CHP'de başkanlık yarışı: Özgür Özel adaylığını ilan etti

Mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı boy gösteren Özgür Özel, günlerdir merakla beklenen açıklamayı yaptı ve adaylığını duyurdu. CHP'li Özel, "Atatürk'ün partisini iktidara getirmek için adaylığımı ilan ediyorum" şeklinde konuştu.

SİYASET 15.09.2023, 08:14 15.09.2023, 16:52 Şeyda Gül
CHP'de başkanlık yarışı: Özgür Özel adaylığını ilan etti

Geçtiğimiz 14 ve 28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde istediği sonuca ulaşamayan CHP'de değim çağrılarıyla birlikte genel başkanlık yarışı da başladı. CHP Grup Başkanı Özgür Özel ise bu yarışa "Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi" sloganı ile katıldı.

"Adaylığımı ilan ediyorum"

Özel, "Parti içi iktidarı kazanmak için değil, Atatürk'ün partisini iktidar yapabilmek için CHP Genel Başkanlığı'na adaylığımı ilan ediyorum." ifadesini kullandı.

Seçimlerin kaybedilmesinden dolayı üstü kapalı şekilde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren CHP’li Özel, partide değişim şart olduğunun altını çizdi..

"Bu CHP’yi değiştirmeye inanların hikayesi"

Kameraların karşısına geçen CHP’li Özel, adaylığına ilişkin açıklama yaparken şunları söyledi:

Bu bir yolculuğun hikayesi. Sonu nedir diye hiç düşünmeden yola çıkanların hikayesidir. Seçimin kaybedilmesine dur diyemeyenlerin, söz konusu kayba engel olamamanın üzüntüsünü yaşayanların, bunun kahrını çekenlerin hikayesidir.

Vicdan azabı çekenlerin, içi yananların sorumluluk duyan kimselerin hikayesidir. Artık kimseden korkmayanların hikayesidir. Bu, Türkiye'yi değiştirmek adına CHP'yi değiştirmeye inanan kişilerin hikayesidir. Bu bir ilk adımdır fakat kararlıdır.

"Daha önce başarmıştık, yine başaracağız"

Partimizin yönetim kadroları seçim yenilgisinin sorumluluğunu üstlenmedi. Bu, büyük iktidar hayalinin ilk adımıdır. En büyük kırılmanın yaşandığı dönemlerde en büyük dönüşümler başlar.

Yeni yüzyılda yeni yaklaşımlar ile yol alacağız. Daha önce başarmıştık, yine başaracağız. Seçim öncesinde Türkiye'de oluşan değişim inancı artık hayal kırıklığına dönüştü. Seçimlerde elde edilen sonuca farklı bahaneler üretildi. Onalar, parti içi iktidarı korumaya çalıştılar

39 milletvekili tepkisi

İttifak siyaseti ittifak kuran partilerin birbirine dönüştüğü bir siyaset anlayışı olmamalıdır. Partimizin kendi sıralardan 39 milletvekilini diğer partilere vermesi, parti tarihinde ve parti vicdanında asla unutulmayacak bir hasar bıraktı. Bu süreç, hiçbir siyasi parti için müzakereye, üzerinde uzlaşılmış iç hukuka, objektif ölçüye ve değerlendirme kriterlerine dayanmaksızın parti içi denetime kapalı şekilde gerçekleştirilmiştir.

"Parti lideri yenilenmeli"

Umut veren ve güçlü bir değişim için partinin lideri, yönetim biçimi, kadroları, örgüt yapısı, söylemi, programı, tüzüğü ve siyaset yapma tarzı yenilenmelidir.

"Kayıt dışı siyasete asla teslim olmamalıyız"

Konuşması sırasında CHP’nin mevcut lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştiren Özgür Özel, seçim sürecinde ittifak kurulan partiler ile imzalanan protokollere ilişkin bilgilendirme yapılmadığını söyledi ve parti içi demokrasi mesajı verdi.

Danışmanlık kurumunun partiyi adeta işlevsiz hale getirdiğini, kararların sadece atanmış danışmanlar tarafından verildiğini belirten Özel, "CHP, kayıt dışı siyasete asla teslim olmamalı" şeklinde konuştu.

"Zihniyet değişimine ihtiyaç var!"

Bazı şehirlerde gerçekleştirilmesi istenen kongrelerin engellenmesi konusuna da değinen Özel, "Zihniyet değişimine ihtiyacımız var" dedi ve şu sözleri ekledi:

Kapsamlı üye reformu gerek. Genel başkan da dahil olmak şartıyla parti üyelerinin parti yönetim kadrosunu seçmesi sağlanmalı. Parti okulunun da yenilenmesi gerekiyor.

Bir şeyleri eksik yapmak ihanettir, ben yapmadım

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanı Özel, “Biz kurultayda Kemal bey ile yarışabiliriz. Bu hainlik değildir. Bazıları diyor ki 'Kemal beye ihanet mi ediyorsun?' Kemal beyin başarısı için bir şeyleri eksik yapmak ihanettir, ben yapmadım” açıklamalarında bulundu.

Kılıçdaroğlu: Özgür Özel adaylığını ilan edecek

Partideki 'değişim' tartışmalarına ilişkin konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Özgür Özel’in adaylığını ilan edeceğini söylemişti. Daha sonra İstanbul'dan başka bir kişinin daha olduğu bilgisini veren Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi' demek, 'demokrasi' demektir. 'Cumhuriyet Halk Partisi' demek, 'hak, hukuk, adalet' demektir. Herkes özgürce genel başkan adayı olur, ondan sonra da özgürce yarışır” demişti.

Özel'e ilk destek CHP'li Bulut'tan geldi

CHP Grup Başkanı Özel’in, CHP Genel Merkezi'nde düzenleyeceği basın toplantısıyla adaylığını ilan edeceğini duyurmasının ardından parti içerisinden ilk destek CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut'tan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşım yaparak destek veren Bulut, "Gelecek güzel günlere... Yarın 14.00'de Genel Merkez'deyiz... Laik, demokrat bir hukuk devleti umuduyla, özgür, aydınlık yarınlar için, yolumuz, yolun açık olsun Özgür Özel” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)