merkez kütüphanenizin hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)