Babacan seçim yenilgisinin faturasını kesti: "Asıl suçlu onlar!"

Partisinin 1. Olağanüstü Kongresi'nde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yerel seçim ile ilgili kararlarını açıkladı. 14 ve 28 Mayıs'taki seçimlerde kaybetmelerinin sebebini de açıklayan Babacan, "Ortak taahhütleri hiçe sayan ve ittifak ortaklarıyla kameraların önünde kavga eden kişilere oy vermedi vatandaşlarımız. Kendine oy vermeyeni cahil ilan eden siyaseti reddediyoruz." dedi.

SİYASET 30.09.2023, 15:05 30.09.2023, 15:19 Hakan Öksüz
Babacan seçim yenilgisinin faturasını kesti: "Asıl suçlu onlar!"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Çankaya'daki bir otelde yapılan 1. Olağanüstü Kongresi'ne katıldı. Divan üyelerinin seçilmesinin ardından saygı duruşuna geçildi. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra kürsüye çıkan Babacan, seçim döneminde verdikleri mücadeleden bahsetti.

"Anlamsız tartışmalar ve bireysel hırslar..."

Tarihin kendilerine bir sorumluluk yüklediğini, 28 Mayıs'taki seçime kadar bun uygun hareket ettiklerini vurgulayan Ali Babacan, "Maalesef başarılı olamadık. Vatandaşlarımızın çoğunluğu bize onay vermedi. Maalesef ittifakın ruhunu anlayamadılar tam olarak. Bunun sebebi, seçim sürecindeki anlamsız tartışmalar ve bireysel hırslardı. Bunu gibi sebepler yüzünden vatandaşlarımız, Türkiye'yi uyumlu şekilde yönetemeyeceğimizi düşündü." dedi.

"Kameraların önünde kavga eden kişilere oy vermedi vatandaşlarımız"

Bazı çevrelerin seçim sürecinde eski alışkanlıklarına dönerek seçmeni aşağıldağını ve "muhafazakardan demokrat olmaz" diyerek milyonlarca kişiyi haksız şekilde yaftaladığını kaydeden Babacan, "Kaleme aldığımız ortak taahhüdün her satırına inandık. Bu ortak taahhütleri hiçe sayan ve ittifak ortaklarıyla kameraların önünde kavga eden kişilere oy vermedi vatandaşlarımız. İttifak doğruydu, yanlış olan ise ittifak ruhunu benimseyemeyenlerin hareketleriydi." ifadelerini kullandı.

"Vatandaşın güvenini kazanmaya çalışacakları yerde..."

Televizyon ekranlarına çıkarak kendi küçük hesaplarını güdenlerin, DEVA Partisi'nin ortak akla dayalı çalışma yöntemini anlayamayacağını vurgulayan Babacan, "Seçimin ardından AK Parti'den yeteri kadar oy getiremediğimizi söyleyere bize hücum ettiler. Vatandaşın güvenini kazanmaya çalışacakları yerde onlara oy gözüyle bakan bu zihniyetle bizim sorunumuz var." diye konuştu.

"Kendine oy vermeyeni cahil ilan eden siyaseti reddediyoruz"

Seçmenlerin mayıs ayındaki seçimlerde kendi eski mahallelerine sığınma ihtiyacının sebebinin DEVA Partisi olmadığını yineleyen Ali Babacan, "Alın teriyle evine ekmek götüren vatandaşlarımıza parmak sallayanlar, bu yenilginin mimarlarıdır. Vatandaşları aşağılayan, insanları ayrıştıran ve kendine oy vermeyeni cahil ilan eden siyaseti reddediyoruz." dedi.

DEVA Partisi'nin yerel seçim kararını açıkladı

DEVA Partisi'nin yerel seçim çalışmaları hakkında da konuşan Babacan, "Ağustos ayından beri yoğun bir istişare süreci geçiriyoruz. Yerel seçimlere DEVA Partisi amblemiyle ve kendi adaylarımızla gireceğiz. Adayları hızlıca belirledikten sonra kampanya süreci başlayacak." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)