CHP'de devir teslim

CHP'nin 38'inci Olağan Kurultayı'nda genel başkan olarak seçilen Özel, görevi Kılıçdaroğlu'ndan devraldı.

SİYASET 08.11.2023, 21:30 09.11.2023, 16:55 topcu
CHP'de devir teslim

Özgür Özel, Meclis'teki mazbata merasiminin akabinde parti genel merkezine geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel'i gelişinde kapıda karşıladı. Kılıçdaroğlu ve Özel daha sonra partililerin alkışlarıyla devir teslim için makam katına gitti.

Özel, burada basın mensuplarına kapalı olarak gerçekleştirilen merasimle görevi Kılıçdaroğlu'ndan devralarak genel başkanlık görevine resmen başladı. Görüşmenin dörtte üçünün baş başa, dörtte birinin ise da heyetler arasında gerçekleştiği bildirildi.

Devir teslimin akabinde Özel, Kılıçdaroğlu'nu partililerin alkışları arasında otomobiline değin uğurladı.Özel: Önemli öğütleri oldu

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu'nun önemli öğütleri olduğunu dile getirerek "Bundan böyle de her kritik hususta karşılıklı istişare yapma hususunda mutabık kaldık. Kendisi birazdan seyredeceğiniz mesajında da CHP'nin bundan sonraki başarısı için gerçekleştirilmesi gereken katkıları dile getirdi." dedi.

Öte yandan, partinin genel merkez binasına Özel imzasını taşıyan ve üzerinde, "CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na partimize ve Türkiye'ye hizmetlerinden ötürü teşekkür ederim." yazan dev bir pankart asıldı.Kılıçdaroğlu: Her daim yanında olacağım

CHP Genel Merkezince devir teslim merasimine dair görüntüler de basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Merasimde Özgür Özel'e başarılar temenni eden Kılıçdaroğlu, "Başarılı olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Kendisine hayırlı ve uğurlu olsun diyorum. Bundan sonra vereceği mücadelede her daim yanında olmak da her bir CHP'li olarak hepimizin müşterek görevidir. Güzel bir biçimde yerine getirmeye de özen göstereceğiz." şeklinde konuştu.Özel: Hakkınızı helal edin

Özel de Kemal Kılıçdaroğlu'nun odada bulunan herkesin üzerinde emeği olduğunu kaydederek "En çok da bana emeği vardır. CHP'ye çok emeği var." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Türkiye siyasetinin en zor, en çalkantılı dönemlerinde çok büyük bir mücadele ortaya koyduğunu dile getiren Özel, şu ifadeleri paylaştı:

"Dünya siyaset tarihine de geçen adalet yürüyüşünün, bugün belki daha süreç bitmediği için öykülendirilmesinde belki bir eksiklik var fakat tüm dünya siyaset tarihi, adalet yürüyüşünü ve Kılıçdaroğlu'nu anacak, bundan sonraki asırlarda da. Partimizi, Cumhuriyet ile husumeti olanların, Cumhuriyet'in kurucularıyla husumeti olanların, iktidarlarının çok önemli bir kısmında, çok önemli bir mücadeleyi de Sayın Kılıçdaroğlu sırtladı.

Bu esnada TBMM çatısı altında saldırıya maruz kalmaktan bir şehit cenazesinde linç teşebbüsüne, Şavşat'ta bir şehit verdiğimiz terör saldırısına değin Sayın Kılıçdaroğlu bu parti için canını ortaya koymuştur."

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bugün kendisine bir genel başkanın öğrenmesi ve bilmesi gerekenleri bir saate yakın aktardığını vurgulayan Özel, bunun partinin geleneğinde olduğunu ifade etti. 

Özel, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Atatürk'ten bugüne kalan mirasla bir geleneği devam ettirerek aktardığı bilgileri ve bu bilgiler için yapmam gerekenleri, almam gereken önlemleri, dikkat etmem gereken konuları aklımın en nadide köşesinde bir an dahi unutmadan, uzak tutmadan harfiyen yerine getirmeye çabalayacağım. Sayın Kılıçdaroğlu için en büyük onur, tüm örgütümüzün, tüm mensuplarımızın kendisini çok sevdiği ve her daim sevecekleridir. Biz de bundan sonraki süreçte zorlandığımız her yerde, takıldığımız her yerde kendisinin tecrübesine, birikimine, bilgisine başvuracağız. Ben şahsıma, tüm CHP'lilere, her birimize yaptığı katkılar, verdiği üstün emek için bir defa daha teşekkür ediyorum. Hakkınızı bize helal edin."

Yorumlar (0)