Bakan Tunç’tan süresiz nafaka ve yeni Anayasa açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı programda yeni Anayasa çalışmaları ve süresiz nafaka hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

SİYASET 17.09.2023, 13:18 Şeyda Gül
Bakan Tunç’tan süresiz nafaka ve yeni Anayasa açıklaması

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu programda 18. sezonunun ilk konuğu olan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Anayasa'da gerçekleşen reformların, Anayasamızın darbeci ruhunu ortadan kaldırmaya yetmediğini ifade eden Bakan Tunç, “Çünkü maddelerdeki yeknesaklık bozuldu. Sayın Cumhurbaşkanımız da Anayasa sempozyumunda bunu 'yamalı bohça' diye ifade etti” dedi.

Türkiye Yüzyılı adaletin de yüzyılı olsun

Demokratik ve sivil bir Anayasa yapmanın en önemli gerekçesinin, bu Anayasa'nın yapılış süreci olduğunu vurgulayan Bakan Tunç, Anayasa'nın yapılış süreci ve yapanların meşru olmadığının altını çizdi. Darbeciler ve darbecilerin oluşturduğu komisyonun yazdığı metin olduğunu söyleyen Bakan Tunç, seçilmişlerin yaptığı bir Anayasa olmadığını ve dolayısıyla bir darbe Anayasası olduğunu belirtti. Milletin darbe Anayasasıyla Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına girmemesi gerektiğini savunan Bakan Tunç, Türkiye Yüzyılı’nın adaletin de yüzyılı olması temennisinde bulundu.

Temennimiz tüm siyasi partilerin duyarlı davranması

Cumhur İttifakı'nın bir hazırlığı olacağını anlatan Bakan Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu ifade ettiğini söyledi. Adalet Bakanlığı olarak daha öncesinde de bu konuda hazırlıkları ve taslak çalışmaları olduğunu hatırlatan Bakan Tunç, tüm bunlar tekrar bir araya getirilip, tekrar değerlendireceklerini vurguladı. MHP'nin de kamuoyuyla paylaştığı 100 maddelik bir önerisi olduğunu belirten Bakan Tunç, tüm bunların tartışılacağını ve muhalefete gidileceğini söyledi. Muhalefetin uzlaşmaya yönelik tutumlarının görüleceğini dile getiren Bakan Tunç, daha önce komisyonların belli bir noktaya getirdiği durumlar olduğunu ama maalesef bazı maddelerde tıkanma olduğunu ve başarıya ulaşamadıklarını kaydetti. Komisyonların dağıldığına dikkat çeken Bakan Tunç, partiler arasındaki görüşmeler neticesinde bunun usulünün ve şeklinin ortaya çıkacağını aktardı. “Partiler uzlaşmaya yanaşırsa elbette bir komisyon kurulup ilerleme görülebilir” diyen Bakan Tunç, uzlaşmaya yanaşmayan partiler olduğu taktirde milletin bunu göreceğini söyledi. Bakan Tunç, “Biz de kendi önerimizi milletimizle paylaşırız, TBMM'nin huzuruna getiririz dedi Sayın Cumhurbaşkanımız. Burada temennimiz tüm siyasi partilerin duyarlı davranması ve inşallah yeni dönemde Parlamento bu başarıyı göstersin ve tarihe geçsin” dedi.

Kira anlaşmazlıklarında ara bulucu dönemi

Ara buluculuk, sisteminin 2013 yılında girdiğini ifade eden Bakan Tunç, 2018 tarihine kadar ihtiyari devam ettiğini ve 2018'de bazı davalarda zorunlu hale getirildiğini aktardı. 4 milyonu aşkın dosyanın ara bulucuya ulaştığını belirten Bakan Tunç, bu dosyaların 3 milyona aşkını anlaşmayla sonuçlandığını ve zorunlu ara buluculukta anlaşma yüzde 49. Yani yarısı mahkemeye gitmediğini kaydetti. Şu ana kadar 12 bin kişi ara bulucuya geldiğini ifade eden Bakan Tunç, bir memnuniyet söz konusu olduğunu ve ilk aldıkları izlenimlerin böyle. olduğunu vurguladı. Bakan Tunç, “İnşallah yüzde 49'luk başarı burada da gerçekleşirse kiracı-ev sahibi arasındaki anlaşmazlıkları dostane şekilde çözebilirsek kâr” ifadelerini kullandı.

Nafaka konusunda hangi düzenlemeler yapılacak?

Aile hukukuyla ilgili uzun süren davalarda vatandaşların şikayetçi olduğunu dile getiren Bakan Tunç, “Vatandaşlarımızın taleplerine duyarsız mı kalacağız” dedi.

Boşanma davasıyla tazminatı ile nafakayı ayırabileceklerini söyleyen Bakan Tunç, mağduriyetlere sessiz kalmamaları gerektiğini belirtti. Kadının hassasiyeti konusunda hassas olduklarının altını çizen Bakan Tunç, “Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden oluyorsa her iki taraf açısından da düşünmek gerek. Bu mağduriyetleri tamamen ele alacak bir sempozyum 1 Kasım'da yapılacak. Aile Bakanımız da davetli. Enine boyuna akademisyenlerle beraber çözüm önerilerini masaya yatıracağız” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)