CHP'den Akşener'e: "Gidene 'dur' demeyiz ama..."

İYİ Parti lideri Akşener'in, "Seçimden galip çıkalım diye zehir içtim." ve "İttifakla yol yürümem." şeklindeki açıklamalarını değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, "Gidene 'dur' demeyiz. 31 Mart'ta büyük bir başarısızlık yaşarlarsa bunun hesabını tabanlarına verirler." dedi.

SİYASET 19.09.2023, 16:49 19.09.2023, 17:14 Hakan Öksüz
CHP'den Akşener'e: "Gidene 'dur' demeyiz ama..."

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, siyasetin gündemindeki sıcak başlıklara değindi. Başarır'ın gündemindeki başlıca konu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, "Seçimden galip çıkalım diye zehir içtim." şeklindeki açıklamasıydı.

"31 Mart'tan çok başarısız olabilirler"

İYİ Parti liderinin, "İttifakla yol yürümeyeceğiz." dediğini hatırlatan Başarır, "Böyle karar almışlarsa bir şey diyemeyiz. İsteyen her parti tek başına yürüyebilir. Gidene 'dur' demeyiz. Bizimle ittifak yapmaları için ısrarcı olacak halimiz yok. Her parti kendi kararını alabilir ancak 31 Mart'tan sonra beklemedikleri şekilde başarısız olabilirler. Belki de başarılı olurlar. Bu sonuçların bedelini de tabanlarına verirler." ifadelerini kullandı.

"Ülkenin yüzde 85'i mültecileri istemiyor, Erdoğan bizi BM'ye şikayet ediyor"

CHP'nin Türkiye'deki 8,5 milyon sığınmacı hakkındaki görüşlerinin Erdoğan tarafından eleştirildiğini kaydeden Ali Mahir Başarır, "Biz, sığınmacıları yollama taahhüdünü halkımıza yapıyoruz. Erdoğan ise onları ülkede tutma taahhüdünü Birleşmiş Milletlerdeki ülkelere yapıyor. Sonra bizi BM'ye şikayet ediyor. Ülkenin yüzde 85'i mültecileri istemiyor. Cumhurbaşkanı, kendi vatandaşlarına karşı sorumludur." dedi.

"Hedef enflasyona göre zam, vicdansızlıktır"

Ücretlerde yapılacak artışların hedef enflasyona göre belirlenmesini "vicdansızlık" olarak niteleyen Başarır, "Cumhuriyetin 100. yılındayız. Böyle önemli bir dönemeçte emekliler 7 bin 500 liraya mahkum edildi. Emekliye ekim ayında tek seferliğine vereceğin 5 bin liralık seyyanen zam neye yarayacak? 5 aydır borçlanıyorlar zaten." değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar (0)