CHP Sözcüsü: Saraylarında yaşayanlar artık milletin sesini duymuyorlar

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

SİYASET 21.10.2019, 17:01 21.10.2019, 17:19
CHP Sözcüsü: Saraylarında yaşayanlar artık milletin sesini duymuyorlar

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Öztrak, açıklamalarına "Hafta sonu şehit haberleri geldi. PKK terör örgütü tarafından şehit edilen askerlerin sayısı 5 oldu. Ben Allah'tan rahmet, ailelerine de başsağlığı diliyorum" diyerek başladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yazdığı mektubu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "sineye çektiğini" iddia eden Öztrak, "Trump sevgisi ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti'nin önüne geçti" sorusunu sordu. Trump'ın mektubuyla ilgili Öztrak, "Türkiye ve dünyada değerlerin, ilkelerin, kurumların buharlaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu garip zamanlarda AK Parti iktidarında buharlaşan değerlere binlerce yıllık devlet geleneği de eklendi. Geçtiğimiz hafta Trump'ın hiçbir diplomatik kurala uymayan kağıt parçasının skandal sürecinde bunu hep beraber gördük. ABD Başkanı Donald Trump'ın küstah tehditler savurduğu kağıt parçası Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan  AK Parti Genel Başkanı tarafından sineye çekildi. Zamanı geldiğinde cevap verilecekmiş, o zaman ne zaman? Partisinin de sözcüsü Barış Pınarı Harekâtı ile yanıt verildi' diyor. Hangisi doğru söylüyor, bilmiyoruz. Trump sevgisi ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarının önüne geçti? Bunun cevabını sayın Erdoğan'dan bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"Böyle bir şey tarihimizde ilk kez yaşanıyor"

Öztrak, HDPli belediye başkanlarının gözaltına alınmasına da tepki gösterdi. CHP Sözcüsü, "Seçilmiş belediye başkanlarını Apar topar gözaltına alınması demokrasi açısında yanlıştır" dedi.

Faik Öztrak, ABD'deki Halkbank dosyasına da değinerek Cumhurbaşkanı ve Hazine ve Maliye Bakanı'nın isimlerinin iddianamede doğrudan geçtiği iddiasını ortaya attı. Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın da Halkbank iddianamesinin başlatılmasından sonra Uluslararası Para Fonu toplantısına gitmemeye karar verdiğini iddia ederek "Daha doğrusu gidemediler. Böyle bir şey tarihimizde ilk kez yaşanıyor" dedi. 

Öztrak'ın açıklamaları şöyle devam etti:

"Onurumuz zedeleniyor. Vatandaşlarımızın AK Parti Genel Başkanı'na yönelik en ufak eleştirisi 'cumhurbaşkana hakaret'ten dava açılıyor. Trump'ın hakareti sineye çekiliyor. Erdoğan'a en baştan beri Orta Doğu bataklığına girme dedik.  'Ben Trump'tan başka biriyle oturmam' diyen Erdoğan, Trump'ın yardımcısı ile 1 saat 10 dakika konuştu. ABD, YPG terör örgütüne vekâleten masaya oturdu. Uluslararası haber ajansları da  bu görüşmeler esnasında YPG'nin ABD ile kesintisiz görüştüğünü söyledi. Bu görüşmeler için ABD yetkililerine bir telefon ve oda tahsis edilmiş" 

"Büyük Orta Doğu Projesi Eş Başkanı olarak kendisine ne talimat verilirse onu yapıyor"

"Bu arada hayırlı olsun, Yüksek İstişare Kurulu'ndan bir üyenin damadı FETÖ'den beraat etti. Bu işlerde ensesi kalan olanlar bundan sıyrılıyor; olan fakir fukaranın evlatlarına oluyor. Saray teröristlerin vekilleri ile 13 maddelik anlaşma imzaladı. ABD, 'Dur' dedi, durdular. Trump ateşkes olduğunu söyleyip duruyor. Büyük Orta Doğu Projesi Eş Başkanı olarak kendisine ne talimat verilirse onu yapıyor. Saray iktidarı ABD ile Rusya arasında pinpon topuna dönmüş durumda. Devlet aklı Saray iktidarında buhar olup uçtu. İnsanımızın can ve mal güvenliğinin sağlanabileceğine güvenemiyoruz. Bunların bir dediği bir dediğini tutmuyor."

