Çavuşoğlu: PKK, DEAŞ'ın cebine para koydu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekâtı hakkında Meclis'i bilgilendirdi.

SİYASET 16.10.2019, 14:07 16.10.2019, 14:37
Çavuşoğlu: PKK, DEAŞ'ın cebine para koydu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM'de yaptığı konuşmada, "PKK, bize saldırması için DEAŞ üyelerini serbest bıraktı, onlara para verdi." dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Terör devleti kurmak istiyorlardı"

''Türkiye tehdidin kaynağında mücadeleye hazırdır. Müttefiklerimiz terörle mücadeleyi başka terör örgütlerine havale etti. Terör örgütleri arasında seçmece yaklaşımları asla kabul etmedik. Sınırlarımıza yönelik tehditleri önemli ölçüde bertaraf ettik. Fırat'ın batısında terörün beli kırılırken Fırat'ın doğusunda YPG/PYD terör örgütü müttefiklerimizin desteğiyle giderek güçlenmekteydi. Bugün bazı ülkelerin operasyondan çok rahatsız olmasının nedenini biliyoruz. Bu rahatsızlığın sebebi biz bu oyunu bozduk. Burada bir terör devleti kurmak istiyorlardı. Tepki gösteren ülkelere bakın başta Fransa olmak üzere amaçları burada bir terör örgütü kurmak."

"Suriye'nin toprak bütünlüğü terör örgütlerini destekleyenlerin umrunda değil"

"PKK, bize saldırması için DEAŞ üyelerini serbest bıraktı, onlara para verdi. Onlarca Arap köyü tarihsel dokusunu demografik yapısını kaybetti. PYD/YPG terör örgütü insanlığa karşı suç tanımında ne varsa hepsini hayata geçirdi. PKK ve türevlerini çok iyi tanıyoruz. PKK ve türevlerini çok iyi tanıyoruz. Batı'nın ikircikli tavrını da çok iyi biliyoruz görüyoruz. ABD bürokrasisi başkanlarının emrini yerine getirmedi hala da yerine getirmediğini görüyoruz. Güvenli bölgenin oluşturulması konusunda ABD ile görüşmeler maalesef yarım kaldı. Suriye'nin toprak bütünlüğü terör örgütlerini destekleyenlerin umrunda değil."

"Harekâtın amacı sınır güvenliğini sağlamak"

"Harekâttan hemen önce başlarken önceden hazırlığımızı yaptık. Harekâtla ilgili önce Astana garantörlerine bilgi verdik BM Genel Sekreterliği'ni bilgilendirdik. Daimi üyeleri bilgilendirdik. NATO Genel Sekreterini ve konseyi bilgilendirdik. Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlı olduğumuzu da vurguladık. Birçok ülkenin dışişleri bakanlarıyla görüştük. Barış Pınarı Harekâtı'nın amacı bölgeki teröristleri etkisiz hale getirmek, sınır güvenliğini sağlamak, Türkiye'nin halkını teröristlerin zulmünden kurtarmak, terörden arındıracağımız topraklara güvenli gönüllü geri dönüşlerin önünü açmaktır." 

"Trump'ın ülkemize karşı bazı adımlar attığını görüyoruz"

Terör örgütü 700'den fazla havan saldırısı düzenledi, 20'den fazla sivil şehit oldu. Adana Mutabakatı terörün her türlüsüyle mücadele için hukuki temel sağlamaktadır. DEAŞ tutuklularının durumu önem arz ediyor. Tüm yabancı teröristlerin ülkelerine geri gönderilmesi en köklü çözümdür. Trump'ın iç siyasi baskıyla ülkemize karşı bazı adımlar attığını görüyoruz.''

Yorumlar (0)
20
açık