Bakan Tunç'tan 50+1 ve Ogün Samast açıklaması

Ogün Samast’ın serbest bırakılmasına ilişkin konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı seçiminde 50+1 şartına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

SİYASET 20.11.2023, 14:27 Şeyda Gül
Bakan Tunç'tan 50+1 ve Ogün Samast açıklaması

Noterler Birliği'nde düzenlenen Yarının Dünyasında Bugünün Çocuk Hakları programının ardından basın mensuplarıyla konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden dönüş olmadığını belirterek "Yüzde 50+1 şartı değişecek mi?" sorusunu yanıtladı. Bu sistemde de eğer revizyon ya da reform ihtiyacı varsa zaten bundan kaçınılamayacağını belirten Bakan Tunç, “Sürekli gelişim, değişim ve reform ihtiyacını kapsayan düzenlemelerle, gerek yargı reformu strateji belgesi, gerek anayasa değişiklikleriyle hep 21 yıldan bu yana milletimizin huzurunda olduk. Yeni anayasa doğrultusunda bunların hepsi konuşulup tartışılabilir” ifadelerini kullandı.

Ogün Samast’a yeni iddianame

Ogün Samast’ın cezasının bitip serbest kalmasının yargısal süreçlerle ilgili olduğunu ifade eden Bakan Tunç, son iddianamenin süreciyle ilgili bilinmeyen bazı hususlar olduğunu söyledi. Azmettirenlerle, tetikçi örgüt kapsamında cezaları verildiğini kaydeden Bakan Tunç, 2016 yılında bu cinayetin FETÖ'nün amaçları için işlenip işlenmediğiyle ilgili yeni bir soruşturma başlatıldığını belirtti. Hükümle beraber tanıkla ilgili çocuk mahkemesine suç duyurusunda bulunulduğuna dikkat çeken Bakan Tunç, “Tetikçi ile ilgili iddianame düzenlendi. Durum bundan ibaret ve soruşturma bu şekilde sürüyor” dedi.

Akşener’in polis müdürlerinin oteli olduğu iddiası

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in polis müdürlerinin oteli olduğu iddiasına ilişkin konuşan Bakan Tunç, konunun yargı makamlarına bildirilmesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirilmesi gerektiğini ve bu anlamda eğer böyle bir iddia varsa üzerine gidilmesi gerektiğini aktardı. İddia noktasında somut eğer bilgiler varsa bu bilgileri sayın Akşener‘in yargı makamları ile paylaşması gerektiğini vurgulayan Bakan Tunç, “Cumhuriyet Başsavcılıklarımız ile paylaşmasında çok büyük yarar olduğunu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)