CHP içinden Kılıçdaroğlu'na rakip geldi!

CHP Mersin eski Milletvekili Aytuğ Atıcı, 28-29 Mart tarihinde düzenlenecek olan CHP Olağan Kurultayı'nda "Genel Başkan Aday Adayı" olma kararı aldı.

SİYASET 26.02.2020, 12:29 26.02.2020, 16:46
CHP içinden Kılıçdaroğlu'na rakip geldi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin eski Milletvekili Aytuğ Atıcı, 28-29 Mart tarihinde düzenlenecek olan CHP Olağan Genel Kurultayı'nda "Genel Başkan Aday Adayı" olduğunu duyurdu. 

Atıcı, aday adaylığı sürecinde partililerin desteğini istediğini belirterek, genel kurulun demokrasi şöleni içerisinde geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

"Parti içerisindeki demokrasi anlayışını daha üst düzeylere taşımalıyız"

Genel kurulları "geçmişin muhasebesinin yapıldığı, geleceğin de inşa edildiği önemli platformlar" olarak nitelendiren Atıcı, "Türkiye'ye demokrasi getirebilmesi için öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendi içerisindeki demokrasi anlayışını daha da üst düzeylere taşımalı ve diğer partilere de örnek olmalı. Partimizde karar mekanizmalarının tabandan tavana doğru işlediği, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkeleri ve değerlerinden ödün vermeden, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, günün değişen koşullarına göre yeniliklerin yapıldığı yepyeni bir öyküyü Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül vermiş her bir birey ile birlikte yazmalıyız. Yani yepyeni bir öykü yazmak için karşınızda ve bu yola çıkmış bulunuyorum." ifadelerini kullandı. 

"Partide reformların yapılması lazım"

Atıcı, Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) bütün bunları yapabilmek için ciddi bir reforma gereksinim duyulduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olan veya sadece oy vererek destek olan dostlarımızın partimizde reform niteliğinde ciddi değişiklikler istediği, hatta bu isteği yüksek sesle haykırdığı hepimiz tarafından duyulmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi'nde sadece iyiye doğru değişim hepimizin kulağını çınlatıyor. Parti içi demokrasiyi evrensel, sosyal demokrasi değerlerine getirebilmek için bize yakışır bir reformların yapılması lazım. Delegelerin, üyelerinin tamamı ile seçildiği, tüm kademelerdeki parti yöneticilerinin çarşaf liste ile belirlenmesi, blok liste ile seçimlerin tamamen kaldırılması, milletvekili, belediye başkanı, meclis üyesi adaylarının,  ilçe ve il başkanları ve yöneticilerinin, hatta genel başkan ve genel merkez yöneticilerinin de tüm üyelerin katılımıyla belirlenebilmesi gerekmektedir."

"Başarısızlık ülke genelinde ise genel başkan ve parti meclisi istifa edecektir"

Partinin Cumhurbaşkanı adayının tüm üyelerin katılımı ile gerçekleştirilecek bir ön seçimle belirlenmesi gerektiğini ifade eden Atıcı, "Genel veya yerel seçimlerde partinin kendi adına aldığı oy oranı bir önceki genel veya yerel seçimlere göre aldığı oy oranından daha az ise ilgili il, ilçe başkanı ve yöneticilerinin istifa etmesi sağlanacaktır. Başarısızlık ülke genelinde ise genel başkan ve parti meclisi istifa edecektir. Kısaca anlattığım ve yol haritasını sunduğum projeleri hayata geçirmek üzere 28-29 Mart 2020’de yapılacak olan partimizin 37'nci Olağan Kurultayı’nda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına aday adayı olduğumu açıklamaktan onur duyuyorum. Düşünce ve duygularımı paylaşan bütün partililerimizi bu projelere destek olmak üzere birlikte mücadele etmeye davet ediyorum. Kurultay delegelerimizin partimizde ve ülkemizde yapacağımız reformlara önce imzalarıyla sonra da oylarıyla katkı vermelerini diliyorum." açıklamasında bulundu.

Aytuğ Atıcı kimdir?

Aytuğ Atıcı, 23 Kasım 1964'te Adana'da dünyaya geldi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Atıcı; Mersin Üniversitesi'nde Başhekimlik, Dekan Yardımcılığı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve İlk Yardım Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurucu müdürlükleri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı, Neonatoloji Bilim Dalı Kurucu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Mersin Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Üyeliği, Gebe Eğitim Merkezi Kuruculuğu, Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulu üyelikleri ile 2 dönem Mersin Tabip Odası Başkanlığı görevlerini üstlendi.

24'üncü dönemde Mersin Milletvekili seçilen Aytuğ Atıcı; Sağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddeti Araştırma Komisyonu, Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu ve Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Üyesi oldu. 

İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Arapça bilen Atıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)
4
açık