Bekçilere yeni yetkiler geliyor

Bekçilere "halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini" de içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

SİYASET 22.01.2020, 12:42 22.01.2020, 14:21 Hülya İlgin
Bekçilere yeni yetkiler geliyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çarşı ve mahalle bekçilerine "halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesi"ni de içeren kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunduklarını belirtti.

AK Parti milletvekilleri, çarşı ve mahalle bekçilerine "halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme görevi ile adli görevler verilmesi" gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sundu.

"Bekçilerin, görevlerini hukuk devletine uygun şekilde yapmasını kanunla teminat altına almış oluyoruz." diyen AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığına sundukları kanun teklifinin detaylarını Anadolu Ajansı'na anlattı.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifinin 18 maddeden oluştuğunu açıklayan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Son dönemlerde çarşı ve mahalle bekçileriyle ilgili ciddi istihdam ortaya koyduk ve bununla ilgili toplumun huzur ve refahı için önemli mesafeler kat edildi." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de kaç bekçi var?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Türkiye'de kaç bekçi var?" sorusunun da yanıtını verdi. 2020 yılı itibarıyla Türkiye'deki bekçi sayısını açıklayan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifle, 1966 yılında çıkan kanunun güncelleneceğini ifade ederek, 2016 yılı ve sonrasında yapılan atamalarla toplam 21 bin 300 civarında çarşı ve mahalle bekçisinin emniyet teşkilatında görev yaptığını kaydetti.

Muş'tan atama müjdesi

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 8 bin 200 civarında çarşı ve mahalle bekçisinin, işlemlerinin tamamlanmasının ardından 2020 yılı içinde atamasının yapılacağı müjdesini de verdi.

Mahalle bekçileri 3 bin 643 hırsızlığa müdahale etti

Çarşı ve mahalle bekçisi mekanizmasının önemine vurgu yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çarşı ve mahalle bekçilerinin, 2018 yılının Eylül ayından bugüne kadar 3 bin 643 hırsızlık olayına müdahalede bulunduğunun altını çizdi.

Bekçiler 1032 kayıp çocuğu buldu

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bu kapsamda 1032 kayıp çocuğun bulunarak ailelerine teslim edildiği bilgisini de vererek şunları söyledi:

"18 yaş üstü 3 bin 154 kayıp şahıs bulundu ve aileleriyle buluşturuldu. 58 bin 168 aranan şahıs hakkında işlem yapıldı. 237 kilogram eroin, uyuşturucu, esrar, bonzai gibi maddeler ile 28 bin 679 uyuşturucu hap ele geçirildi. 20 uzun namlulu silah, 2 bin tabanca, 761 av tüfeği, 5 EYP, 6 el bombası, 21 bin 223 mermi ve av tüfeği kartuşu, 3 bin 17 kuru sıkı tabanca, 3 bin 242 tabanca şarjörü ve muhtelif parça ele geçirildi. Buradaki rakamlar aslında çarşı ve mahalle bekçiliğinin ne kadar önemli bir alanı doldurduğunu ve etkin bir vazife yaptığını göstermektedir."

Çarşı ve mahalle bekçilerine "halka yardım etme" görevi

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, söz konusu kanun teklifiyle, 1966 yılından bu yana uygulanan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'nun revize edileceğini belirterek, teklifte çarşı ve mahalle bekçilerinin istihdamına ilişkin usul ve esasların yer aldığını söyledi.

Kanun teklifinde, çarşı ve mahalle bekçilerinin halka yardım görevlerinin sıralandığını, kamu düzeni ve güvenliğini sağlamak için yapacağı işlem ve görevlerin yer aldığını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Çarşı ve mahalle bekçileri, akşam güneşin batışından sabah doğuşuna kadar görevli oldukları mıntıka içinde bu vazifelerini icra edecekler." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bekçilerin, önleyici ve koruyucu görevleri yerine getireceklerini, önemli bir görevlerinin de bulundukları mıntıka içinde devriye atmak olduğunu vurgulayarak, "Kanun teklifiyle çarşı ve mahalle bekçileri, kimliklerini ibraz etmek suretiyle vatandaşlarımızdan kimlik sorabilecekler. Bu yetkiyi kanun teklifiyle kendilerine vermiş olacağız. Bu daha önce yönetmelikteydi, kamuoyunda bir tartışma vardı. Bunu kanunla düzenleme altına almış olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Bekçiye adli görev

Yasal düzenlemeyle çarşı ve mahalle bekçilerinin adli görevlerinin de olacağını kaydeden AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bunların, suç işlenme anında veya hemen sonrasında suçlulara müdahalede bulunmak, oradaki kanıtları muhafaza altına almak, delillerin kaybolmamasını sağlamak ile ortadan kaldırılmasını engellemek olduğunu söyledi.

Bekçilerin, suçluları gözaltına alarak genel kolluk kuvvetine bildireceğini söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifle, daha önce polisle beraber çalışan çarşı ve mahalle bekçilerine jandarmayla da çalışma imkanı getirileceğini ifade etti.

"Bekçiler kimlik sorarabilir mi?" tartışması son buluyor

Bekçilerin, aranan şahısları yakalama ve bunu genel kolluk kuvvetine bildirme görevlerini ifa edeceğini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Kanun 1966 yılında çıktı, bunu günümüze uyarlıyoruz, çeşitli değişiklikler var. Ana görevleri bu saydığım alanlar. Kanun, günümüze revize edilecek." şeklinde konuştu.

"Bekçiler kimlik sorabilir mi?" tartışmasını hatırlatan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Bekçiler kimlik sorabilir mi?" sorusunun düzenlemeyle son bulacağını ifade ederek şu bilgileri paylaştı:

"Yönetmelikte kimlik sormayla alakalı yetkileri vardı, sonra bu yönetmelikte olduğu için biliyorsunuz yargıya taşındı. Biz bunu kanunla hüküm altına alıyoruz. Görev yapan çarşı ve mahalle bekçimize, kendi kimliğini önce ibraz etmeleri ve makul bir sebep gördükleri anda vatandaşlarımızı durdurup kimlik sorma yetkisini veriyoruz. Çünkü çarşı ve mahalle bekçileri, 58 bin aranan şahıs hakkında işlem yapmış.

Bunlar hep vatandaşımızın ve toplumumuzun huzur ve refahı için yapılan uygulamalardır. EYP'ler, el bombaları, kalaşnikoflar ele geçirildi. Düşünün, bunlar yakalanmamış olsa Allah muhafaza toplumda nasıl olaylar meydana gelebilir, nasıl sonuçlar ortaya çıkabilirdi? Bu anlamda bekçilerin, görevlerini hukuk içinde, hukuk devletine uygun şekilde yapmasını kanunla teminat altına almış oluyoruz."

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu