CHP lideri Özgür Özel'den Azerbaycan açıklaması: "Bize kırgınlar!"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında konuştu. Türk siyasetinde ilk defa "gölge kabine görevlendirmesi" yaptıklarını aktaran Özel, AYM-Yargıtay gerilimine değinerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eleştirilerde bulundu. İlk ziyaretini KKTC'ye yapacağını, sonra Azerbaycan'a geçeceğini belirten Özel, "CHP'ye kırgınlar. İlişkilerimizi olması gerektiği şekilde yakınlaştıracağım." dedi.

SİYASET 14.11.2023, 15:40 Hakan Öksüz
CHP lideri Özgür Özel'den Azerbaycan açıklaması: "Bize kırgınlar!"

Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Delegelerimiz, Atatürk'ün partisini en kısa sürede iktidara taşıma görevini bize verdi. CHP'de lidere demokratik yolla rakip olunabildiğini gösterdik. CHP'de demokrasinin olduğunu kanıtladık. Bu kurultayın kaybedeni yoktu. Tüm Türkiye kazandı." dedi.

"İlk defa gölge kabine görevlendirmesi yaptık"

Türkiye'nin siyasi tarihinde ilk defa "gölge kabine görevlendirmesi" yaptıklarını açıklayan Özel, "18 genel başkanı yardımcımızın bütün adımlarını takip edecek 18 kişi var. Bunların yarısı kadın, yarısı erkek. Kararlı ve yapıcı muhalefet yürütülecek. Biz bunu Mustafa Kemal Atatürk'ten öğrendik." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ı eleştirdi

Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Yargıtay arasındaki krize değinen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti dönüşü uçakta yaptığı açıklamaları eleştirdi.

"Anayasa'nın 153. maddesini yok sayarsan başkası da 104. maddeyi yok sayabilir"

Erdoğan'ın Yargıtay'ı desteklediğiin anlaşıldığını kaydeden Özel, "15 Temmuz'da sana darbe yapılmaya çalışıldı ancak o gece Meclis'i açtıran kişi bendim. Kürsüye çıktım ve darbeye sonuna kadar karşı olduğumuzu söyledim. Darbeye karşı çıkarız ama ortalığı Erdoğan'a bırakacak değiliz. TİP milletvekili Can Atalay meselesinde hem Yargıtay hem de alt mahkeme, AYM'ye kafa tuttu. Yargıtay'ın karar metninde küstahlık, tehdit ve ayar verme vardı. Erdoğan yarın yine 'kandırıldım' diyebilir. Anayasa'nın 153. maddesi yargıyı bağladığı gibi yasama ve yürütmeyi de bağlar. Bunu yok sayamazsın. Sonra başkası kalkar, 104. maddeyi (Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri) yok sayar." ifadelerini kullandı.

"Bindiğin dalı kesme Erdoğan"

Anayasa'nın tek bir maddesine bile karşı çıkılmasının, meşruiyet krizi yaratacağını vurgulayan Özgür Özel, "Erdoğan, bindiğin dalı kesme. Aklını başına al. Anayasa'yı değiştirecek sayınız yok. Belli ki Anayasa'yı her doğanın değil, Erdoğan'ın anayasası olarak görüyorlar." diye konuştu.

"Ne yazık ki Azerbaycan'da CHP'ye yönelik bir kırgınlık mevcut"

CHP Genel Başkanı olarak ilk ziyaretini yarın KKTC'ye yapacağını söyleyen Özel, "İkinci ziyaretimiz ise Azerbaycan'a olacak. Ne yazık ki Azerbaycan'da CHP'ye yönelik bir kırgınlık mevcut. Biz tek millet, iki devletiz. Azerbaycan ile CHP'nin ilişkileri sıkı olmalı. Daha sonra 25 Kasım'da Bosna Hersek'e geçeceğim." dedi.

Yorumlar (0)