BBP Genel Başkanı Destici’den Lozan yorumu: “Uyma gayreti içindeler”

Batı Trakya Türklerinin lideri Dr. Sadık Ahmet'in 27'inci ölüm senesi dönümü sebebiyle gerçekleştirilen anma törenine katılan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, burada Lozan Antlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

SİYASET 25.07.2022, 10:35 26.07.2022, 14:36 Merve Yüksel
BBP Genel Başkanı Destici’den Lozan yorumu: “Uyma gayreti içindeler”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bu yıl 27’ncisi düzenlenen Batı Trakya Türklerinin lideri Dr. Sadık Ahmet'in 27'inci ölüm senesi için anma törenine katıldı. Burada gündem ile ilgili açıklamalarda bulunan Destici, “Türkiye ne olursa olsun Lozan Antlaşması'nın şartlarına uyma çabası içerisinde” dedi.

“Burası Türk yurdu, Yunanlar istediği yapsın bunu değiştiremez”

Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türkleri adına değerli olduğunu ifade eden Destici, “Bugün kabri başında gerçekleştirdiğimiz anma töreninde şunu belirtmek isterim ki Sadık Ahmet Batı Trakya için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'yi de anmadan geçemeyeceğim. Biliyorsunuz İskeçe Mete'nin cenazesindeki yoğun bir kalabalık bulunuyordu. Bu durumda bizlere şunu gösteriyor. Kim ne yapmak isterse yapsın, Yunan yönetimi hangi kararı verirse versin, hangi uygulamayı dayatırsa dayatsın burası Türk yurdudur. Bu bölgede Türkler hep var olmayı sürdürecektir" diye konuştu.

“Görmezden geliyorlar, yok sayıyorlar”

Lozan Antlaşması'nın 99'uncu senesi olduğunu belirten Destici, "Bu antlaşma Türkiye'nin kara sınırları içerisinde çizildi. Günümüzde de bu anlaşma aynı şekilde geçerliliğini sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapılan antlaşmanın şartlarına her zaman uyma çabası içerisindedir, her manada. Hem azınlıklar hususunda hem de sınırlar konusunda. Ancak ne yazık ki muhataplarımız bu antlaşmayı görmezden geliyor. Bu zaman oldu hala yok sayıyorlar" ifadelerini kullandı.

“Her zaman yanlarına olacağım”

Batı Trakya Türklerinin sorunlarına vurgu yapan Destici, “Sadık Ahmet ve onun yanında yürüyen yol arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Bu topraklar üzerindeki kardeşlerimin her daim yanında olmaya ve haklarının savunucusu düşüncesiyle hareket etmeyi sürdüreceğim" diye konuştu.

Yorumlar (0)
23
açık