Bahçeli'den Akşener'e seçim yanıtı: Elinden tutan yok

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 'Ayrı ayrı seçime girme' çağrısına verdiği yanıtta “Seçime ayrı girmek isteyenlerin elinden tutan, önüne geçen de yoktur” dedi.

SİYASET 28.08.2023, 16:13 Şeyda Gül
Bahçeli'den Akşener'e seçim yanıtı: Elinden tutan yok

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türk siyaset ve demokrasi tarihinin en kritik seçimleri 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde huzur içinde yapıldığını ifade eden Bahçeli, bu kapsamda milli iradenin tecellisiyle yasama-yürütme organları eşanlı ve eşgüdüm halinde tezahür ettiğini söyledi. Türk milletinin istikrara, aynı şekilde istiklal ve istikbal haklarına sahip çıkma basiret ve dirayetini titizlikle gösterdiğini söyleyen Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yıldönümü Cumhur İttifakı’nın muazzez ve muhterem başarısıyla perçinlenmiş, bunun yanında milletimiz geleceğini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde görmüş ve bunu da tescillemiştir” dedi.

Türk milleti itibar etmemiştir

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi teklifiyle beraber kaç ortaklı olduğu meçhul ve muamma hale gelen “çürük masa” siyasetinin çuvallamakla kalmadığını belirten Bahçeli, kesif bir hezimete uğradığını kaydetti. Türk milletinin dayatmalara, kumandalı siyasilere, aynı zamanda sömürgeleşmiş ve teslim bayrağını çekmiş fosil zihniyetlere ruhsat vermediğini anlatan Bahçeli, Türk milletinin itibar da etmediğini vurguladı.

Kilitli ve kifayetsiz bir siyaset

Anlaşıldığı kadarıyla içine yuvarlandıkları aidiyet ve ahlak kriziyle tıpkı kurumuş bir yaprak gibi sağa sola savrulan muhalefet partileri milli iradenin mesajını idrakten hala mahrum olduğunu söyleyen Bahçeli, “Siyasi mahcubiyet ve mağlubiyetlerini temelsiz mağduriyetle örtbas etmeye çalışmaları da kilitli ve kifayetsiz bir siyasetin hezeyanından başka bir manaya gelmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Türk milleti tutumunu sahneleyecek

Cumhuriyet’in yeni yüzyılında yüksek fedakarlık ve yürekli mücadelelerle teşekkülü sağlanmış siyasi istikrarın artarak sürmesi merkezi yönetimle yerel yönetim arasındaki uyum ve dengeye bağlı olduğunu anlatan Bahçeli, “Türk milleti 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde sergilediği kararlı ve tarihi nitelikli demokratik tutumunu, inanıyorum ki 31 Mart 2024’de yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde de sahneleyecektir. Kaldı ki aksini düşünmek kavga, karanlık, kargaşa ve kutuplaşmaya özlem duymak demektir” dedi.

Meral Akşener'in çağrısına yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Ayrı ayrı seçime girme” çağrısını değerlendiren Bahçeli, “Bizim nazarımızda ciddiye alınacak bir tarafı yoktur. Seçime ayrı girmek isteyenlerin elinden tutan, önüne geçen de yoktur” şeklinde konuştu.

Akıl tutulması

MHP lideri Bahçeli, “Bu çağrıyı seslendirenlerin yerel planda işbirliği ve ittifaklara hem açık kapı bırakıp hem de tek başına seçime girmekten bahsetmesi sadece tutarsızlık değil, bununla beraber akıl tutulmasıdır” dedi.

Yorumlar (0)