Bakan Fidan: Vahim olan Batılı ülkelerin Gazze'deki vahşet karşısında tam bir sessizliğe bürünmesidir

Gazze'deki yasa dışı kuşatmanın, insanlık dışı saldırıların halen sürmesinin utanç verici olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Daha da vahim olan İsrail üzerinde nüfuz sahibi Batılı ülkelerin Gazze'deki vahşet karşısında tam bir sessizliğe bürünmeleridir” dedi.

SİYASET 16.11.2023, 14:38 Şeyda Gül
Bakan Fidan: Vahim olan Batılı ülkelerin Gazze'deki vahşet karşısında tam bir sessizliğe bürünmesidir

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bosna Hersekli mevkidaşı Elmedin Konakoviç ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında hitap etti. İkili görüşmede Gazze'deki İsrail vahşetini de ele aldıklarını kaydeden Bakan Fidan, “Gazze'deki yasa dışı kuşatmanın, insanlık dışı saldırıların halen devam etmesi utanç vericidir” ifadelerini kullandı.

Hastane, okul, camilerin bombalanmasına sessiz kalamayız

Gazze'de yasa dışı kuşatma ve insanlık dışı saldırılar gerçekleştiğini söyleyen Bakan Fidan, halen devam etmesinin utanç verici olduğunu söyledi. Daha da vahim olanın İsrail üzerinde nüfus sahibi Batılı ülkelerin Gazze'deki vahşet karşısında tam bir sessizliğe bürünmeleri olduğunu aktaran Bakan Fidan, direnişi yok etmek adına Gazze'nin topyekun hedef alınması, hastanelerin, okulların, camilerin bombalaması karşısında sessiz kalmayacaklarını vurguladı. “Batı dünyasını Gazze'de alenen işlenen insanlık suçuna ortak olmamaya çağırıyorum. İsrail'in Gazze'deki hukuk tanımazlığı, sivilleri topyekun hedef alması karşısında sessiz kalmak, dünyanın başka yerlerinde de hukukun ihlaline yeşil ışık yakmakla eş anlamlıdır” diyen Bakan Fidan, bu katliamın durması, bu vahşetin son bulması için yoğun çaba harcamakta olduklarını söyledi. Bakan Fidan, “Nitekim İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi'nin olağanüstü zirvesinde verilen mesajlar, son derece nettir” şeklinde konuştu.

Küresel vicdanın sesi oldu

Gazze için uluslararası kamuoyuna ateşkes çağrısında bulunan Bakan Fidan, İsrail saldırılarının hemen durdurulması, iki devletli çözümün bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini açıkladı. Orada alınan kararların takipçisi olmak, kalıcı barış için hep birlikte çalışmak konusunda son derece kararlı olduklarını vurgulayan Bakan Fidan, dün Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin lider eşleri ile İstanbul'da düzenlediği 'Filistin İçin Tek Yürek Zirvesi'nde yapılan barış çağrısı, küresel vicdanın sesi olduğunu hatırlattı. Gazze'ye insani yardım sevkiyatımızın, tüm hızıyla devam etmekte olduğunun bilgisini veren Bakan Fidan, “Bakanlığımız ilgili tüm kurumlarla eşgüdümün sağlanması, yardımların yerlerine ulaşması için gayret gösteriyoruz. Gazze Türk- Filistin Hastanesi'ndeki hastalar başta olmak üzere yaralıların tedavisine yönelik yoğun temaslarımız var” dedi.

Yorumlar (0)