Bozdağ: Muhalefet partilerinde değişimler yaşanabilir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Millet İttifakı'nın, kendi başarısızlığını Muharrem İnce'ye yüklemeye çalıştığını kaydeden Bozdağ, "Bu seçimler, Türk muhalefetinde değişim rüzgarlarının esmesine sebep olacak. Birçok siyasi partide başkan düzeyinde değişimler yaşanabilir." dedi.

SİYASET 18.05.2023, 14:44 18.05.2023, 17:04 Hakan Öksüz
Bozdağ: Muhalefet partilerinde değişimler yaşanabilir

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı'na ziyarette bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim sonuçlarına ve gündemdeki meselelere ilişkin görüşlerini aktardı. Seçimlerin büyük bir demokratik olgunlukla yapıldığını kaydeden Bozdağ, "Anadolu irfanı kazandı, Avrupa veya Amerika değil." dedi.

Seçim sonuçlarına bakıldığında milletin sistem ile bir sorununun olmadığının anlaşıldığını kaydeden Bozdağ, "Vatandaşların, parlamenter sisteme dönüş arzusu yok. Sistemi değiştireceklerin söyleyenler, yeterli desteği göremedi. Sistemin aksayan yönleri elbette giderilir ama sistem değişikliği gündeminin geride kalması gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

"Birçok siyasi partide başkan düzeyinde değişimler yaşanabilir"

Türkiye'de iktidar sorunu değil, bir muhalefet sorununun olduğunu vurgulayan Bakan Bozdağ, "Bu seçimler, Türk muhalefetinde değişim rüzgarlarının esmesine sebep olacak. 28 Mayıs'tan sonra birçok siyasi partide tartışmaların yaşanacağı ve genel başkan düzeyinde değişimlerin olabileceği görülüyor. Sandık sonuçları, vatandaşların bu yönde bir isteği olduğunu ortaya koyuyor. Muhalefette değişim şart. Seçimin sonuçları, altılı masanın dağılacağı anlamına geliyor. Temel motivasyonları 'Erdoğan gitsin' olan bir zihniyet, halka güven vermez. Türkiye'nin geleceğini konuşmalısınız." değerlendirmelerinde bulundu. 

İmamoğlu ve Yavaş'a çattı: "Açık açık yalan söylediler"

Seçim akşamı muhalefetin adeta tiyatro oynadığını söyleyen Bozdağ, "Koskoca insanlar, ekranlara çıkıp 'kazandık' şeklinde açıklamalar yaptılar. İki belediye başkanı (İmamoğlu ve Yavaş) ellerindeki veriler bile aksini söylediği halde sanki öndeymiş gibi tiyatro çevirdiler. YSK'nın size gönderdiği resmi veriler var. Partinizin kaynakları var. Kazanamayacağınız belliyken neden göz göre göre yalan söylüyorsunuz." dedi.

"Kendi başarısızlıklarını Muharrem İnce'ye yüklemeye çalışıyorlar"

Millet İttifakı'nın, kendi başarısızlığını Memleket Partisi lideri Muharrem İnce'ye yüklemeye çalıştığından dem vuran Bozdağ, "Ne sistem kurabilmişsin ne de bir düzen. Sağlıklı akış sistemi kuramamışsın. Yine de kalkıp Yüksek Seçim Kurulunu suçlayabiliyorsun. Dünyada seçim güvenliği en yüksek ülkeyiz. Hiçbir iddiaları gerçek çıkmadı. Bahane üretmelerine gerek yok. Kaybedince kabullenmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)