Bahçeli'den Doğu Türkistan açıklaması: Misafir etmeye hazırız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı açıklamada Rabia Kadir’i misafir etmeye hazır olduklarını belirterek “Rabia Kadir'in Türkiye'ye ziyaretinin önündeki engellerin kaldırılarak milletiyle özlem gidermesi en samimi dilek ve temennimdir” dedi.

SİYASET 24.06.2023, 17:17 Şeyda Gül
Bahçeli'den Doğu Türkistan açıklaması: Misafir etmeye hazırız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, insan hak ve hürriyetinin, hiçbir ideolojik kalıp ve kısıtlamaya sığmayacak kadar evrensel olduğu söyledi. Bahçeli, insan haklarının hiçbir mevzi ve merkezi bakışa hapsedilmeyecek ölçüde küresel, hiçbir siyasi ve stratejik hesaba alet edilmeyecek kadar ilkesel ve özsel niteliklere haiz olduğunun altını çizdi.

Samimiyet ve dirayet maşeri vicdanda ziyadesiyle mahfuzdur

İnsanın, yaratılmışların en şereflisi olduğunu belirten Bahçeli, her türlü kötü muamele, eziyet, işkence ve zulmün insan onurunu yıkıcı ve yaralayıcı olduğuna dikkati çekti. Milliyetçi Hareket Partisi’nin, dünyanın muhtelif coğrafyalarında hayat ve varlık mücadelesi veren Türkler, soydaş ve akraba topluluklarla tarih, kültür ve gönül bağı olduğunu kaydeden Bahçeli, “Geçmişte 'Esir Türkler' davasının telaffuz ve temsili hususunda gösterilen samimiyet ve dirayet maşeri vicdanda ziyadesiyle mahfuzdur” dedi.

Doğu Türkistan, Türk milletinin mağdur ve mazlum gök bayrağıdır

Doğu Türkistan'da baskı ve dayatmalara maruz kalan, inanç ve insan hakları ihlallerine mahkum bırakılan vatandaşları hiçbir zaman unutmadıklarını söyleyen Bahçeli, unutulmuşluğa terk etmediklerinin altını çizdi. “Çünkü onlar biz, biz de onlarız” diyen Bahçeli, arada sınırlar ve mesafeler olsa da kalplerin bir, kanın bir, kaderin bir olduğunu söyledi. Bahçeli, “Nitekim Doğu Türkistan, Müslüman Türk milletinin mağdur ve mazlum gök bayrağıdır” ifadelerini kullandı.

Adaletin ve hakkaniyetin yanında duracağız

Bu haftaki Meclis Grup konuşmasında, Filistin Devlet Başkanı'nın Çin Halk Cumhuriyeti ziyareti esnasında yaptığı marazi açıklamalarını eleştirdiğini hatırlatan Bahçeli, adaletin ve hakkaniyetin yanında durduğunu ifade etti.

Sayın Rabia Kadir'i misafir etmeye hazırız

"Konuşmamın geniş bir yankısı olmakla birlikte Sayın Rabia Kadir'in de tarafıma hitaben yazmış olduğu mektubunu okuyunca elbette memnuniyetim daha da artmıştır” diyen Bahçeli, Uygur davasının yılmaz savunucusu Sayın Rabia Kadir’in, şu anda ABD'de yaşadığını aktardı. Rabia Kadir’in yaşının 80'e ulaştığını vurgulayan Bahçeli, bazı sebeplerden dolayı uzun süreden beri Türkiye'ye giriş yapamadığını söyledi. “Geldiğimiz bu aşamada, Sayın Rabia Kadir'in Türkiye'ye ziyaretinin önündeki engellerin kaldırılarak milletiyle özlem gidermesi en samimi dilek ve temennimdir” diyen Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi’nin Sayın Rabia Kadir'i misafir etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)