"Bugün demokrasimiz açısında sıkıntı gördüğümüz bir olay yaşadık. 31 Mart'ta seçilen belediye başkanları görevden alındıktan sonra gözaltına alındı. Suçüstü yapılmadan veya kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan seçilmiş belediye başkanlarının apar topar gözaltına alınması demokrasi açısından yanlıştır."

"Bir iktidar bir milletin sıkıntılarına bu kadar mı bigane kalır? 40 milyar dolar daha harcamaktan bahsediyorlar. Kayınpeder istiyor, damat milletin kasasından veriyor. TBMM'nin bütçe yapma hakkı da havada öylece sallanıyor.  Saray'ın bütçesinde millet yok yandaş var. Batan geminin mallarını sağa sola peşkeş çekerken keman sesi ile milleti oyalamaya çalışıyorlar."

"Erdoğan'ın Trump ve Putin'e duyduğu sevgi çok derin."

"BOTAŞ'ından THY, Eti Madeni'ne  kadar elindeki kamunun varlıklarını dışarıyı rehin veriyorlar, onunla da borçlanıyorlar. Bu borçları millete mi harcıyorlar, hayır. Aldıkları borçlarla kendi yandaşlarını kurtarıyorlar. Sonra da Tank Palet Fabrikası'nı Katar'a peşkeş çekiyorlar. Hem Katar ordusuna fabrikanı peşkeş çekeceksin sonra da 'Ey Arap ligi' diyeceksin."

"Erdoğan'ın Trump ve Putin'e duyduğu sevgi çok derin. Yarın Putin'in yanına gidiyor, bu sefer de herhalde Putin'i özledi. İşler yolunda giderse çok sevdiği Trump ile kasım ayında görüşecektir. Bu bataklığı aşmanın en kestirme yolu Şam ve Ankara arasındaki yoldur."

"Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını yandaşa vermek için her yolu deniyorlar. Bu beyler bu mirası iç etmek istedikleri için İBB'nin ihaleye girmesini engellemeye çalışıyorlar. Haydarpaşa ve Sirkeci garları tarihimizdir, kültürümüzdür. AK Parti'nin işi başına aldıklarından beri 469 milyar dolar faiz ödendi. Millet tefecilerin eline düşmüş durumda. Senet tutarı yüzde 29 artmış. Karşılık çek de yüzde 37 artmış. Çiftçilerimiz borç yüzünden ya hapse ya da mezara giriyor. Devletin borcu var, her çiftçi ailesinin devletten 67 bin lira alacağı var. Çiftçiyi ve tarımı bu bataktan çıkarın. Ülkeyi uçurumdan aşağı yuvarladılar."

"Bu ülkenin Güneydoğu sınırında terör örgütlerinin cirit atmasına izin verilmemeli"

"Bu yönetimin elinde ülkenin borcu artmış, gelirimiz azalmış. Enflasyonla ilgili aldıkları tek önlem damadın arkadaşının TÜİK'e atanması. Elin oğlu kalkmış bize emir veriyorsa, bugün ABD Başkanı Türkiye ile alay etmeye kalkıyorsa bunun sebebi borçlardır. Bir ülkenin barutu ekonomisidir. Suriye meselesi bize ekonomiyi unutturmamalıdır. Saraylarında yaşayanlar artık milletin sesini duymuyorlar. Ülke yönetilemiyor, savruluyor."

"Biz de Suriye'deki gelişmeleri izliyoruz. Bu ülkenin Güneydoğu sınırında terör örgütlerinin cirit atmasına izin verilmemeli. Suriye'de güven ortamı yaratıldıktan sonra misafir ettiğimiz Suriyelilerin de ülkelerine dönmesini sağlamamız gerekir."

"Gar ihalesi konusunda hukuki süreç başlamış durumda"

"Suriye konusu, özellikle ABD'de seçimlerin yaklaşması nedeniyle bazı kesimler tarafından farklı yorumlanıyor. Türkiye'de de aynı şey var. İktidar da 'Biz kazandık' diyor. ABD'deki basının ağzına bakmayız, milletimiz ne diyor ona bakarız. Dün dediğini bir gün sonra reddederek, yapmayarak çözülemez. Bu konuda ciddi endişelerimiz var." 

"Zaten gar ihalesi konusunda hukuki süreç başlamış durumda. Burada ihaleye fesat karıştırma noktasına gidebilecek uygulamaların olduğu anlaşılıyor. Milletin malını millete vermek yerine yandaşa peşkeş çekmek isteniyor."

"Suriye konusunda bir sonuca bakacağız. Terörün bu sınırlarından gelerek milletimizin canını ve malını tehdit etmesini istemiyoruz"

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu