Bakan Çavuşoğlu: 'Kırım Ukrayna'dır'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kiev’de gerçekleştirilen Kırım Platformu Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ‘Yapılan zirve, çabalarımızı koordine etmek, kalıcı ve barışçıl bir çözüme ulaşmak hedefiyle önemli bir başlangıcı oluşturacaktır. Kırım Ukrayna’dır’ ifadelerini kullandı.

SİYASET 23.08.2021, 17:00 24.08.2021, 09:56 Ömer Aksan
Bakan Çavuşoğlu: 'Kırım Ukrayna'dır'

NATO ve Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler olmak üzere 44 ülkenin Devlet Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı seviyesinde katılım gösterdiği Kırım Platformu Zirvesi, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenleniyor.

Zirvede Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdiği konuşmasında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e gerçekleştirilen zirve nedeniyle teşekkür etti.

“Uluslararası toplum, tek ses olmalı”

Kırım'ın ilhakı konusuna temas eden Bakan Çavuşoğlu, “Kırım'ın meşru olmayan ve yasadışı ilhakından beri 7 seneden fazla bir zaman geçti. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne olan desteğimiz oldukça güçlüdür. Bu uluslararası hukuk ihlaline karşı uluslararası toplum tek ses olmalıdır. Bizler Kırım Platformunun, dayanışmamızı ve taahhüdümüzü göstermek üzere etkin bir platform olduğunu ve olacağını düşünüyoruz. Kırım sorunu yalnızca toprakla ilgili bir sorun değil, halkla ve insanlarla da ilgili bir problemdir. İki ülkede de ciddi bir Tatar topluluğunun yaşadığının farkındayız” sözlerini kullandı.

“Diplomasiyle barışçıl çözüm tek yol”

Türkiye'de de Tatar kökenli milyonlarca vatandaşın olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Meşhur Tatar düşünür İsmail Gaspıralı ‘Düşmek kolay, fakat yeniden ayağa kalkmak zordur' demiştir. Fakat, tarihlerindeki tüm zorlukların ardından Tatarlar, ayağa kalkmayı başarmışlardır. Bu kapsamda parlamento ile beraber Kırım Tatarlarının Ukrayna'nın yerli halklarından biri şeklinde tanınmasına ilişkin çaba gösterdikleri için Devlet Başkanı Zelenskiy'e teşekkür ediyoruz. Kırım platformu ümit ediyoruz ki Kırım Tatar Milli Meclisi ile yakın işbirliği içinde olacaktır. Aynı zamanda bu platform, Kırım'da ilgili küresel bir farkındalık geliştirmek üzere bir yol olmalıdır. Şu anki durumda bu sorunun kolay bir çözümü yok. BM mekanizmaları dahil olmak üzere maalesef uluslararası sistem, bunu çözmek için iyi tasarlanmış bir halde değil. Diplomasiyle barışçıl çözüm, önümüzdeki tek yol. Bu etkin bir koordinasyonu da gerektiriyor ve dolayısıyla bu zirve, çabalarımızı koordine etmek, kalıcı ve barışçıl bir çözüme ulaşmak hedefiyle önemli bir başlangıcı oluşturacaktır. Kırım Ukrayna'dır” 

Yorumlar (0)
26
açık