CHP'nin 8. Genel Başkanı Özgür Özel oldu: İşte Özel’den ilk açıklama

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda, ikinci tura kalan oylamada 1366 delegeden 812 oy alan Özgür Özel CHP'nin 8. Genel Başkanı oldu.

SİYASET 05.11.2023, 09:17 05.11.2023, 09:31 Şeyda Gül
CHP'nin 8. Genel Başkanı Özgür Özel oldu: İşte Özel’den ilk açıklama

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı bitti. Manisa Milletvekili Özgür Özel, ikinci tur seçimlerinde 1366 delegeden 812 oy alarak CHP'nin yeni Genel Başkanı seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu 536 oyla genel başkanlık yarışında 2'inci olurken 12 oy ise geçersiz sayıldı.

CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel seçildi

“Hayatımın en büyük onurunu yaşıyorum” ifadelerini kullanarak sözlerine başlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP'nin 100. yılında ve 100. yılında kurulan ilk sandığında ikinci yüzyıla yön verecek partimizin kurultayında oy birliğiyle şahsına verilen bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirdikleri için partili arkadaşlarına teşekkürlerini iletti. Bizimle birlikte gönlü bizimle birlikte olan bundan sonra başlattığı adalet yürüyüşüne hep beraber devam edecekleri Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na da teşekkür ettiğini ifade eden Özel, “Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım. İlkokul öğretmenimden, tüm öğretmenlerime bugün beni burada yalnız bırakmayan Bornova Anadolu Lisesi arkadaşlarıma ve elbette böylesi bir gecede gecenin bu saatinde bu büyük onuru benimle birlikte yaşayan tüm delegelerimize, tüm CHP'lilere yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Seferberlik ilan ediyorum

Bu zor süreçte bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağına söz veren Özel, süreç boyunca istemeden kırdıkları olduysa af olmasını temenni etti. Grubun pazartesi sabahından itibaren plan-bütçe komisyonundaki mücadelesine büyük bir enerjiyle ve tek yumruk olarak devam edeceğini belirten Özel, “Bizlerde 5 ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanacağız. 1,5 milyon üyemize diyorum ki biz Cumhuriyetimizin 100. yılında yaşadığımız üzüntüyü atlatabilmek için yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum” şeklinde konuştu.

İşte ilk tur sonuçları

Genel başkan adayları Özgür Özel ve Kemal Kılıçdaroğlu oylarını kullandı. Kılıçdaroğlu 1 numaralı sandıkta, Özel ise 3 numaralı sandıkta oy vermesiyle birlikte CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık için oy sayımı tamamlandı.

1366 delegesi bulunan CHP'de oy sayımı sonucu Özgür Özel 682 oy, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise 664 oy almasıyla birlikte salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tur seçimleri yapıldı.

Yorumlar (0)