CHP başkan adayı Öymen: "Partide ideolojik bölünme var, demokrasi yok!"

CHP'de genel başkanlığa adaylığını koyan Örsan Kunter Öymen, İzmir İl Başkanlığı 38. Olağan Kongresi'nde parti yönetimine verdi veriştirdi. Kılıçdaroğlu ile 13 yılda 12 seçim yenilgisi yaşadıklarını dile getiren Öymen, "Bu partinin kaderi yüzde 25 değil. CHP'de parti içi demokrasi yok. Mevcut yönetim döneminde laiklik ilkesi rafa kaldırıldı." diyerek veryansın etti.

SİYASET 16.09.2023, 15:51 Hakan Öksüz
CHP başkan adayı Öymen: "Partide ideolojik bölünme var, demokrasi yok!"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim başarısızlığı, parti içinde liderlik yarışının başlamasına yol açtı. CHP Grup Başkanı Özgür Özel ile parti üyesi Örsan Kunter Öymen, parti liderliğine adaylıklarını açıkladı. Diğer aday Özgür Özel ile birlikte Fuar İzmir'de gerçekleştirilen CHP İzmir İl Başkanlığı 38. Olağan Kongresi'ne katılan Öymen, burada bir konuşma yaptı.

"13 senede 12 seçimden mağlup ayrıldık"

Son seçimlerin CHP açısından ciddi bir yenilgi olduğunu kaydeden Öymen, "Maalesef sayın genel başkanımız ile girilen her seçimde kaybettik. 13 senede 12 seçimden mağlup ayrıldık. Bunlardan 5'i milletvekilliği seçimleriydi. Cumhurbaşkanlığı, referandum ve belediye seçimlerinde de ikişer kez kaybettik. Partimizin oyları yüzde 22-26 bandında sıkıştı. Önceki yönetimde de bu sorun vardı, yani yeni değil. Bu partinin kaderi yüzde 25 değil, bu kaderci anlayışı kabul edemem." dedi.

"Eskiden CHP'nin oyları yüzde 40'ı aşıyordu"

Geçmiş dönemlerde CHP'nin oylarının yüzde 40'ı aştığını vurgulayan Örsan Kunter Öymen, "Yüzde 48 alındı son seçimde. Önceki seçimlerde tüm muhalif cumhurbaşkanı adaylarının toplamı zaten hep yüzde 48 bandındaydı. Teşhisi koyalım ki tedavi doğru olsun. Son seçimde eleştirileri bir kenara bırakarak sayın genel başkanımızı destekledik ama artık bazı tespitleri yapmak durumundayız." ifadelerini kullandı.

"Mevcut yönetim döneminde laiklik ilkesi rafa kaldırıldı"

CHP'de parti içi demokrasi probleminin olduğunu kaydeden Öymen, "Tepede bulunan yapı, örgüte danışmadan kararlar alıyor. Parti organları işlevsiz kaldı. Mevcut yönetim döneminde laiklik ilkesi rafa kaldırıldı. CHP içinde ideolojik bölünme var." diye konuştu.

Yorumlar (0)