CHP lideri Özel’den Bakan Mehmet Şimşek’le görüşme açıklaması

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşme fikrinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan çıktığını ifade etti.

SİYASET 20.06.2024, 01:08 Şeyda Gül
CHP lideri Özel’den Bakan Mehmet Şimşek’le görüşme açıklaması

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı programda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Dünyanın hiçbir yerinde parti lideri seçimle değişmediğini kaydeden Özel, var güçleriyle Cumhurbaşkanlığı seçimi için çalıştıklarını ama olmadığını söyledi.  “Arkadaşlarım, ailemin ve benim travmam oldu. Sokakta gençlerin feri de söndü, heyecanı gitti” diyen Özel, “CHP'nin iktidarını görmezsem gözüm arkada gider” diyen bir kitle olduğunu belirtti. Özel, 50 yıldır ıstırap çeken insanlar olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmeler

Bazı görüşmelerin baş başa yapıldığını kaydeden Özel, bu konuda Türkiye Cumhuriyeti tarihinde spekülasyonlar olduğunu dile getirdi. Partisi ve ailesi adına tereddüt ettiğini ve bunun olmaması için yöntem aradığını anlatan Özel, kimsenin sırtına yük yüklensin istemediğini ifade etti. “Ahmet Necdet Sezer'e gittim ve bunu sordum. Görüşme düzeni olarak büyükelçi görevlendirmemi söyledi” diyen Özel, akışı planlarlar dediğini ve buna uyduklarını anlattı. Kendisinin de büyükelçi emeklisi ve tarafsızlığından şüphe duyulmayacak Namık Tan ve özel kalemi ile gittiğini vurgulayan Özel, “Namık Bey bu görüşme ile ilgili notları deşifre etti. Ben de partide arşivledim. Genel sekreterimiz Selin Hanım'a da verdik ve arşivledik. Notları hepimiz okuduk. Şu anda partinin resmi arşivinde ve genel başkanlık sekreterliğindeki kasada bulunuyor” şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek ile görüşme fikri Erdoğan’dan çıktı

10 bin TL ile geçinen emekli, asgari ücretli, çay ve buğday üreticileri ve borçlarını ödeyemeyen dünya kadar insan olduğunu dile getiren Özel, durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a anlattığını söyledi. “Vergilerin yüzde 68'i dolaylı vergi. Fabrikatör ile işçisi aynı vergiyi ödüyor. Yüzde 21 ise gelir vergisi yani maaş alanlardan. Yalnızca geri kalan yüzde 11'i sanayicilerin, gemi sahiplerinin ödediği vergi. Tam tersi olması lazım” diyen CHP lideri Özel, vergi reformu için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakan Şimşek ile görüşmesini istediğini belirtti.

Zenginden daha fazla vergi alınmasını istiyoruz

Bakan Şimşek ile bayramdan sonra görüşeceklerini duyuran Özel, “Bizim IMF politikalarına destek verme durumumuz söz konusu olamaz. Kayıt dışı ekonomiyi ekonomiye katmak ve zenginden daha fazla vergi alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan-Akşener görüşmesine nasıl bakıyor?

Erdoğan-Akşener görüşmesine değinen Özel, muhakkak bu görüşmenin kurumsal olmadığını söyledi. Yoksa genel başkan ya da görevlendirdiği kişinin temsil edeceğini ifade eden Özel, normalleştirme dedikleri mevzunun da bunu kapsadığını vurguladı. Bir siyasi partinin önceki genel başkanı Cumhurbaşkanı ile görüşebileceğini kaydede Özel, atılacak bu adımlarda genel başkanına bilgi verilmesinin uygun olduğunu belirtti. “Ben Erdoğan ile görüşmem öncesinde önceki genel başkanları tek tek arayıp bilgilendirdim. Daha sonra da görüşmeye ilişkin kısa bilgilendirme yaptım. Böyle yapılırsa sorun olmaz” diyen Özel, İYİ Parti'de de ilk kez önceki genel başkan olduğunu söyledi. Diyalog kanallarının açık olması gerektiğini dile getiren Özel, “Görüşme gayet normal” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun tweetleri

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP'nin kurumsal kimliğine sahip çıkan önemli tweetler attığını belirten Özel, “Kendisi şu an önceki genel başkan konforuna sahip. Kendisinin de belirttiği gibi daha rahat düşünüp bir bakış açısı sunuyor. Bu bizim için zenginliktir, bulunmaz nimettir” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)