Bahçeli'den AYM'ye çok sert tepki: Kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır" ifadelerini kullandı.

SİYASET 14.11.2023, 11:46 Şeyda Gül
Bahçeli'den AYM'ye çok sert tepki: Kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında hitap etti. “Sizleri hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. Bugünkü toplantımızı takip eden vatandaşlarımıza selamlarımı iletiyorum” sözleriyle konuşmasına başlayan Bahçeli, laf değil iş ürettiklerini söyledi. İşleyen demirin pas tutmayacağını bildiklerini ifade eden Bahçeli, millete hizmeti var oluşlarının özü olarak nitelendirdiklerini belirtti. Gönül vermedikçe gönül bulamayacaklarının farkında olduklarını söyleyen Bahçeli, “Milliyetçi Hareket Partisi olarak ülkemize gönül verdik. Hiç kimseyi öteki görmüyoruz ötekileştirmiyoruz” dedi.

Boş zamanlarında İstanbul’a uğrayan İBB başkanını evine göndereceğiz

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimi hazırlık sürecini dolu dolu geçireceklerini anlatan MHP lideri Bahçeli, ara sıra keyfi isterse boş zamanlarında İstanbul'a uğrayan büyükşehir belediye başkanlarını evine göndereceklerini söyledi. Merkezi yönetimle yerel yönetimler tek ses tek yürek olacaklarını anlatan Bahçeli, “Belediye kaynaklarını bölücülere sevk edilenlerden milletimiz mutlaka hesap soracak” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesine tepki

Hukukun toplumun genel çıkarlarını sağlamak için yasaların tamamı olduğunu vurgulayan Bahçeli, hukukun adalete yönelmiş toplumsal hayatın denge ve düzeni olduğunu kaydetti. “Asıl olan adalettir. Hukuk adaletin vasıtasıdır” diyen Bahçeli, AYM ile Yargıtay arasındaki anlaşmazlığın hukuk devleti açısından arzu etmedikleri bir durum olduğunu savundu. Pek çok lütuf doğacağını anlatan Bahçeli, görüş ayrılıkları, yorum farkları içtihat zenginliklerini tahkim edeceğini söyledi. Eleştirilerin, önerilerin, derinlikli düşüncelerin milletin egemenlik çıkarlarını gözeten çıkarımlar hukukun üstünlüğünü güçlendireceğini belirten Bahçeli, suç duyurusuna varan sürecin devlet veya rejim krizi olmadığını söyledi. MHP lideri Bahçeli, “Kriz bekleyenlere, kriz ayini yapanlar avuçlarını yalayacak, hevesleri kursaklarında kalacak, AYM hukuk düzeninin safrası ve sancısıdır. AYM'nin bireysel başvurularda hukuk düzenin tahrip edecek kararlar alması, sürüklenme halidir” şeklinde konuştu.

HDP'nin kapatma davasında aynı hassasiyet yok

Yasa koyucunun hükümlerini yok sayması Vaka-i Hayriye’den sapma hali olduğunu ifade eden Bahçeli, TİP'ten Hatay Milletvekili seçilen ve Gezi Parkı davasından kesinleşen 18 yıl cezası bulunan Can Atalay'ın başvurusunun 3 ay gibi kısa sürede sonuçlandırılmasının HDP'nin kapatma davasında aynı hassasiyetin niye gösterilmediği akıllara getirdiğini söyledi.

TBMM’de gereği yapılmalı

Yargıya saygının mecburi olduğunu dile getiren Bahçeli, bu kararın gereğinin TBMM'de derhal yapılması gerektiğini ve konunun kapatılması gerektiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında hiyerarşik bir düzen olmadığının altını çizen Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin millet vicdanına ihlal kararları yeniden yargılama sebebi olduğunu açıkladı. Anayasa Mahkemesi’nin TBMM’ye karşı yetki alanının genişleterek ihlal kararı vereceğini ilan etmekte olduğunu belirten Bahçeli, “Gazi Meclis Anayasa Mahkemesi'nin vesayeti altında değildir. Milletin üstünde bir güç olamaz” dedi.

Anayasa Mahkemesi kapatılmalıdır

TBMM'de oturma eylemi yapan güruhun Yargıtay'a laf etmesinin küstahlık olduğunu söyleyen Bahçeli, “Oturanlara sesleniyorum, siz oturmaya devam edin, Türk milleti size Osmanlı şamarını vura vura 31 Mart'ta kaldırmasını da bilecek. Mahkeme başkanı objektifliğini kaybetti, cesaretin varsa Kandil'e git. AYM ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in Gazze’deki saldırıları

İsrail askerlerinin bebek, kadın, yaşlı demeden katliam gerçekleştirdiğini vurgulayan Bahçeli, Netanyahu’nun katliamları aralıksız sürdürme mesajı verdiğini aktardı. “İsrail aciz ve korkaktır. Hastane bahçesine füze atılması da vahşettir” diyen Bahçeli, İsrail'in attığı füzenin ABD envanterinde bulunmasının da ortaklığın kanıtı olduğunu vurguladı. Biden'ın inandırıcılığı olmadığının altını çizen Bahçeli, öte yandan Filistinlilerin de zorla yerinde edilmek istendiğini dile getirdi. Zulme sessiz kalmanın ortak olmak olduğunu belirten Bahçeli, “Gazze konusunda herkes sussa da biz susmayacağız, sessiz kalmayacağız. İlk olarak İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların durması ve insani yardım koridorlarının açılması şarttır. Derhal ateşkes sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

AB raporuna tepki

“Biz dünyaya hilalin nurundan bakıyoruz. Filistin'in arkasında dağ gibi duruyoruz. Hem Türk hem de Müslüman'ız” ifadelerini kullanan Bahçeli, AB komisyonu raporunu yırtıp attığını veya kağıttan uçak yapıp kendilerine aynen iade ettiklerini söyledi. Cepheleşmeye kadar varan sürecin devlet krizi olmadığını anlatan Bahçeli, en son yaşanan sürecin bir devlet veya rejim krizi olmadığının altını çizdi. Bahçeli, “Kriz bekleyenlere kriz ayini yapanlara açık söylüyorum ki avuçlarını yalayacaklar hevesleri kursağında kalacak” dedi.

Yorumlar (0)